کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن

کمپرسور دانداپزشکی اویل فری یا کمپرسور اویل لس

در این مقاله قصد داریم به معرفی کمپرسور  دندانپزشکی  dental air compressor پرداخته و ویژگی ها، ساختار وقیمت کمپرسور دندانپزشکی و عملکرد آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

سیستم ها و تجهیزات مخلفی در بسیاری از کارخانه ها  سایر مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند که هرکدام وظایف خاصی را بر عهده دارند. هریک از این سیستم ها می توانند نقش بسیار مهمی در تولید و مصرف بهینه انرژی ایفا کنند. کاهش هزینه ها، نیروی انسانی و صرفه جویی در زمان نیز یکی دیگر از تجهیزات جدیدی است که با پیشرفت علم و فناوری وارد دنیای بزرگ مشاغل صنعتی و غیر صنعتی شده اند.

در بسیاری از مشاغل صنعتی و غیر صنعتی از تجهیزاتی استفاده می شود که شاید در چندین سال اخیر حتی نام آن ها به گوش کسی نخورده بود اما الان نقش بسیار موثری در اجرای عملیات این مشاغل ایفا می کنند. برای مثال کمپرسورهای باد از این دسته تجهیزات هستند. کمپرسور باد، دستگاهی است که برای تولید هوایی متراکم و فشرده مورد استفاده مشاغل قرار می گیرد چرا که نیاز به هوای با فشار بالا و مشخص، در بسیاری از مشاغل عملیاتی احساس می شود. از کمپرسورهای باد در بسیاری از صنایع مختلف دندانپزشکی، پزشکی، پالایشگاهی، کشاورزی، پتروشیمی و… استفاده می شود.

شاید تصور کنید که کمپرسورهای باد دندانپزشکی چه فایده ای می تواند داشته باشد؟‌دقیقا یکی از مهمترین کاربردهای کمپرسورهای باد در شغل دندانپزشکی است. تمیزکردن و ضدعفونی کردن دهان و دندان ها، تعمیر آنها و هرگونه کار زیبایی که روی دندان ها انجام شود به وسیله کمپرسور  دندانپزشکی ممکن است.

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

همانطور که اشاره شد، از کمپرسور دندانپزشکی در مطب های بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان استفاده می شود و جزء اصلی کار آن ها است. این نوع پمپ بادها که از دسته کمپسور باد پیستونی هستند معمولا بدون روغن هستند و نقش مهمی در جلوگیری از ورود هرگونه میکروب و باکتری به داخل دهان دارند. به عبارتی دیگر نبود کمپرسورهای باد مخصوص پزشکی و دندانپزشکی ممکن است باعث بروز بیماری های عفونی مختلفی در افراد شود.

خصوصیات کمپرسور دندانپزشکی

خصوصیات کمپرسور دندانپزشکی

یک کمپرسور دندانپزشکی باید به گونه ای ساخته و طراحی شود که بتوان از آن به مدت طولانی استفاده کرد. در واقع اکثر پمپ بادهای با کیفیتی که دندانپزشکان از آن ها استفاده می کنند، دارای طول عمر و کارایی بالایی هستند. همچنین با توجه به اینکه محیط کلینیک ها و بیمارستان ها باید ساکت و عاری از هرگونه سر و صدای زیاد باشد، انتظار می رود که کمپرسورهای دندانپزشکی نیز اینگونه باشند تا از بروز هرگونه سر و صدای زیاد که باعث آزار و اذیت دیگران می شود، جلوگیری کنند.

همچنین یک کمپرسور باد با کیفیت دندانپزشکی باید بتواند بدون هیچ گونه آلودگی و باکتری و روغنی، هوای فشرده با خلوص بالا را تولید کند. چراکه این هوا به صورت مستقیم با سلامت بیماران در ارتباط است به همین دلیل است که توصیه می شود پزشکان و دندانپزشکان از پمپ بادهایی استفاده کنند که دارای گواهینامه استاندارد بین المللی مجوزهای لازم کلاس صفر باشد در غیر این صورت ممکن است برای بیماران مشکلاتی از جمله عفونت های دهان و دندان، تنگی نفس و… به وجود بیاید.

انواع کمپرسور دندانپزشکی

همانطور که اشاره شد، کمپرسورهای مختلفی با انواع و برندهای مختلف در بازار وجود دارد. پمپ بادها معمولا در دو نوع اویل فری (Oil Free) یا بدون روغن و پمپ بادهای با روغن یا روغنی هستند. اکثر دندانپزشکان به دنبال کمپرسورهای بادی هستند که بدون روغن باشند . در کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن، هیچگونه روغنی استفاده نشده است و به همین دلیل هیچ روغنی به مخزن دستگاه وارد نمی شود. در نتیجه هوای فشرده و متراکمی که از این کمپرسور به بیرون منتقل می شود نیز بدون روغن است و از نظر بهداشتی نیز کاملا استاندارد می باشد. همچنین خود روغن نیز بو و طعم ناخوشایندی دارد و در صورتی که از کمپرسور باد روغنی برای بیمار استفاده شود ممکن است بیمار متوجه بوی بد روغن شود و مطمئنا در روند کار نیز این موضوع بسیار تاثیرگذار است.

عملکرد کمپرسور  دندانپزشکی

عملکرد کمپرسور دندانپزشکی نیز مانند سایر پمپ بادها برای تولید هوای فشرده به گونه ای است که هوای محیط به وسیله هواساز به داخل مخزن فرستاده می شود. دما و فشار درون مخزن افزایش یافته و در نهایت با عبور هوا از فیلترهای مشخص، هوای با فشار مشخصی به بیرون منتقل می شود. حجم مخزن کمپرسور دندانپزشکی متفاوت است و این میزان از حجم مخزن نیز با توجه به نیاز دندانپزشکان به هوای فشرده مشخص می شود. پمپ بادهایی با حجم مخزن های کوچک، متوسط و بزرگ در بازار موجود هستند.

