ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09306411330 62999567

روغن انتقال حرارت موبیل (mobil)

روتوپارس > روغن انتقال حرارت موبیل (mobil)
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 4 / 5. تعداد: 1

روغن انتقال حرارت موبیل
توضیحات
نقد و بررسی

در این مقاله به نقد و بررسی روغن انتقال حرارت موبیل mobil بپردازیم. اما اجازه دهید تا در ابتدای امر در مورد چیستی روغن‌ های انتقال حرارت، ماهیت و عملکردشان سخن بگوییم تا با آن‌ها هرچه بیشتر و بهتر آشنا شویم.

روغن انتقال حرارت چیست؟

روغن انتقال حرارت در اصل روغنی است که موجبات خنک سازی در یک طرف فرآیند و همینطور منتقل کردن و نگهداری انرژی گرمایی در طرف دیگر فرآیند را، فراهم می‌ آورد. در یک تعریف ساده و کامل می‌ توان این چنین گفت که روغن‌ های انتقال حرارت برای جلوگیری کردن از ایجاد بیش از حد گرما در یک سیستم، مورد استفاده قرار می‌ گیرند تا بتوانند گرما را به خارج از آن دستگاه یا سیستم هدایت کنند.

انواع روغن های موبیل

مشخصات روغن‌ های انتقال حرارت

روغن‌ های انتقال حرارتی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌ گیرند هم نقطه جوش بالایی دارند و هم از ظرفیت گرمایی، از مقادیر بیشتری نسبت به همتایان خود بهره می برند. نقطه جوش بالا در این روغن‌ ها، از بخار شدن مایعات انتقال حرارت در دماهای زیاد جلوگیری می‌ کند.

ناگفته نماند که باید مطمئن شویم روغن‌ های انتقال حرارت از نقطه جوش بالایی برخوردار هستند. این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود که برای ایجاد عملکرد هرچه بهتر، روغن‌ های انتقال حرارت بطور حتم باید از ظرفیت حرارتی بالایی برخوردار باشند.

ظرفیت حرارتی چیست؟

ظرفیت حرارتی نشان‌ دهنده مقدار گرمای سیال است که بدون ایجاد هیچ تغییر دمایی در این روغن‌ ها، توانایی ثابت ماندن را دارد. حال اگر مایع مورد استفاده ما ظرفیت حرارتی کمی را به خود اختصاص دهد، مقدار بسیار زیادی از این مایع برای تبادل مقدار کمی گرما مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این امر خود موجبات استفاده بالا از روغن‌ های حرارتی و افزایش هزینه‌ ها شده و کارایی این روغن‌ های حرارتی را کاهش خواهد داد.

روغن‌ های انتقال حرارتی که صنعتی و سنتتیک هستند با دامنه دمایی مابین 200 تا 400 در بازار یافت می‌ شوند.

تفاوت روغن‌ های حرارتی و روانکاری

شرکت‌ های نفتی تولید کننده روغن‌ های حرارتی و روانکاری بین خطوط تولید این دو محصول، تفاوت‌ های زیادی قائل می‌ شوند. هر دو محصول یعنی هم روغن‌ های انتقال حرارت و هم روانکارها، هردو، موجبات انتقال گرما را فراهم می‌ کنند; اما هر کدام برای عملکردهایی کاملا متفاوت تهیه، فرموله و به بازار عرضه می‌ شوند.

یکی از مهمترین ویژگی‌ هایی که در تهیه این روغن‌ ها مورد بررسی قرار می‌ گیرد شاخص ویسکوزیته آنان است که میزانی متفاوت در انواع روغن‌ ها دارد.

نکات مهم در انتخاب روغن انتقال حرارت مناسب

روغن‌ انتقال حرارت با توجه به کاربردشان باید ویژگی‌ هایی از این قبیل داشته باشند که ویسکوزیته‌ شان کم بوده و پایداری حرارتی خوب و بالایی از خود نشان بدهند. ضمن اینکه نقطه اشتعال بالایی داشته و از خصوصیات انتقال حرارت خوبی نیز بهره‌ برده باشند. به راحتی و سهولت مواد زائد را دفع کنند و خوردگی در سیستم‌ ها و دستگاه‌ ها ایجاد نکنند. غیر سمی بوده و به هیچ عنوان قابلیت اشتعال نداشته باشند.

