10 نکته بسیار مهم برای افزایش عمر کمپرسور هوا ، عمر پمپ باد ، تعمیر پمپ باد ، افزایش طول عمر

یکی از بهترین راه هایی که برای اطمنیان از کارکرد صحیح تجهیزات می توان پیشنهاد داد، تهیه کمپرسور هوای با کیفیت و استفاده مناسب آن است. قبل از هرچیز بهتر است جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است را بازگو کنیم و در زمان استفاده از کمپرسور همیشه قبل از بروز هرگونه مشکلی، نگهداری پیشگیرانه را انجام دهیم تا سیستم ما با اطمینان بالاتری کار کند. نگهداری صحیح می توان موجب افزایش عمر کمپرسور هوا در مجموعه شما شود. در این مطلب با 10 نکته بسیار مهم برای افزایش عمر کمپرسور هوا آشنا شوید و با استفاده از ترفند های هرچند ساده، عمر کمپرسور خود را به شدت افزایش دهید.

10 نکته بسیار مهم برای افزایش عمر کمپرسور هوا ، عمر پمپ باد ، تعمیر پمپ باد ، افزایش طول عمر
نکاتی درباره افزایش عمر کمپرسور هوا

در هنگام خرید کمپرسور، همیشه از فروشنده این سوال پرسیده می شود که: عمر کمپرسور هوا چند سال است؟ در پاسخ به این سوال هیچ جواب دقیقی نمی توان داد به دلیل اینکه علاوه بر کیفیت ساخت کمپرسور، روش نگهداری، در افزایش عمر کمپرسور هوا تاثیر بسیار زیادی دارد.

در زیر 10 نکته مهم در زمینه تعمیر و نگهداری کمپرسور بیان شده که باعث افزایش عمر کمپرسور هوا می شود و در تقریبا برای تمامی صنایع می توان راهنمای خوبی در جهت نگهداری از کمپرسور باد باشد.

1. سطوح روغن را بررسی کنید

همیشه به یاد داشته باشید که ساختار عملکرد کمپرسور پیستونی درست مانند موتور اتومبیل شما است. قطعات داخلی موتور برای کارکرد صحیح، احتیاج دارند همراه روغن کاری شوند. در کمپرسور هایی که هر روزه مورد استفاده قرار می گیرند نیاز است که سطح روغن به صورت یکبار در روز مورد بررسی قرار گیرد و در کمپرسور هایی که دائما استفاده نمی شود، قبل از هر بار روشن نمودن سطح روغن آن بررسی شود.

برای افزایش عمر کمپرسور هوا، لازم است که سطح روغن از نصف بیشتر و یا روی خط شاخص نشانگر روغن کمپرسور باشد.2. فیلترها را جایگزین کنید

کمپرسور هوای فشرده به علت مکش هوا علاوه بر رطوبت محیط، گرد و غبار معلق در هوا را هم به درون خود مکش می کند. فیلتر هوای کمپرسور مسیر ورودی ذرات را مسدود کرده و هوای تمیز تری را به داخل کمپرسور ارسال می کند. در جهت افزایش عمر کمپرسور هوا لازم است که حداقل ماهی یک مرتبه فیلتر هوای کمپرسور تعویض شود.

در مورد تعویض فیلتر روغن کمپرسور نیز مهم ترین چیز مدل کمپرسور و نوع روغن مصرفی است. برای اطلاع از زمان دقیق تعویض فیلتر روغن کمپرسور، حتما از فروشنده کمپرسور اطلاعات کامل را دریافت کنید و در صورت وجود دستور العمل نگهداری، قبل از راه اندازی کمپرسور آن را مطالعه فرمایید.

3. دما را کنترل کنید

کمپرسور ها به علت وجود قطعات متحرک و گاها حساس، دمای کارکردی معینی دارند. در صورت افزایش دمای کمپرسور، کهنگی و فرسودگی قطعات حتمی است و کارکرد در چنین دماهایی مسلما باعث از بین رفتن کمپرسور می شود. در تجهیزات نسل جدید برای افزایش عمر کمپرسور هوا از قطع کن حساس به دما استفاده شده که در صورت افزایش دما و عبور از حد مجاز کمپرسور را به صورت خودکار خاموش می کند.

قبل از هرچیز از دمای مجاز کارکردی کمپرسور خود مطلع شوید و تا جای ممکن شرایط محیطی را به گونه ای مهیا کنید که دما همیشه در محدوده معین و کنترل شده ای باشد.

