ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09306411330 62999567

سردخانه زیر صفر درجه

روتوپارس > سردخانه زیر صفر درجه
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 4 / 5. تعداد: 1

توضیحات
نقد و بررسی

طراحی و فروش سردخانه زیر صفر درجه

در این مقاله قصد داریم به معرفی سردخانه زیر صفر درجه پرداخته و نکات مهم آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

یکی ازمهم ترین عواملی که پیشرفت فناوری را نشان می‌دهد، سیستم انجماد آن کشور است. امروزه برای نگهداری بسیاری از مواد غذایی که قابلیت فاسد شدن را دارند از سردخانه ها استفاده می‌شود. اما شرایط نگهداری هریک از مواد غذایی و سایر موادی که برای نگهداری آن ها به دمای پایین و هوای خنک نیاز است، با یکدیگر متفاوت می باشد. برای مثال سبزی برای نگهداری به یک دمای مطلوب نیاز داشته و گوشت نیز برای فاسد نشدن به یک میزان دیگر از دمای مطلوب نیازمند است. به همین دلیل است که سردخانه ها برای حفاظت و افزایش کیفیت مواد موجود در خود، دارای انواع مختلفی هستند.

به صورت کلی سردخانه‌ ها مجموعه ای از تجهیزات و سیستم هایی هستند که برای افزایش طول عمر و نگهداری تمامی موادی که قابلیت فاسد شدن را دارند، استفاده می شود. هدف اصلی بهره گرفتن از سردخانه ها، علاوه بر طول عمر مواد غذایی، حفظ کیفیت مطلوب آن‌هاست.

چه موادی در سردخانه باید نگهداری شود؟

همانطور که اشاره شد، هر یک از مواد غذایی، دارویی، گیاهی، کشاورزی و… که قابلیت فاسد شدن دارند باید در مکان‌ های خنک و دارای دمای مطلوب نگهداری شدند. در زمان های قدیم قبل از ساخت سردخانه ها این مواد جهت نگهداری دفن می‌شدند.

سردخانه ها انواع مختلفی دارند اما دو نوع از پرکاربردترین آن‌ ها، سردخانه های زیر صفر درجه و سردخانه های بالای صفر درجه است که هر کدام برای نگهداری نوع خاصی از مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله اختصاصا به معرفی سردخانه ی زیر صفر درجه خواهیم پرداخت.

از سردخانه زیر صفر درجه برای نگهداری چه موادی استفاده می شود؟

همانطور که اشاره شد، سردخانه ها انباری برای نگهداری مواد غذایی هستند و سردخانه زیر صفر درجه، سردخانه هایی هستند که دمای آن ها چند درجه زیر صفر بوده و این دما به صورت کنترل شده ثابت باقی می‌ماند. مواد غذایی مانند گوشت،مرغ، سبزیجات و ماهی منجمد و… برای جلوگیری از فاسد شدن بافت آن‌ها در دماهای پایین نگهداری شوند لذا برای حفظ کیفیت و از دست نرفتن این محصولات در این سردخانه ها نگهداری میشوند.

معمولا دما از 12- تا 32- درجه سانتی‌گراد است که با توجه به ویژگی های اکثر محصولات، پرکاربردترین دما برای نگهداری آنها 18- درجه سانتی‌گراد می باشد.

در بسیاری از سوپرمارکت ها برای نگهداری محصولاتی مانند بستنی و کره و… از این سردخانه استفاده می شود. همچنین بسیاری از کشتارگاهای مرغ و گاو…، صنایع مختلف شیلات، کارخانه جاتی که به ارائه محصولات آماده منجمد می پردازند به سردخانه های زیر صفر درجه نیاز مبرم داشته و از آن ها استفاده می‌کنند.

انواع سردخانه زیر صفر درجه

سردخانه زیر صفر درجه با توجه به کاربرد خود به سه دسته  کانکسی، متحرک و مستقر یا سوله‌ای تقسیم بندی می شوند.

