ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09306411330 62999567

مراحل احداث یک سردخانه و تجهیزات آن

روتوپارس > مراحل احداث یک سردخانه و تجهیزات آن
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

توضیحات
نقد و بررسی

سرمایه لازم برای احداث سردخانه

سردخانه ها یکی از اماکن مهم در صنایع به حساب می‌ آیند. یک سردخانه می تواند محل نگهداری مواد غذایی، محصولات پروتئینی، صنایع شیمیایی، دارو و بسیاری از اقلام دیگر باشد. ما در این مقاله قصد داریم درباره مراحل احداث سردخانه cold storage construction و قطعات و تجهیزات اصلی و جانبی مورد استفاده در آن با شما صحبت کنیم.

 

برای احداث یک سردخانه، از کجا باید شروع کرد؟

اولین مرحله برای احداث یک سردخانه طراحی کابین آن می باشد که با توجه به نیاز تعریف شده توسط کارفرما صورت می گیرد. احداث کابین با توجه به ابعاد آن می تواند زمان ساخت متفاوتی داشته باشد.

پانل های عایق بخش مهمی در احداث سردخانه هستند. در هنگام نصب پانل های عایق باید با دقت آن ها را نصب کرد. نصب پانل های قسمت بالای سردخانه سخت ترین مرحله ساخت یک کابین سردخانه است.

لوازم مورد استفاده جهت احداث یک سردخانه

  1. 1. کمپرسور (Compressor)
  2. 2. کندانسور به منظور سرد کردن گاز مبرد و تبدیل آن به مایع (Condenser)
  3. 3. اواپراتور (Evaporator)
  4. 4. شیر انبساط برای ایجاد افت فشار در مایع مبرد (Expansion valve)
  5. 5. تابلو برق سردخانه
  6. 6. تجهیزات و ملزومات نصب

قیمت تجهیزات سردخانه های زیر صفر و بالای صفر

کمپرسور چیست؟

مهمترین قسمت هر سردخانه ای کمپرسور آن است  که وظیفه افزایش تراکم سیال جهت فرآیند سرماسازی را بر عهده دارد. امروزه انواع مختلفی از کمپرسور ها با ظرفیت ها و کاربردهای متنوع نظیر کمپرسور اسکرو و پیستونی بیتزر، اسکرال و منیروپ دانفوس، اسکرال و پیستونی کوپلند و سکاپ تولید و عرضه می شوند . عموما نوع کمپرسوری که در سردخانه بالای صفر استفاده می شود در سردخانه زیر صفر مخصوص انجماد متفاوت است که در قسمت کمپرسور به مسائله انتخاب کمپرسور به طور کامل توضیحات لازم ارائه شده است.

 

اپراتور و کندانسور

وظیفه کندانسور خنک سازی گاز گرم شده در قسمت اپراتور است. اواپراتور اصلی ترین قسمت به کار رفته در یک سیکل تبرید است، که ماده مبرد را به گاز تبدیل و موجب خنک شدن محیط سردخانه می شود. کندانسور ها به سه نوع کندانسور هوایی، آبی و تبخیری تقسیم می شوند. اواپراتورها نیز دارای دو مدل هستند. اواپراتور کویلی پره دار نوع پر مصرف این قطعه است که دارای لوله های مسی به صورت کویل هستند. نوع دوم اواپراتور کویلی بدون پره است که به آن اواپراتور صفحه ای نیز گفته می شود. در هنگام انتخاب اپراتور باید دقت کرد که بار سرمایشی سردخانه و مواد درون آن برابر با بار سرمایشی اواپراتور باشد.

 

شیر انبساط

از شیر انبساط یا اکسپنش ولو جهت کنترل فشار مبرد در سیستم های تبریدی استفاده می شود، این شیر بین قسمت کمپرسور و کندانسور نصب می شود و مبرد خارج شده از کندانسور را با کاهش فشار به اواپراتور منتقل می کند. این شیرها در دو گروه حرارتی و الکترونیکی تقسیم بندی می شوند، که با توجه به نوع مبرد و ظرفیت سرمایشی دستگاه انتخاب و نصب می شوند.

 

پانل های عایق سردخانه ای

ساندویچ پانل ها نوعی سیستم عایق بندی حرارتیدر احداث سردخانه هستند که از 3 لایه تشکیل شده اند. این پانل ها از عایق پلی اورتان تهیه شده اند که استحکام حرارتی، مقاومت به سایش و عایق حرارتی دارد. ساندویچ پانل ها دسته بندی های متنپعی دارند. این محصولات با توجه به جنس لایه بیرونی که از آن تهیه شده است به دسته پلی استایرن سخت، فوم پلی یورتان (PUR)، پلی ایزوسیانات (PIR) و الیاف معدنی – پشم شیشه و پشم سنگ تقسیم بندی می شوند.

ساندویچ پانل ها دارای انواع دیواری و سقفی هستند و در ساندویچ پنل های سردخانه ای از 3 نوع روکش استفاده می شود.

 

تابلو برق

تابلوی برق جزء بخش های مهم سردخانه به حساب می آیدد. در واقع این بخش مرکز فرماندهی سردخانه به حساب می آید . شاید بتوان به شکل بسیار ساده گفت که تابلو برق، وظیفه تامین برق را به تمامی نقاط سردخانه بر عهده دارد. تابلوی برق  دارای بخش های متنوعی مانند  الکترو موتور اصلی، الکترو پمپ روغن، هیتر روغن، الکتروفن ، الکترو پمپ آب، کنترل سطح، تغذیه مخزن، پمپ های آمونیاک، فن های اواپراتور، ایستگاه شیرآلات و فن های تخلیه است.

لازم است که تابلو برق بر اساس ظرفیت ونیاز سردخانه شما تهیه و نصب گردد.تابلو برق دارای اجزای متفاوتی است که در بالا به آن اشاره شد. هر کدام از این قطعات می توانند در دسته قدرتی و یا زمانبندی و کنترل قرار داشته باشند. برای مثال کنتاکتورهای (کمپرسور،کندانسور، اواپراتور، المنت دیفراست) بیمتال، فیوز اصلی، کلید سلکتور اصلی ترمینال های قدرت جزء قطعاتی هستند که قدرت برق را کنترل می کنند. تجهیزات بخش کنترل و زمانبدی نیز  شامل ترموستات، کنترل فاز ،کنترل بار، ساعت فرمان، تریستور، کلید تاخیری اواپراتور، ترمودیسک، تیغه های کمکی کنتاکتور(N.O N.C چراغ های سیگنال، نشانگر ها و… است.

 

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم درباره احداث یک سردخانه و تجهیزات اولیه آن صحبت کنیم. امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد.

 

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.