ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

شیر دستی سردخانه

صفحه اصلی > شیر دستی سردخانه

شیر دستی سردخانه

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

قیمت شیر دستی سردخانه
توضیحات
نقد و بررسی

تفاوت شیر دستی سردخانه با شیر دیافراگمی

ششیر دستی سردخانه یکی از دستگاه هایی است که برای کنترل جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی از این شیر در جهت قطع و وصل کردن جریان سیال استفاده می شود.

در این مقاله اختصاصا به معرفی شیر دستی سردخانه پرداخته و مشخصات آن را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهم داد.

شیر دستی سردخانه چیست و چه کاربردی دارد؟‌

کنترل جریان سیال به وسیله شیرهایی که در مسیر خط لوله قرار گرفته اند انجام می شود و این کنترل ممکن با قطع و وصل کردن و یا کم کردن جریان اتفاق بیفتد. در نتیجه برای تنظیم و هماهنگی کنترل این جریان، نیاز به شیرهای مختلفی است که مهم ترین و ساده ترین این شیرها،  شیرهای دستی سردخانه ها هستند.

شکل و مشخصات شیر دستی بسیار ساده است و از یک بدنه اصلی تشکیل شده است که روی آن یک قطعه ای برای کنترل جریان سیال سوار شده است . حال این قطعه در شیر های دستی مختلف دارای اشکال و دسته های متفاوتی است که باعث به وجود آمدن اشکال مختلف شیرهای دستی مانند کشویی، توپی، پروانه ای و… شده است.

آیا شیر دستی می تواند شدت جریان سیال را کنترل کند؟

همانطور که اشاره شد شیر دستی سردخانه وظیفه کنترل و قطع و وصل شدن جریان را بر عهده دارد و این کنترل به معنای تنظیم شدت جریان سیال نیست. در نتیجه در یک شیر دستی امکان آنکه شدت و میزان جریان سیال کنترل شود وجود ندارد.

انواع شیر دستی سردخانه

جالب است بدانید که شیرهای دستی از نظر عملکرد کاملا یکسان هستند و چیزی که باعث تفاوت آن از سایر شیرهای سردخانه می شود، شکل طراحی قطعه ای است که وظیفه قطع کردن جریان را بر عهده دارد. به همین منظور در ادامه به معرفی برخی از شیرهای دستی سردخانه با طراحی قطعه های مختلف می پردازیم :

شیر  توپی

شیر دستی توپی شکل یکی از ساده ترین شیرهایی است که می توان آن را در دستگاه های مختلف و لوله کشی های گازی خانگی نیز به کار برده و استفاده کرد. در این نوع شیر، یک گوی فولادی تعبیه شده است که از یک طرف توپر و از طرفی دیگر تو خالی است. اگر در شیر دستی توپی، یک حرکت ۹۰ درجه انجام شود، جریان در خط لوله قطع و یا وصل خواهد شد. این موضوع یعنی شکل و طراحی ساده این شیر دستی سردخانه که نیازی به تخصص خاصی در استفاده از آن ندارد، باعث محبوبیت آن بین مشتریان شده است چرا که با یک حرکت ساده ۹۰ درجه‌ای، امکان قطع و وصل شدن جریان در خط لوله ایجاد خواهد شد.

شیر دستی پروانه ای

در شیر دستی پروانه ای می توان شاهد عملکردی مشابه شیر توپی بود و تفاوت آن، در وجود دیسک دایره ای در مرکز ولو به جای توپ است. با حرکت این قطعه، جریان سیال قطع و وصل می شود و تمامی حرکات دیسک با یک نازل بیرونی اتفاق می افتد. اما اساس کار این نازل اینگونه است که حرکت دورانی داشته و با انجام این حرکت، یک چرخش نود درجه ای ایجاد شده و در نهایت باعث جریان سیال برقرار می شود.

اما نکته مهم اینجاست که از شیر دستی سردخانه پروانه ای، نمی توان در زمان هایی که دمای سیال بالا باشد استفاده کرد و همچنین استفاده از این دستگاه برای سیال های حساس نیز اشتباه است چراکه ممکن است باعث آسیب به ساختمان کلی شیر شود.

شیر دستی کشویی

در شیر دستی کشویی کار کنترل و قطع و وصل شدن جریان سیال انجام می شود و این کنترل تنها با یک حرکت عمودی قطع کننده انجام خواهد شد. نمی توان از شیر کشویی انتظار سرعت بالا نسبت به سایر شیرهای دستی دیگر داشت و همین موضوع دلیلی است بر انتخاب کمتر مشتریان !

شیر دستی سوپاپی

شیرهای دستی یا بشقابی جریان سیال را به وسیله سوپاپ سوزنی قرار گرفته در مسیر جریان سیال کنترل می کنند. با حرکت نازل به صورت دورانی، سوپاپ در مسیر خطی و به صورت عمودی حرکت کرده و این حرکت باعث قطع و وصل شدن جریان سیال می شود.

جمع بندی

همانطورکه اشاره شد، از شیردستی سردخانه و یا سایر شیرهای دستی به دلیل ساختمان ساده ای که دارند در بسیاری از صنایع و دستگاه ها استفاده می شود. شیر دستی سردخانه به کنترل جریان و قطع و وصل کردن آن در مسیر خط لوله پرداخته و در صورت نیاز به کنترل شدت این جریان باید از سایر شیرهای دستی پیشرفته صنعتی استفاده کرد.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.