ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

روغن کمپرسور باد

صفحه اصلی > روغن کمپرسور باد

روغن کمپرسور باد

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 1 / 5. تعداد: 1

قیمت روغن کمپرسور باد
توضیحات
نقد و بررسی

فروش روغن کمپرسور باد و نکات مهم در هنگام روغن کمپرسور هوا

در مورد روغن کمپرسور باد چه میدانید؟ کمپرسورهای باد یکی ازهمان دستگاه هایی هستند که در بسیاری از مشاغل صنعتی و غیر صنعتی از آن استفاده می شود و کاربردهای بسیار فراوانی نیز دارد. این اختراع بزرگ بشر یعنی کمپرسور باد، توانایی فشرده تر و متراکم کردن هوا را داشته و مهمترین ماده‌ای که برای شروع کار به آن نیاز دارد هوا می باشد.

کمپرسور باد توانایی مکیدن هوا را داشته و با فشرده تر کردن آن و فرستادن آن به کندانسور باعث تبدیل این گاز به مایع می شوند. زمانی که هوا داخل کمپرسور فشرده می شود دمای آن نیز متناسب با حجم و فشار وارد شده به آن افزایش پیدا خواهد کرد و به هنگام خروج برای کاهش هوا لازم است که از تجهیزات خنک کننده رد شود تا میزان دمای آن به حالت عادی باز گردد.

گاز متراکم موجود در کمپرسورهای باد در بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی و غیر صنعتی از جمله صنایع مختلف پتروشیمی، کشاورزی، تجهیزات دندانپزشکی و… کاربردهای فراوانی دارد. اما کمپرسورهای باد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که برخی از آن‌ها نیازمند روغن کاری بوده و برخی دیگر نیازی به روغن کاری قطعات ندارند.

به چه علت از روغن کمپرسور باد استفاده می شود؟

یکی از مهمترین دلایل به کارگیری این روغن، کم کردن سایش میان قطعات و افزایش کارایی سیستم است. معمولا در کمپرسورهای باد اسکرو و پیستونی از روغن برای کاهش ساییدگی میان قطعات استفاده می شود.

کمپرسورهای با روغن یا بدون روغن؟

همانطور که اشاره شد، در کمپرسورهای باد پیستونی و یا اسکرو از روغن کمپرسور باد برای روانکاری دستگاه استفاده می شود. معمولا در کمپرسورهای باد بدون روغن از تفلون برای پوشش دهی دستگاه استفاده می شود و به همین دلیل نیز احتیاجی به روغن ندارند. اما به صورت کلی، کمپرسورهای بادی که از روغن برای روانکاری آنها استفاده می شود، هم طول عمر بیشتری دارند و هم سر و صدای کمتری تولید می کنند. ضمن آن که مصرف انرژی در این گونه از کمپرسورها پایین تر می باشد.

انواع روغن کمپرسور باد

به صورت کلی دو نوع روغن کمپرسور باد وجود دارد که بهتر است با توجه به نوع و میزان استفاده از آن، انتخاب شوند. روغن کمپرسور باد استاندارد و سنتتیک، دو نوع اصلی از روغن های پمپ باد هستند که نوع استاندارد آن برای افرادی پیشنهاد می شود که استفاده منظم و طولانی از کمپرسور باد خود ندارند و بیشتر برای مصارف خانگی کاربرد دارند. اما کارایی و عملکرد روغن کمپرسور باد استاندارد بسیار بالا بوده و برای افرادی که هر چند وقت یکبار از آن استفاده می کنند مناسب است.

نوع دوم از این روغن‌ های کمپرسور باد، نوع سنتتیک است که برای افرادی مناسب است که به صورت منظم از دستگاه کمپرسور استفاده می کنند. کارایی این روغن بسیار بالا است و مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت مانند دمای بالا داشته و از دستگاه محافظت می کند. همچنین در دماهای پایین نیز کارایی خود را از دست نخواهد داد و باعث می شود دستگاه آرامتر کار کند. روغن کمپرسور باد سنتتیک، جزو روغن های مصنوعی بوده و به همین دلیل در کاهش مصرف روغن نیز اثر قابل توجهی نیز دارد.

در انتخاب روغن کمپرسور باد دقت کنید!