سردخانه های زیر صفر درجه کانکسی جزو آن دسته از سردخانه های پرکاربردی هستند که به دو نوع بسته و یا دارای قابلیت نمایش تقسیم بندی می شوند.

چه تجهیزاتی در سردخانه زیر صفر درجه مورد استفاده قرار می گیرد؟

بسیاری از سردخانه ها به دلیل وجود تجهیزات مهمی که اساس کارشان است، قابلیت رساندن هوا به دمای مطلوب را دارند.

کمپرسور

یکی از مهمترین و اساسی ترین تجهیزاتی که در سردخانه ها از جمله سردخانه زیر صفر درجه مورد استفاده قرار میگیرد، کمپرسور  است. این وسیله وظیفه فشرده و متراکم کردن هوا را بر عهده دارد. این میزان از فشرده کردن هوا باعث افزایش دمای گازها می شود. از مهمترین کمپرسورهایی که در سردخانه ها مورد استفاده قرار میگیرند می توان به کمپرسورهای اسکرو و اسکرال اشاره کرد. کمپرسور سردخانه زیر صفر درجه باید بتواند توانایی تأمین و ایجاد بار برودتی را داشته باشد. به همین منظور برای انتخاب بهترین کمپرسور، عواملی مانند محاسبه بار برودتی سردخانه و دمای کندانسور و اوپراتور در نظر گرفته می شود.

اوپراتور

اوپراتور سردخانه نیز به عنوان یک دمند عمل کرده و وظیفه سرد کردن و خنک کردن اتاقک های موجود در سردخانه را بر عهده دارد. در واقع دمنده یا اوپراتور باید بتواند هوا و جریان خنکی از هوا را در محیط سردخانه ایجاد کند. دمای سردی که از شیر انبساط و کندانسور ایجاد می‌شود، توسط اوپراتور وارد محیط شبکه ای شده و این میزان از سرما به وسیله دمنده ها، به داخل اتاقک ها پخش می شود و هوای سرد در کل محیط سردخانه  به جریان خواهد افتاد.

کندانسور

برای تغییر مبرد گازی به مبرد مایع به کندانسور سردخانه نیاز است که این وسیله برای این تغییر، بین کمپرسور سردخانه و شیر انبساط چیلر مستقر میشود. کندانسور وظیفه اصلی خنک کردن مبرد و تغییر حالت آن از گاز به حالت مایع را در جهت تداوم سیکل تیبرید تراکمی بر عهده دارد. در نتیجه می توان گفت که کندانسور و کمپرسور سردخانه برای عملکرد بهینه، به یکدیگر نیاز دارند. زیرا گازهایی که توسط کمپرسور فشرده می شود، با افزایش دما مواجه هستند که باید برای کاهش دما از دستگاهی به نام کندانسور استفاده شود.

با توجه به اینکه ظرفیت سردخانه های زیر صفر درجه با توجه به میزان ظرفیت آن ها از 1.5 تا 70 اسب بخار متفاوت است، قیمت  آن نیز با توجه به همین میزان متفاوت می باشد.

همچنین به صورت کلی این سردخانه به دلیل استفاده زیاد از مبرد آمونیاک به سردخانه آمونیاکی نیز معروف است. بار برودتی در این سردخانه ها زیاد است و از لحاظ سیستم ها و تجهیزات به کار رفته در آن با سردخانه های فریونی تفاوت هایی نیز دارند.

جمع بندی

یکی از سوالاتی که برای برخی از صاحبان سردخانه، به وجود می‌آید، این است که چرا اجناس به خوبی یخ نمیزند؟‌ به صورت کلی این اتفاق نباید بیفتد اما در صورت بروز این مشکل حتما مواردی مانند درجه ترموستات، رادیات و… را چک کرده و از استاندارد بودن آن ها مطمئن شوید. همچنین به صورت دوره ای به سرویس سردخانه های مد نظر خود بپردازید.  در صورت نیاز به مشاوره جهت احداث و سرویس سردخانه ها می توانید با مشاورین و متخصصین مجموعه ما تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.