ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

روغن هیدرولیک

صفحه اصلی > روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

قیمت هر لیتر روغن هیدرولیک
توضیحات
نقد و بررسی

راهنمای انتخاب روغن هیدرولیک در کاربردهای مختلف

در این مقاله قصد داریم به معرفی روغن هیدرولیک hydraulic oil پرداخته و ویژگی ها، ساختار و انواع آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

حتما تاکنون نام روانکارها به گوشتان خورده است. از روانکارها در صنایع مختلف برای کاهش میزان اصطکاک بین قطعات و سطوح مختلف استفاده می شود. ممکن است این سطوح به شکل ثابت باشند و یا متحرک اما برای یک روان کار تفاوتی در عملکرد ایجاد نمی کند.

به صورت کلی روان کارهای صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که در جلوگیری از سایش بین قطعات و سطوح، نقش مهمی دارند و علاوه بر این وظیفه، در محافظت از قطعات و جلوگیری از خوردگی آن ها و کاهش مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارند. یکی از مهمترین روانکارهایی که در خودرو از آن استفاده می شود روغن هیدرولیک است. این روغن در عملکرد بالای فرمان خودرو نقش موثری دارد و باعث تسریع در حرکت فرمان خودرو می شود.

روغن هیدرولیک چیست و چه کاربردی دارد؟‌

برای آنکه فرمان خودرو به درستی هدایت شود و عملکرد و سرعت آن نیز بالا باشد باید از روغن هیدرولیک استفاده کرد. این روغن یکی از موثرترین روغن های خودرو است که برای انتقال بالای قدرت به فرمان خودرو مورد استفاده قرار گرفته و حرکت فرمان خودرو را روان تر می کند. این روغن باعث قدرتمندی قطعات شده و آن ها را به حرکت در می آورد و این حرکت، باعث افزایش سرعت در قطعات خواهد شد.

معمولا در خودروها، قطعاتی مانند موتور و پمپ ها، به واسطه عملکرد نادرست خود، گرمای زیادی را تولید کرده و اگر روشی برای انتقال این گرما وجود نداشته باشد، تمامی قطعات آسیب جدی خواهند دید. نقش این روغن  خنک کردن دستگاه  به وسیله عبور از سیستم های خنک کننده می باشد.

مایع هیدرولیک با جدا کردن تمامی ذرات و آب از فیلترها، تمامی آلودگی های محیط سیستم هیدرولیک را از بین برده و تمامی قطعات سیستم را از فرسایش محافظت می کند.

استفاده از روغن نامناسب چه مشکلاتی برای خودرو به وجود خواهد آورد؟

یکی از مهمترین مشکلات استفاده از روغن های نامناسب برای خودرو، خراب شدن و آسیب به اورینگ های داخلی و کاسه نمد ها است که در نتیجه باعث روغن ریزی فرمان هیدرولیک خواهد شد. در صورت استفاده از روغن های نامناسب و عدم تعویض به موقع، این مشکلات به وجود خواهد آمد. به صورت کلی، زمانی که راننده اقدام به چرخش فرمان خودرو می کند، این روغن توسط پمپ هیدرولیک، وارد فرمان شده و چرخ ها بدون مشکل و نرم حرکت می کنند. حرکت نرم و بدون مشکل آن ها باعث می شود تا علاوه بر کار انتقال نیرو، اصطکاک نیز کم شود.

روغن هیدرولیک چه کاربردی دارد؟‌

روغن هیدرولیک علاوه بر انتقال قدرت به قطعات و روان کردن آن ها، از فرسودگی قطعات جلوگیری کرده و در بسیاری از خودروهای سنگین و پمپ و جک مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه نمی توان از نقش مهم این روغن در روانکاری و خنک سازی قطعات گذشت!

 چه عواملی در عملکرد مثبت روغن هیدرولیک موثر است؟

در سیستم های هیدرولیک وجود روغن هیدرولیک بسیار ضروری بوده و عوامل موثری در اجرای وظیفه آن موثر هستند. عواملی مانند نوع سیستم هیدرولیک، میزان مقاومت روغن در برابر اکسیداسیون، جذب رطوبت، میزان اسیدی بودن روغن و گرمای آن، از مهمترین عواملی هستند که در تعیین کارکرد روغن هیدرولیک موثر هستند.

روغن هیدرولیک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

  • یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک روغن هیدرولیک باید داشته باشد، میزان بالای روانکاری است که باید بتواند این میزان از روانکاری را در شرایط مختلف دمایی و فشاری نگه دارد.
  • همچنین میزان ویسکوزیته روغن هیدرولیک باید تا حد امکان ثابت بوده و تغییرات نداشته باشد و یا میزان تغییرات آن در شرایط مختلف دمایی باید بسیار کم باشد.
  • ترکیبات شیمیایی روغن نیز باید کاملا پایدار باشد و در شرایط مختلف فشار و دما تغییرات محسوسی نداشته باشد.
  • تشکیل لجن کم

آیا فقط یک نوع روغن هیدرولیک وجود دارد؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که تنها یک نوع روغن هیدرولیک وجود دارد و از همان برای خودرو خود استفاده می کنند. در صورتیکه اینگونه نیست و برخی از خودروها از انواع روغن گیربکس اتوماتیک و برخی دیگر نیز از روغن های پایه سنتزی استفاده می کنند. انتخاب نوع روغن باید با توجه به سیستم هیدرولیک انجام شود.

چه زمانی باید نسبت به تعویض روغن هیدرولیک اقدام کرد؟

همانطور که اشاره شد، از این روغن علاوه بر کار روانکاری فرمان و چرخش سریع و بدون مشکل آن، برای محافظت از سیستم و ضدخوردگی استفاده می شود. این ویژگی ها با گذشت زمان کمتر شده و موجب تشکیل ذرات، آلودگی ها و رسوبات در کاسه نمد ها و سایر اجزا خواهد شد. در نتیجه در فواصل زمانی معین لازم است نسبت به تعویض آن اقدام شود.

معمولا در دفترچه های راهنمای خودرو به این مورد اشاره شده است اما در برخی از آن ها نیز ممکن است به این موضوع اشاره ای نشده باشد. توصیه می کنیم به ازای هر 80000 کیلومتر اقدام به تعویض روغن کنید. همچنین اگر به دنبال نشانه ای برای تعویض آن هستید به رنگ روغن توجه کنید و اگر رنگ آن به مشکی و یا تیره نزدیک بود، و یا صداهایی از پمپ هیدرولیک به گوشتان رسید، وقت آن است که روغن را عوض کنید!

همه این موارد نیز با توجه به سطح روغن صورت می گیرد، برای مثال زمانی که فرمان خودرو را بچرخانید و متوجه یک صدای شبیه به زوزه شدید، این بدین معناست که یا سطح روغن به دلیل نشتی زیاد، پایین بوده و یا روغن کثیف شده است. در هر دو صورت باید نسبت به تعویض آن نیز اقدام نمود.

نکته مهم:

هنگام تعویض روغن خودرو، از ترکیب روغن های مختلف با یکدیگر جلوگیری کنید و قبل از کار تعویض، روغن کهنه را تخلیه نمایید.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد، روغن هیدرولیک یکی از موثرترین روغن های خودرو است که برای انتقال بالای قدرت به فرمان خودرو مورد استفاده قرار گرفته و حرکت فرمان خودرو را روان تر می کند. نوع و انتخاب روغن مناسب در عملکرد و افزایش طول عمر سیستم تاثیر فراوانی دارد. برای انتخاب و خرید بهترین روغن هیدرولیک می توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.