ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

گریس صنعتی

صفحه اصلی > گریس صنعتی

گریس صنعتی

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

گریس صنعتی چیست ؟
توضیحات
نقد و بررسی

معرفی انواع گریس صنعتی ، فروش و لیست قیمت

فرایندهای مختلف صنعتی شامل  بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی هستند که از قطعات و سیستم های مختلفی تشکیل شده اند که این قطعات برای حرکت گرمایی تولید می کنند و با انتقال قدرت وارد شده به آن ها شروع به حرکت می کنند. حرکت این قطعات روی یکدیگر است و ممکن است هنگام انجام عملکرد به هم فشار وارد کرده و یا با یکدیگر برخورد کنند و اصطکاک به وجود بیاید. نیروی اصطکاک یک نیروی بازدارنده است که در طولانی مدت علاوه بر اتلاف انرژی، باعث گرم شدن قطعات شده و طول عمر آن ها را نیز کم می کند و در نهایت باعث خراب شدن آن ها و فرسایش سیستم خواهد شد. نقش روانکارها این است که مانع از فرسایش و ساییدگی قطعات موجود در سیستم شوند. یکی از این روانکارها گریس صنعتی است که در فرایندهای صنعتی نقش قابل توجه و موثری دارد.

معرفی گریس صنعتی و کاربردهای آن

معمولا گریس صنعتی یا به تنهایی به عنوان روانکار مورد استفاده قرار می گیرد و یا با ترکیبات دیگر مخلوط می شود. همانطور که اشاره شد از گریس صنعتی برای روانکاری قطعاتی که هنگام کار به یکدیگر برخورد دارند استفاده می شود. در حالت عادی این ماده به صورت نیمه جامد یافت می شود و معمولا از مشتقات نفتی ساخته شده است.

یکی از مهمترین ویژگی هایی که این روغن باید داشته باشد، توانایی کار در محیط های دارای شرایط مختلف است و معمولا باید طوری ساخته شود که بتواند خواص خود را تحت شرایط مختلف حفظ کند.

زمان استفاده از گریس صنعتی

معمولا از گریس صنعتی زمانی استفاده می شود که روغن نتواند در شرایط خاص عملکرد بالایی داشته باشد در نتیجه برای انجام عملیات روانکاری از این ماده استفاده می شود. برای مثال برخی از ماشین آلاتی هستند که ممکن است در طولانی مدت کار نکنند و از آن ها استفاده نشود و یا برعکس، به صورت مداوم در حال کار هستند. گریس صنعتی با تشکیل یک لایه از ماده روان کننده خود می تواند عملکرد این تجهیزات را بالا ببرد.

حتی در برخی از ماشین آلات امکان دسترسی و روانکاری مداوم همه قطعات وجود ندارد چرا که این قطعات به راحتی در دسترس نیستند. این محصول می تواند بدون آن که نیاز باشد فردی به صورت مداوم اقدام به روانکاری آن کند، این کار را انجام دهد و به مدت طولانی دیگر نیازی به روانکاری آن قطعات غیر قابل دسترس نباشد.

یکی دیگر از کاربردهای گریس صنعتی، جلوگیری از ورود ذرات ریز و غبار و آلودگی ها به سیستم است و عبارتی نقش درزگیر را ایفا می کند.

می توان این ماده را نیز به محصول جامد یافت. به صورت کلی شرایط نگهداری گریس از روغن راحت تر است چرا که روغن ها برای نگهداری و اجرای عملکرد خود نیازمند تجهیزات پیچیده تری نسبت به گریس هستند.

ساختار گریس صنعتی

گریس های صنعتی معمولا از سه جز اصلی تشکیل شده اند:

  • روغن پایه
  • عامل غلیظ کننده
  • مواد افزودنی

روغن پایه منظور همان روغن های معمولی است که جزء اصلی تشکیل دهنده یک گریس صنعتی به حساب می آید. معمولا اگر روغن های معدنی در ساختار گریس ها باشند، نسبت باقی گریس ها و روغن ها از کارایی بالاتری برخوردار بوده و می توانند در شرایط مختلف دمایی تحمل و ظرفیت بالاتری داشته باشند. گریس هایی که پایه آن ها صابون باشند خود به سه دسته گریس های دارای صابون ساده، گریس های با پایه صابون مخلوط و گریس های با پایه صابون کمپلکس تقسیم می شوند.

عامل غلیظ کننده

همانطور که از نام عامل غلیظ کننده پیداست، این ماده به ایجاد حالت نیمه جامد و جامد گریس کمک می کند. معمولا در گریس ها برای عامل غلیظ کننده از صابون فلزی استفاده می شود. همچنین چربی های پیچیده و آلومینیوم، کلسیم، سدیم و… در گریس ها به عنوان عامل غلیظ کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

اما طبق تحقیقات انجام شده، متخصصان به این نتیجه رسیده اند که اگر در دماهای بالا از عامل های غلیظ کننده بدون صابون استفاده شود، احتمال ذوب شدن آن ها پایین تر خواهد آمد و عملکرد بهتری خواهند داشت.

مواد افزودنی

این مواد به تقویت ویژگی های گریس صنعتی کمک می کند و باعث از بین بردن ویژگی های نامطلوب آن خواهد شد. عواملی مانند اکسیداسیون و اصطکاک، زنگ زدگی و…  عواملی هستند که این مواد افزودنی آن ها مهار می کند.

فرق بین گریس های صنعتی و روغن ها

همانطور که اشاره شد، گریس های صنعتی همگی از سه جزء روغن پایه، مواد افزودنی و عامل غلیظ کننده تشکیل شده اند. که قسمت اصلی آن نیز روغن پایه بوده که در قطعات نقش روان کننده را بر عهده دارد. اما میان گریس های صنعتی و روغن ها یک تفاوت وجود دارد و این تفاوت در وجود ماده غلیظ کننده است که باعث تغییر گریس ها به حالت جامد و نیمه جامد می شود در صورتیکه روغن ها فاقد عامل غلیظ کننده هستند.

هنگام انتخاب گریس صنعتی به چه ویژگی هایی باید توجه شود؟

  • گریس صنعتی باید بتواند با پمپاژ بالای خود به سیستم فشار وارد کند.
  • گریس باید در برابر آب تحمل مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و وجود آب نیز نباید در انجام عمل روانکاری آن اختلالی ایجاد کند.
  • زمانی که دما افزایش یابد، قابلیت نفوذ گریس نیز بیشتر خواهد شد. گریس های صنعتی دارای نقطه افت های متفاوتی هستند و این نقطه به معنای آن میزان از دما است که گریس به حالت اشباع رسیده و به حد کافی سیال می شود.
  • گریس باید در برابر اکسید شدن مقاومت بالایی داشته باشد چراکه فرایند اکسیداسیون در نهایت باعث افزایش ساییدگی شده و رسوباتی را نیز تولید می کند. همچنین اگر گریس دارای مقاومت در برابر دمای بالا باشد، در دماهای بالا اکسیداسیون کمتر صورت می گیرد اما به صورت کلی هرچه دما بالاتر رود، میزان اکسیداسیون آن نیز افزایش پیدا می کند.

جمع بندی

از گریس صنعتی برای انجام کار روانکار سیستم ها و ماشین آلات صنعتی استفاده می شود. مواد اصلی تشکیل دهنده آن نیز روغن پایه، عامل غلیظ کننده و مواد افزودنی است که هر کدام در ایجاد قابلیت های مناسب گریس نقش موثری دارند. با توجه به اهمیت انتخاب بهترین گریس صنعتی برای تجیهزات صنعتی خود، می توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس گرفته و مشورت کنید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.