ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09306411330 62999567

فن تخلیه دود آتش نشانی

روتوپارس > فن تخلیه دود آتش نشانی
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 4 / 5. تعداد: 1

قیمت فن تخلیه دود آتش نشانی
توضیحات
نقد و بررسی

فروش فن تخلیه دود آتش نشانی

در این مقاله ما قصد داریم در خصوص فن تخلیه آتش نشانی و همچنین قیمت فن تخلیه دود آتش نشانی بررسی و تحقیق انجام نماییم.

فن تخلیه دود آتش نشانی

یکی از تجهیزاتی که بوسیله آن می توانید در افزایش امنیت ساختمان قدم بزرگی بردارید، استفاده از فن تخلیه دود می باشد. این نوع فن قابلیت این را دارد که حجم زیادی از دود و گرما را با قدرت بالا از ساختمان خارج کند و سبب جلوگیری از گسترش آتش سوزی بشود.

وقوع آتش سوزی در یک محل مسکونی یا اداری امنیت ساکنان آن را به مخاطره می اندازد و باعث ضررهای روحی و روانی متعددی برای افراد می گردد. به همین جهت، ابزار و فناوری های متنوعی برای اعلام حریق و یا اطفاء آن تولید شده است.

فن تخلیه دود آتش نشانی یکی از همین ابزار می باشد. با ما همراه باشید تا با این تجهیز استثنایی بیشتر آشنا شوید.

فن تخلیه دود آتش نشانی یا هواکش فشار مثبت

در هنگام وقوع آتش سوزی به دلیل ازدحام ایجاد شده و ترافیک در راه پله های ساختمان امکان دارد افراد نتوانند مسیر خروج را پیدا نمایند. به همین دلیل فن تخلیه دود را نصب می کنند تا افراد حاضر بتوانند مسیر خروج را به آسانی پیدا نمایند.

دودسته کلی برای هواکش تخلیه دود از نظر تزریق هوا وجود دارد که عبارتند از:

 • فن تخلیه دود به شکل تزریق مستقیم

در نوع تزریق مستقیم باید راه پله به شکل مستقیم با محیط باز بیرون مرتبط باشد. در مورد فن هم شامل، یک ورودی به سمت راه پله و یک ورودی به سمت فضای بیرونی نصب می گردد. تقریبا همه توان فن تخلیه دود در راه پله مصرف شده و در نتیجه با کمترین مصرف انرژی بالاترین راندمان را نشان می دهد.

 • فن تخلیه دود با تزریق هوا با استفاده از کانال کشی

این نوع از تزریق هوا با استفاده از کانال کشی هوا را درون راه پله تزریق می کنند. به این صورت که با قرار دادن یک هواکش فشار قوی در روی پشت بام هوا را با استفاده از یک سیستم کانال کشی وارد راه پله ساختمان می کنند.

همچنین به علت اینکه درون کانال با افت فشار مواجه نشویم باید از یک هواکش قدرتمند به این منظور استفاده نماییم تا این افت فشار را جبران کنیم. این نکته را هم باید اضافه کرد که دور بودن هواکش تخلیه دود از محل آتش سوزی سبب می شود تا فن کار خود را به نحو احسنت انجام دهد.

دلیل نیاز ما به هواکش تخلیه دود

چند دلیل مهم که باید از هواکش تخلیه دود استفاده نمود

 • در راه پله های ساختمان های ساخته شده هیچگونه روزنه ای به بیرون وجود ندارد و در نتیجه اگر افراد از راه پله استفاده نمایند سبب بالارفتن نیاز بدن به اکسیژن می شود.
 • تصور کنید که یک آتش سوزی اتفاق افتاده و شما به محض ورود به راه پله با حجم زیادی دود مواجه شده اید، در این هنگام به هیچ وجه نمی توانید از آن راه پله خارج شوید. فن تخلیه دود آتش نشانی به شما کمک می کند که دود موجود در راه پله خارج و شما مسیر خروج به بیرون را سریع پیدا کنید.

مکانهایی که نصب هواکش تخلیه دود توصیه می شود

 1. مجتمع عای مسکونی چند طبقه و بلند
 2. دانشگاه ها و ساختمان های اداری
 3. بیمارستان ها و درمانگاه ها
 4. فروشگاه ها و مراکز تجاری
 5. انواع هتل ها
 6. ورزشگا ها و استادیوم ها
 7. اتاق های فاقد پنجره اما بلند
 8. راهروهای زیر زمینی
 9. ساختمان هایی که مکرر با وزش باد همراه هستند
 10. مکان هایی که محل نگهداری مواد اشتعال زا می باشند

چند دلیل مهم که باید از هواکش تخلیه دود استفاده نمود

بطور کلی هواکش تخلیه دود جزء کوچکتری از یک سیستم تخلیه دود می باشد. طرز کار سیستم تخلیه دود این است که میزان غلظت دود را اندازه گیری کرده و در صورتی که این میزان بالاتر از حد انتظار باشد، به هواکش تخلیه دود فرمان شروع بکار را می دهد. این نکته را هم باید افزود که نصب و استفاده از هواکش تخلیه دود برای مکان هایی مانند بیمارستان یک امر ضروری به حساب می آید.

یک دیگر از مسائلی که باید در هنگام ساخت یک ساختمان حتما رعایت شود، این است که طوری ساخته شوند تا اگر آتش سوزی بروز کرد مانع از پخش دود درون راه پله و ساختمان شویم.

سوال دیگر این است که یک هواکش تخلیه دود چطوری می تواند مانع از آتش سوزی در یک ساختمان شود. باید گفت یکی از تجهیزات کنترل و مهار آتش این هواکش ها هستند. زیرا بوسیله آن می توانیم فشار را کنترل و با منحرف نمودن دود به سمت خروجی ساختمان آتش سوزی را تا حد زیادی مهار کنیم و از سرایت حرارت و آتش به قسمت هایی که درگیر نیستند جلوگیری نماییم.

دلیل نیاز ما به هواکش تخلیه دود

اولین مزیتی که فن تخلیه دود برای یک ساختمان دارد شامل ایجاد وقت زیادی برای افراد به منظور خروج از ساختمان در هنگام آتش سوزی است. زیرا یک حقیقت تلخ در مورد مرگ افرادی که در زمان آتش سوزی اتفاق می افتد این است که تقریبا تمام این افراد در اثر خفگی ناشی از دود سمی میمیرند و نه سوختگی با آتش و…

برای کمک رسانی آتش نشانان و نیروهای امدادی هم از فن تخلیه دود آتش نشانی استفاده می شود که بسیار در انجام عملیات نجات نقش مهمی را ایفا می کند.

قیمت فن تخلیه دود آتش نشانی

فن تخلیه دود از لحاظ کارکرد

 • اگزاست فن

این نوع فن ها به سرعت هوای سمی را از محیط خارج می کنند.

 • فن های جبرانی

کاربرد این نوع فن ها تزریق هوای فاقد آلودگی به محیط می باشد.

 • فن مدل F300

مزیت این نوع فن ها مقاومت بالای انها در مقابل درجه حرارت 300 درجه سانتی گرادی به مدت 1 ساعت است. این فن ها باید دارای گواهینامه هایی مثل، UL  یا VDS  باشند.

فن تخلیه دود از لحاظ کارکرد

قیمت فن تخلیه دود آتش نشانی

قیمت فن تخلیه دود آتش نشانی هم به مواردی مثل، قطر فن، مشخصات فنی، حجم هوادهی و… بستگی دارد.

با توجه به نوسانات شدید بازار و تفاوت موجود در فن های تخلیه دود نمی توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.