معمولا در بازار روغن های مختلفی برای کمپرسورهای باد و همچنین موتورها وجود دارد که گاهی برخی از افراد میان این دو نوع روغن تفاوتی نمی‌بینند و از روغن موتور برای کمپرسور باد خود استفاده می کنند. این کار بسیار اشتباه است زیرا در فرمولاسیون این دو روغن تفاوت هایی وجود دارد. یکی از مهمترین تفاوت ها وجود مواد پاک کننده و شوینده در روغن های موتور است که نباید در کمپرسور باد وجود داشته باشد. زیرا وجود روغن ممکن است به دستگاه آسیب های جدی وارد کند.  در نتیجه به هیچ عنوان هنگام خرید روغن ، از روغنهای حاوی مواد شوینده استفاده نکنید. استفاده از این نوع روغن ها در طولانی مدت نیز می تواند به صورت کامل پمپ باد را از کار بیندازد.

هنگام خرید روغن کمپرسور باد چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد؟

یکی از مهمترین نکاتی که قبل از خرید روغن کمپرسور باد باید به آن توجه کنید، میزان ویسکوزیته آن است. ویسکوزیته روغن کمپرسور همان خاصیت چسبندگی مایع در هنگام حرکت بوده که نقش مهمی در عملکرد کمپرسور ایفا می کند. همچنین نوع ویسکوزیته پمپ باد با دمای محیط نیز ارتباط دارد برای مثال بهتر است برای دماهای پایین تر 34درجه فارنهایت از روغنی با گرانروی 20 استفاده شود. همچنین باید توجه داشت که این روغن در برابر  اکسیداسیون مقاوم و پایدار باشد تا بتواند این میزان از گرانروی را حفظ کرده و طول عمر روغن را نیز افزایش دهد.

همچنین هنگام خرید روغن کمپرسور باد نیز باید میزان محافظت روغن، از قطعات در برابر خوردگی و ساییدگی را نیز در نظر گرفت.

چه روغنی برای کمپرسور اسکرو و پیستونی مناسب است؟

همچنین همانطور که اشاره شد، در کمپرسورهای باد اسکرو و پیستونی نیز از روغن برای روانکاری قطعات استفاده می شود اما نوع روغن این دو نوع پمپ باد نیز با یکدیگر متفاوت است. برای مثال بهتر است برای کمپرسورهای باد اسکرو از روغنی که مخصوص این دستگاه با گرید 68 باشد استفاده کرد و برای نوع پیستونی آن، توصیه می شود از روغن VLD100 استفاده شود.

چه زمانی باید به تعویض روغن اقدام کرد؟‌

در دفترچه راهنمای هر پمپ بادی نسبت به زمان تعویض آن اقدام شده است و معمولا این تعویض در فواصل زمانی معین اتفاق خواهد افتاد. قبل از تعویض روغن نیز باید دستگاه را روشن کرده تا روغن آن گرم شود. سپس پیچ تخلیه روغن را باز کرده تا روغن به راحتی از دستگاه خارج شود. در مرحله آخر نیز روغن جدید را ریخته و با توجه به صفحه نمایش دستگاه کمپرسور باد متوجه کافی بودن آن خواهید شد.

همچنین استفاده از روغن هایی با قیمت و کیفیت مناسب نیز می تواند در عملکرد بالای دستگاه تاثیر فراوانی داشته باشد. همانطور که می دانید، در بازار انواع مختلفی از کمپرسورهای باد با برندها و عملکردهای مختلف وجود دارد که میزان قیمت آن ها به نوع برند و عوامل دیگری همچون گرانروی آن بستگی دارد. کیفیت روغن کمپرسور باد نیز بسیار حائز اهمیت است و باید از روغنی استفاده شود که در عملکرد و کیفیت دستگاه اختلالی ایجاد نکند.

جمع بندی

ذر بسیاری از کمپرسورهای باد از جمله پرکاربردترین نوع پمپ بادها یعنی کمپرسور باد اسکرو و پیستونی از روغن برای روغن کاری قطعات استفاده می شود. این روغن از دستگاه در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت کرده و از خراب شدن پمپ باد جلوگیری خواهد کرد. با توجه به اهمیت انتخاب روغن کمپرسور باد، می توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس گرفته و مشورت کنید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.