انواع-روغن--انتقال-حرارت-موبیل

تاثیر گرانروی بر روغن انتقال حرارت

پروسه گرانروی سیال در عملکرد انتقال حرارتی به راحتی بر روی ویژگی‌ های جریان حاصله در لوله‌ها اثر گذاشته و بطور کاملا کاربردی اصطکاک حاصله را از بین می برد. عملیات گرانروی اگر بطور کاملا مناسب صورت گیرد انتقال حرارت را به طور فزاینده‌ ای افزایش خواهد داد. روغن‌ های انتقال حرارت بطور معمول ترکیب و تلفیقی از مواد با نقطه جوش کم و نقطه جوش زیاد هستند. موادی که نقطه جوش کم و پایینی دارند در حین عملیات به صورت کاملا طبیعی و نرمال تبخیر می‌ شوند و عمل ویسکوزیته را نیز کاهش می‌ دهند. لذا همراه آن نقطه اشتعال نیز کم خواهد شد. اما مواد مورد استفاده‌ ای که نقطه جوش بالایی دارند باعث ایجاد رسوبات بر روی سطوح و لوله‌ های گرمایش می‌ شوند و از این رو از هردو مواد برای تهیه روغن‌ های انتقال حرارت بهره می‌ برند.

عمر روغن‌ های انتقال حرارت

روغن‌ های انتقال حرارت آلی در مقابل اکسیژن از خود واکنش نشان می‌ دهند، پس بهره بردن از عمری طولانی در آن‌ ها کاملا به مقاومت خوب و بالایی بستگی دارد که در مقابل اکسیداسیون از خود نشان می‌ دهند. استفاده از متریال مس و همین طور ایجاد پوشش گرد و غبار، آب و زنگ‌ زدگی، همگی موجبات افزایش میزان اکسیداسیون را فراهم می‌ کنند. پس برای جلوگیری از وقوع این اتفاق باید استفاده از سطوح مسی را به حداقل رسانید.

کاربرد روغن‌ های انتقال حرارت

روغن‌ های انتقال حرارت از جمله روغن انتقال حرارت موبیل mobil در صنعت با هدف‌ های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از استفاده در طراحی‌ های ساده گرفته تا بکارگرفتن آن‌ ها در سیستم‌ های بسیار پیشرفته که عملکردهای متنوع و متفاوتی را در پروسه تولید مدیریت می‌ کنند. البته ناگفته نماند که در طراحی و فرآیندهای متفاوت استفاده از روغن‌ های انتقال حرارت، تغییرات بی شماری ایجاد می‌ شود که باعث ایجاد تنوع بالا در صنایعی است که از این روش استفاده می‌ کنند. از جمله این صنایع می‌ توان صنعت پلاستیک، چاپ، لمینت، رول، لاستیک، کامپوزیت‌ ها، اکستروژن، سنتز، تقطیر و غیره اشاره کرد.

روغن انتقال حرارت Mobil

روغن انتقال حرارتی موبیل که توسط کمپانی روتو پارس به فروش می رسد، یک روغن اصیل و با کیفیت است. این روغن حرارتی در دمای بالا بسیار عالی عمل کرده و واکنش جالبی در برابر حرارت از خود نشان می‌ دهد. شرکت mobil، بعد از سال‌ ها انجام آنالیزهای فراوان و به دست آوردن تجربیات مفید در طراحی، توانسته آن را تولید و روانه بازار کند.

طراحی روغن انتقال حرارت Mobil

این روغن به واسطه طراحی منحصر به‌ فرد و عملکرد بسیار خوب توانسته در بازارهای جهانی و در بین مصرف کنندگان رتبه‌ ای بالا را بدست آورده و اطمینان آنان را جلب کند. این روغ ن‌ها پس از طی شدن فرآیند هایی خاص و در سطح استاندارد های جهانی، تولید شده و کاملا مناسب استفاده در دماهای بالا و پایین هستند. روغن‌ های حرارتی موبیل با استفاده از روغن‌ های پایه‌ای کاملا تصفیه شده تهیه شده‌ اند و مقاومت بسیار بالایی را در مقابل شکست حرارتی و اکسیداسیون شیمیایی از خود نشان داده‌ اند.

