ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

لوله مسی و اتصالات

صفحه اصلی > لوله مسی و اتصالات

لوله مسی و اتصالات

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

لوله مسی و اتصالات آن و تبدیل مهره ای به جوشی
توضیحات
نقد و بررسی

اتصالات لوله مسی کولر گازی

لوله مسی و اتصالات آن مانند سایر انواع لوله های موجود در بازار، با آلیاژ های مختلف و شکل های متفاوتی تولید و عرضه می شوند. لوله های مسی موجود در بازار به دو نوع لوله سخت و نرم تفکیک می شود. در تاسیسات به منظور انتقال آب سرد و گرم از لوله های مسی سخت استفاده می شود. لوله های مسی با استفاده از جوشکاری و لحیم کار به یکدیگر متصل می گردند. لوله های مسی مقاومت کمی نسبت به خورندگی و همینطور محیط های شیمیایی و فیزیکی دارند و از حساسیت بالایی برخوردارند و هزینه سرویس و نگهداری آن نسبت به سایر انواع لوله کشی گران تر است.

ویژگی های لوله مسی و اتصالات آن

لوله های مسی در زمان تولید سخت هستند، لوله های مسی آنیل شده، نسبت به لوله های مسی معمولی سفت تر و البته گران تر است.

لوله مسی و اتصالات آن از قابلیت شکل پذیری و چکش خواری خوبی برخوردارند.

لوله های مسی سفت و سخت معمولا برای خطوط انتقال آب مناسب هستند. برای اتصال لوله های مسی می توان از یکی از روش های لحیم کاری، رول شیار، لوله فشرده سازی و فشرده شدن استفاده می شود.  لوله مسی سخت را نمی توان به راحتی شکل داد، برای این منظور از اتصالات مناسب با توجه به نیاز استفاده کرد.

دسته بندی لوله مسی و اتصالات آن

لوله های موجود در بازار ایران به سه نوع  K, M , L تقسیم می شوند.

لوله های مسی گروه K بیشترین ضخامت لایه خارجی را در بین سایر لوله های مسی دارند. از این نوع لوله ها برای تاسیسات آب آشامیدنی و زیرزمینی، سیستم های اطفا حریق ساختمان ها، صنایع نفت و گاز و خصوصا سیستم های تهویه مطبوع مبتنی بر تبرید و در سایر بخش های صنایع ساخت و ساز استفاده می شوند. برای اتصال قطعات به یکدیگر می توان از لحیم کاری استفاده کرد. لوله های مسی برای لوله کشی گاز گزینه مناسب نیستند.

لوله های مسی گروه L برای لوله کشی داخلی، سیستم های لوله کشی اطفا حریق و صنایع HVAC مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های این گروه در انواع سخت، نیمه سخت و نرم تولید می شوند. در ضمن می توان آن ها را با یکی از روش های اتصال این ساختار ها که پیش تر توضیح داده شد متصل کرد. لوله های مسی گروه L به عنوان پرکاربردترین نوع لوله ای مسی مورد استفاده در بازار هستند. از لوله های مسی در لوله کشی خارج ساختمان و عمدتا روکار به منظور عبور سیم های برق استفاده می شود.

لوله های مسی گروه K نیز مانند انواع دیگر لوله های مسی در انواع سخت، نیمه سخت و نرم تولید می شوند، این لوله ها معمولا برای لوله کشی آب داخل ساختمان و سیستم های خلا کاربرد دارند و اتصال این نوع لوله ها نیز مانند سایر انواع لوله های مسی می باشد و تفاوتی از این نظر با یکدیگر ندارند.

لوله های مسی گروه K به دلیل وزن و قطر کمتر جداره قسمت مناسبی تری نسبت به سایر لوله های مسی دارد و به همین علت مورد اقبال و استفاده بیشتری قرار گرفته است.

انواع اتصالات لوله مسی

اتصالات لحیم شده

در این نوع اتصال دو سر دو لوله و یا یک قطعه اتصال را با یکدیگر فیکس می کنند و پس از گرم کردن هر دو جسم با مشعل مناسب ناحیه مورد نظر لحیم می شود. پس از خنک شدن محل لحیم کاری شده، اتصالی محکم و با دوام خواهیم داشت.

اتصال به روش فشرده سازی

در این روش متصل سازی یک حلقه از جنس فلز نرم و یا ترموپلاستیک استفاده می شود  که روی لوله فشرده شده و دو قطعه را به یکدیگر متصل می کند. این فلز نرم لوله و اتصالات را به یک دیگر جفت و محکم میکند. دوام این روش متصل سازی نسبت به روش لحیم کاری بسیار کمتر است.

روش شعله ور

در این روش از اتصالات، انتهای یک بخش لوله را با استفاده از ابزار شعله‌ور به شکل ناقوس، به بیرون پخش می کنند. سپس یک مهره شعله‌ ور انتهای زنگ شکل را روی اتصالات نر فشرده می‌ کند. این روش، روشی پرتلاش و طاقت‌ فرسا برای ایجاد اتصالات است.  اما برای سال‌ های طولانی کاملاً قابل اعتماد خواهد بود.

 

اتصال به روش فوق فشرده یا مچاله شده

در اتصالات مچاله شده یا فوق فشرده، از اتصالات مخصوص مسی که به طور دائم به لوله‌ مسی سخت با یک دستگاه اتصال دهنده متصل می شوند، استفاده می‌ نمایند. از مزایای این روش این است که زمان کمتری نسبت به سایر روش ها به طول می انجامد.  از نظر ظاهری و از نظر مواد مورد استفاده برای ایجاد اتصال تمیزتر است و در حین اتصال از شعله باز استفاده نمی‌ شود.

از برند های تولید کننده لوله مسی، به برند های مهر اصل و باهنر، می توان اشاره نمود. برای اطلاعات بیشتر و سفارش محصول مورد نظر خود، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم درباره لوله مسی و اتصالات آن با شما صحبت کنیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.