سفت کردن پیچ و مهره های شل در کمپرسور باعث افزایش طول عمر آن می شود

4. پیچ و مهره های شل را محکم کنید

در کمپرسورهای هوا به خصوص کمپرسور پیستونی، ارتعاشات زیادی در هنگام کارکرد این دستگاه اتفاق می افتد. این ارتعاشات باعث می شود که پیچ و مهره ها به مرور زمان شل شوند. در هنگام بررسی کمپرسورتان حتما کلیه سفت و شل بودن پیچ و مهره ها را مورد بررسی قرار دهید. این عمل باعث می شود که کمپرسور همیشه فرم استاندارد خود را حفظ کند و در طولانی مدت از خرابی بسیاری از قطعات جلوگیری می کند.
5. هرگونه رطوبت و آب را تخلیه کنید

مکش هوا در کمپرسور باعث می شود که علاوه بر هوای محیط، رطوبت محیط نیز به کمپرسور وارد شود و این رطوبت پس از عملیات فشرده سازی، به همراه هوا در مخزن جمع می شود. تجمع و ماندگاری رطوبت و آب در مخزن علاوه بر پوسیدگی مخزن، باعث آسیب جدی به کمپرسور می شود. ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای خارج کردن رطوبت از کمپرسور و خط هوا، تخلیه روزانه از طریق شیر تخلیه زیر مخزن می باشد.

برای تخلیه مطمئن تر و منظم تر می توانید از شیر تخلیه اتوماتیک مخزن هوا که در دو نوع مکانیکی و الکترونیکی موجود می باشد استفاده کنید.

6. به دنبال نشتی باشید

ترک خوردگی و زنگ زدگی اتصالات و شلنگ های کمپرسور، پدیده است که ممکن است با گذشت زمان اتفاق بیفتد. اولین نشانه هایی که پوسیدگی و نشتی شلنگ های کمپرسور هوا به وجود می آورد افت فشار و کاهش راندمان هوادهی در این دستگاه اس. برای اینکه از این مشکل در کمپرسور خود جلوگیری کنید لازم است که اتصالات و لوله های کمپرسور با مرتبا مورد بررسی قرار دهید و در صورت پیدا کردن عامل نشتی به سرعت آن قسمت را تعویض و یا تعمیر کنید.

7. وسایل فرسوده را به سرعت تعمیر کنید

به تعویق انداختن تعمیر و نگهداری بخش های کوچک کمپرسور مانند فیلتر هوای وردی ، میکروفیلتر ها و رطوبت جمع شده در زیر مخزن شاید از نظر شما مشکل خاصی رو برای شما به وجود نیاورد اما همین تعمیر های کوچک می تواند در طولانی مدت عمر کمپرسور را به شدت افزایش داده و از به وجود آمدن مشکلات بزرگ تر و پر هزینه تر جلوگیری کند.

در صورتی که بخش های زیادی از کمپرسور با مشکل جدی روبرو شده و تعمیرات به هزینه های دائمی تبدیل شده اند پیشنهاد ما خرید یک کمپرسور جدید است.

استفاده از متخصصان در تعمیرات کمپرسور یکی از راه کارهای مهم برای افزایش عمر کمپرسور است

8. کیفیت هوا را بررسی کنید

یکی از عواملی که باعث آلودگی در جریان هوای فشرده می شود ، وجود مایعات مختلف و یا زنگ زدگی در مخزن و خطوط انتقال هوای فشرده است. برای اطمینان از عدم وجود آلودگی در سیستم هوای فشرده و تضمین کیفیت همیشگی هوای فشرده، نیاز است که به صورت مرتب و منظم خطوط هوا، فیلترها و سایر قسمت های کمپرسور هوا بررسی گردد.

9. اشکالات بوجود آمده را حل کنید

در اکثر مواقع در هنگام خرید کمپرسور هوا، یک دفترچه راهنما همراه کمپرسور ارائه می شود که در صورت بروز هرگونه مشکلی می توانید به این دفترچه مراجعه کنید. حتما بعد از خرید کمپرسور در اولین فرصت دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید و منتظر به وجود آمدن مشکل نباشید.

10. دستورالعمل ها را دنبال کنید

این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید که در صورت بروز مشکل برای کمپرسورتان به هیچ عنوان از روش هایی که برای سایر دستگاه ها به کار می برید، استفاده نکنید. قبل از هرگونه عملی ابتدا دستور العمل ها را مطالعه کرده و با پیروی کردن از آن ها کار تعمیرات را انجام دهید.  در صورتی که برای تعویض قطعات و یا تعمیر بخش های مختلف کمپرسور با مشکل مواجه شدید، حتما از متخصصان این حوزه کمک گرفته و کار تعمیر را به آنها بسپارید

این مطلب ادامه دارد

منبع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button