آیس بانک

محاسبات آیس بانک و قیمت آیس بانک

در این مقاله قصد داریم به معرفی آیس بانک پرداخته و ویژگی های آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

امروزه در بسیاری از مشاغل صنعتی و غیر صنعتی و حتی عمومی از دستگاه‌ هایی استفاده می‌شود که علاوه بر کمک به کاهش نیروی انسانی، مصرف بهینه انرژی نیز داشته باشند. همچنین از دستگاه هایی که توانایی ذخیره انرژی های مختلف را دارند نیز استقبال می شود. به صورت کلی هر وسیله ای که در افزایش کارایی و بهره وری یک سیستم اثر بخش باشد، مفید تلقی شده و مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

در این مقاله اختصاصا به معرفی یکی از دستگاه هایی خواهیم پرداخت که در مصرف بهینه انرژی به افراد، کمک شایانی کرده است. آیس بانک ها، یکی از تجهیزاتی هستند که در محیط زیست اثرات قابل توجهی داشته و در مواقع نیاز با مصرف کم انرژی تاثیرات بسیار زیادی در محیط زیست ایجاد می کنند.

آیس بانک چیست و چه کاربردی دارد؟

در تعریف آیس بانک چیست باید گفت که: بسیاری از سیستم های سرمایشی مانند سردخانه ها و دستگاه های چیلر، برای اجرای عملکرد خود مصرف بسیار بالایی از انرژی را دارند. بزرگترین معایب این تجهیزات مصرف بالای انرژی آن ها است. به همین دلیل متخصصان بسیاری تلاش کردند تا به اختراع و ایجاد طرح های نوینی بپردازند که این مصرف انرژی را کمتر کرده و بهینه کنند. طراحی آیس بانک ها راه حلی بود که از طرف متخصصان برای کاهش مصرف انرژی ارائه شد. آیس بانک ها به معنای تجهیزات ذخیره کننده یخ هستند که با همین ذخیره به دستگاه های مبرد کمک می کنند.

دیواره ها و کل سیستم آیس بانک عایق بندی شده و وظیفه آن این است که در محفظه خود آب ذخیره کند. همین آب در طول شب که مصرف انرژی الکتریکی کمتر است به یخ تبدیل می شود و در طول روز که هزینه مصرف انرژی الکتریکی بالا است به داد تجهیزات مبرد خواهد رسید. در طول روز می توان از آن به عنوان یک منبع تأمین انرژي استفاده کرد. این توده های یخ وظیفه دارند که در طول روز میزان سرمایی که سردخانه ها و دستگاه های چیلر به آن نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهند. در واقع یخ ها مانند یک باتری عمل کرده و به تأمین سرمای سایر تجهیزات در طول روز کمک خواهند کرد.

به صورت کلی آیس بانک ها وظیفه دارند تا سرمای مورد نیاز تجهیزات برودتی را ذخیره کرده و در مواقع لزوم در طول ساعات روز که هزینه مصرف انرژی الکتریکی بالا است آن را در اختیار این سیستم ها قرار دهد. این موضوع باعث می شود تا در ساعات اوج مصرف برق، سردخانه ها و دستگاه های چیلر انرژی بالایی مصرف نکنند و باعث کاهش مصرف انرژی الکتریکی شوند.

چه تجهیزاتی در آیس بانک ها به کار گرفته شده است؟

جالب است بدانید که در سیستم های آیس بانک، هیچ تجهیزات متحرکی وجود ندارد و همه ی تجهیزات در جای خود ثابت هستند. به دو روش می توان تجهیزات این سیستم را ایجاد کرد:

۱.طراحی جداگانه

۲.قراردادن در کنار سیستم ها و تجهیزات برودتی

در هر کدام از روش های بالا، نکات و تجهیزات مختلفی برای تعبیهاین سیستم طراحی شده است . برای مثال در روش اول لازم است که تمامی تجهیزات لازم مانند کندانسور، اوپراتور، کمپرسور و… ایجاد شود و در روش دوم نیز مخزن یخ را در کنار سیستم ها و دستگاه های برودتی قرار می دهند و در این صورت نیازی به دستگاه هایی مانند کمپرسور و کندانسور نیست. به صورت کلی این سیستم  توانایی استفاده از تجهیزات سردخانه ها و چیلر را داشته و تنها لازم به تعبیه مخزن و کویل اوپراتور آن می باشد.

 

آیس بانک چیستسیستم های مخازن یخ و چیلر چگونه عمل می‌کنند؟

به صورت کلی عملکرد آیس بانک در طول روز و شب متفاوت است. در طول روز و به دلیل دمای بالا، تجهیزات برودتی باید سرمای مورد نیاز سیستم های چیلر را تأمین کنند . اما در شب به دلیل دمای پایین هوا نیاز نیست که از ظرفیت تمامی دستگاه ها استفاده شود. در نتیجه گاز مبرد به سمت کویل اوپراتور آیس بانک حرکت کرده و با تولید یخ در اطراف آن عمل ذخیره سازی را انجام می دهد. همانطور که اشاره شده مخزن آیس بانک عایق بندی شده و در اطراف آن حسگرهایی جهت تشخیص ضخامت یخ تعبیه شده است و زمانی که این ضخامت به میزان کافی رسید، جریان مبرد قطع می شود.

با توجه به اینکه امروزه اکثر کنتورها به محاسبه بیشتر هزینه مصرف برق در روز می پردازند، آیس بانک ها به فرایند سرمازایی و خنک سازی کمک می کنند تا انرژی مورد نیاز دستگاه ها تأمین شود.

 

مزایای استفاده از آیس بانک

استفاده از سیستم های آیس بانک، مزایای بسیاری دارد که به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:

 • همانطور که اشاره شد، این تجهیز در طول شب به دلیل هزینه پایین مصرف انرژی، فعالیت و عمل ذخیره سازی را انجام می دهند و در طول روز که دما بالا و هزینه مصرف انرژی بالا است، از ذخیره مورد نظر خود استفاده کرده و به خنک سازی چیلرها و سیستم های برودتی می پردازند.
 • با توجه به آنکه آیس بانک ها دارای توان ثابت در یک زمان مشخص هستند، نسبت به سیستم های تبرید معمولی از تجهیزات کوچکتری از اوپراتور، کندانسور، کمپرسور و… برخوردار هستند.
 • در آیس بانک ها متناسب با اندازه مخزن، میزان 30 تا 100 درصد انرژی سرمایشی مورد نیاز تأمین می شود.
 • آیس بانک ها نیز نقش مستقیم و غیر مستقیمی در حفاظت از محیط زیست دارند. با توجه به آنکه استفاده از آیس بانک ها باعث کاهش استفاده از سیال های برودتی می شود، عمل تخریب و آسیب رساندن به لایه اوزون نیز کمتر خواهد شد چرا که این سیال ها باعث تولید گاز CFC می شوند.
 • جمع بندی

سیستم های مخازن یخ و چیلر چگونه عمل می‌کنند؟

آیس بانک ها با بهره گیری از تجهیزات و سیستم های ساده خود وظیفه ذخیره سازی انرژی سرمایشی را بر عهده دارند و باعث بهبود عملکرد سردخانه ها و چیلرها خواهند شد. این کار باعث کاهش مصرف انرژی الکتریکی شده و آلودگی های کمتر زیست محیطی را نیز در پی خواهد داشت.  برای تهیه سیستم آیس بانک می توانید با مشاورین مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

 

2 دیدگاه

  • سلام دوست عزیز
   وقت شما بخیر
   در رابطه با قیمت آیس بانک ما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم
   لطف کنید با کارشناسان بخش فروش ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button