این روغن‌ ها از نظر ویژگی حرارتی بسیار پایدار هستند و توانایی این را دارند که ماندگاری بسیار طولانی از خود نشان دهند. موجبات تشکیل هیچ رسوباتی را ایجاد نکرده و از افزایش گرانروی جلوگیری می‌ کنند.

کاربردهای روغن انتقال حرارت موبیل mobil

روغن‌ های انتقال حرارت موبیل در منتقل کردن حرارت عملکرد بسیار خوب و بالایی را از خود نشان می‌ دهند و به واسطه گرانروی خوبی که دارند می‌ توان در هر درجه حرارت و در هر دمایی از آن‌ ها استفاده کرد. این دسته از روغن‌ ها قادر به انتقال و هدایت حرارت به صورتی کاملا محسوس می‌ باشند که در نتیجه این پروسه گرما به سرعت کاهش می‌ دهد. ویژگی مقاومت در برابر شکست حرارتی این روغن‌ ها که در دمای عملیاتی رخ می‌ دهد، سبب می‌ شود که نقطه اشتعال آن‌ ها چندان کاهش پیدا نکند.

کاربرد روغن های انتقال حرارت موبیل

ویژگی‌ های روغن انتقال حرارت موبیل Mobil

روغن‌ های انتقال حرارت برند موبیل، یک محصول کاملا تخصصی محسوب می‌ شوند. این محصولات حتی در شرایط کاری تحت فشار، توانسته‌ اند اعتباری بسیار بالا را برای خود کسب کنند. این محصولات بواسطه تکنیک‌ های مدرنی که در پروسه تصفیه به کار می‌ گیرند، به ویژگی‌ هایی عالی و منحصر به‌ فرد دست یافته‌ اند. حال به برخی از ویژگی‌ های مخصوص این محصول اشاره می‌ کنیم.

این محصول از مقاومت بسیار بالایی در برابر شکست حرارتی و تجزیه شدن برخوردار است. رسوبات و آلودگی‌ ها را براحتی از بین خواهد برد.

همچنین از خواص حرارتی مخصوصی، مانند قابلیت انتقال حرارت خیلی بالا و بهبود بخشیدن به راندمان عملیاتی بهره‌گرفته و همچنین موجبات کاهش هزینه‌ ها را نیز فراهم کرده‌ است. این روغن در برابر حرارت پایداری ویژه‌ ای از خود نشان می‌ دهد و در برابر اکسیداتیو نیز عملکردی خوب از خود نشان خواهد داد.

دارا بودن عمری طولانی برای این روغن، یک نقطه قوت غیر قابل چشم پوشی است که همین امر سبب کاهش خرابی‌ ها را فراهم می‌کند. همچنین از مهم‌ ترین ویژگی این روغن می‌توان به این امر اشاره کرد که عملکردی بسیار قوی در دمای پایین از خود نشان می‌ دهد.

نکات مهم برای استفاده از روغن انتقال حرارت موبیل mobil

از مخلوط کردن روغن‌ های انتقال حرارت موبیل با دیگر روغن‌ ها، بطور جدی بپرهیزید. این امر سبب می‌ شود تا ویژگی ثبات حرارتی و اکسیداسیون روغن مختل شده و موجبات ایجاد تغییر در سایر خصوصیات آن به راحتی فراهم شود. نکته اینکه این عمل حتی باعث کاهش طول عمر روغن نیز خواهد شد. پس از مخلوط کردن آن با هر روغن دیگری بطور جدی خودداری کنید.

از قرار دادن روغن در دمایی بیشتر از دمای حداکثری توصیه شده بپرهیزید; زیرا باعث تبخیر شدن روغن شما خواهد شد. در صورتی که از این روغن در دماهای بالاتر استفاده شود عمرش کاه

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.