امکانات کمپرسور دندانپزشکی

همچنین روی کمپرسور دندانپزشکی یک قطعه ای به نام فیلتر درایر نصب است که اجازه وجود هیچ گونه رطوبتی در هوای فشرده نمی دهد و تمامی ذرات ریز و غبار و رطوبت موجود در هوای محیط توسط این میکروفیلتر جذب می شود. نبود رطوبت درون مخزن و هوای خارج شده از کمپرسور باد به این دلیل مهم است که این رطوبت فضای مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها ایجاد می کند که باعث بروز بیماری های مختلف در بیماران خواهد شد. در نتیجه وجود این فیلتر نقش مهمی در تمیزی هوای فشرده دارد.

نکته ی دیگری که اکثر کمپرسورهای برندهای معتبر دارند، قابل حمل بودن پمپ بادها است. در واقع کمپرسورهای باد دندانپزشکی بسیار سبک هستند و دندانپزشک به راحتی میتواند آن را حمل کرده و از جایی به جای دیگر منتقل کند. همچنین امکان استفاده دو دندانپزشک از کمپرسور باد نیز وجود دارد.

کمپرسورهای باد قابل حمل معمولا دارای لوله هایی هستند که با استفاده از آن ها دو پزشک می توانند به راحتی در دو اتاق مجزا از آن استفاده کنند. یکی از مهمترین نکاتی که درباره این لوله ها وجود دارد، کوتاهی لوله ها است. لوله ها به این دلیل کوتاه هستند که از تجمع میکروب ها و رطوبت درآن ها جلوگیری شود.

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

چه انتظاراتی باید از کمپرسور دندانپزشکی داشت؟

همانطور که اشاره شد، برندها و مارک های مختلفی از کمپرسورهای باد دندانپزشکی وجود دارد که هرکدام از آنها از ویژگی ها و قابلیت های به خصوصی برخوردار هستند.

یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک کمپرسور دندانپزشکی باید داشته باشد، میزان کیفیت هوای فشرده خارج شده از دستگاه است. این هوا باید کاملا تمیز، فشرده، عاری از هرگونه آلودگی و ذرات ریز و غبار باشد. در نتیجه باید به این موضوع توجه کرد که هوای خارج شده از این کمپرسور باد مستقیما با جان و سلامت بیمار در ارتباط است. هوای محیط کلینیک به صورت معمولا ممکن است دارای باکتری ها و عفونت هایی باشد. حال اگر پمپ باد از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، این هوا مستقیما وارد مخزن شده و در نهایت به صورت کاملا فشرده به دهان بیمار می رود. در نتیجه ممکن است مشکلات بسیاری برای بیمار ایجاد کند و این حس امنیت از بیمار سلب خواهد شد.

یکی دیگر از انتظاراتی که باید از یک کمپرسور دندانپزشکی با کیفیت داشت، میزان قدرت هوای خروجی آن است. همچنین کمپرسور باد باید بتواند به صورت طولانی مدت و پیوسته نیز کار کند. در نتیجه نیاز به کمپرسوری است که حداقل بین 5 الی 10  اسب بخار قدرت داشته باشد.

نکته مهم دیگری که باید در رابطه با کمپرسور باد در نظر گرفت، میزان فشار باد آن است. با توجه به آنکه دستگاه ها و سیستم های مختلفی به کمپرسور باد وصل می شوند، باید فشار لازم برای کار همه آن ها مهیا شود. در نتیجه اگر خود پمپ باد نتواند این میزان از فشار را ایجاد کند، ممکن است برای دستگاه های متصل به کمپرسور مشکل به وجود بیاید و به قطعات آن آسیب وارد شود. به همین دلیل لازم است که خود کمپرسور دندانپزشکی از فشار باد استانداردی برخوردار باشد.

هنگام نصب پمپ باد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  • یکی از مهمترین نکاتی که باید هنگام نصب این پمپ بادها به آن توجه کرد، خرید از برندهای معتبر است. سعی کنید از مراکز معتبر و حرفه ای اقدام به تهیه پمپ باد کنید.
  • نصب درست و اصولی دستگاه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا در صورت نصب غیر اصولی دستگاه ممکن است به موتور و سایر قطعات آن آسیب وارد شود. در نتیجه باید از افرادی حرفه ای در جهت راه اندازی دستگاه کمک بگیرید.
  • تهویه محیط نیز یکی دیگر از عواملی است که باید در نظر گرفت. با توجه به آنکه کار کمپرسور باد دقیقا با هوای محیط در ارتباط است باید هوای محیط کاملا تمیز بوده و از تهویه بسیار مناسبی برخوردار باشد تا هم باعث تجمع باکتری ها به دستگاه نشود و هم به بیمار آسیبی نرسد.

قیمت کمپرسور دندانپزشکی

برای اطلاع از قیمت کمپرسور دندانپزشکی میتوانید با واحد فروش مجموعه روتوپارس تماس حاصل نمایید.

جمع بندی

با توجه به آنکه قیمت کمپرسور دندانپزشکی نسبت به سایر کمپرسورهای معمولی بالاتر است پس قطعات آن نیز از کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری برخوردار هستند در نتیجه برای جلوگیری از آسیب بیشتر به قطعات، کمپرسور باد باید به صورت دوره ای توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز به سرویس و تعمیرات، به موقع تشخیص داده و تعمیر شوند.

می توانید برای خرید کمپرسور  دندانپزشکی و مشاوره در انتخاب بهترین نوع کمپرسورهای هوا، با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button