ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

فن فشار مثبت آتش نشانی

صفحه اصلی > فن فشار مثبت آتش نشانی

فن فشار مثبت آتش نشانی

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

کاتالوگ فن فشار مثبت ، مشخصات فن فشار مثبت ، فن فشار مثبت دمنده ، طریقه نصب فن فشار مثبت ، لیست قیمت فن فشار مثبت ، نحوه محاسبه فن فشار مثبت راه پله ، محاسبه کانال فشار مثبت ، فن فشار مثبت اعلام حریق
توضیحات
نقد و بررسی

کاتالوگ فن فشار مثبت ، مشخصات فن فشار مثبت ، فن فشار مثبت دمنده ، طریقه نصب فن فشار مثبت ، لیست قیمت فن فشار مثبت ، نحوه محاسبه فن فشار مثبت راه پله ، محاسبه کانال فشار مثبت ، فن فشار مثبت اعلام حریق

 

در این مقاله قصد داریم به معرفی فن فشار مثبت آتش نشانی پرداخته و ویژگی‌های آن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم .

زندگی در ساختمانی که سیستم‌ ایمنی درست و حسابی داشته باشند می‌تواند بسیار ارزشمند باشد چرا که این سیستم ها  در مواقع اضطراری به داد ما میرسند. حتما این جمله را شنیده‌اید که خطر همیشه بیخ گوش شماست و در هر زمانی اگر مشکلاتی مانند آتش‌سوزی به وجود آمد، هنگام مواجه با آن باید از طریق راهروی اضطراری اقدام به فرار کنید.

اما در بسیاری از موارد سطح اضطراب بدن و دود و آتش و گرد و غبار موجود در هوا آنقدر زیاد است که تنفس بسیار سخت خواهد شد و گویی خون به مغز ما برای آن‌که بهترین کار برای فرار از شرایط حاد را کنیم نمی‌رسد.

مزیت‌های استفاده از فن فشار مثبت آتش نشانی

این موضوع قاعدتا در هنگام بروز آتش‌سوزی و خطرات دیگر، غیر قابل کنترل است و باید تمهیدات آن قبل از بروز آتش سوزی در هنگام ساخت ساختمان ایجاد شود. طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد در هنگام آتش سوزی به دلیل استشمام گازهای خطرناک جان خود را از دست می‌دهند و این بسیار ناراحت‌کننده است . در نتیجه برای رفع این مشکل فن هایی تحت عنوان فن فشارمثبت آتش نشانی برای اولین بار در آمریکا در سال ۱۹۶۰ ساخته شدند که در شرایط اضطراری و آتش‌سوزی می‌توانند با ایجاد یک فشار هوای بالا، تمامی دودها و آلودگی‌ها را از محیط دور کنند و راه تنفسی برای افراد داخل ساختمان را به وجود بیاورند.

آتش نشان به همراه فن آتش نشانی قرمز رنگ

فن فشار مثبت آتش نشانی چیست و چه کاربردی دارد؟

فن فشار مثبت  که از نوع یوتیلیتی یا آکسیال است در شرایط آتش سوزی شروع به کار کرده و با ایجاد یک فشار بالای هوا تمامی دودها و غبار موجود در هوای راه پله را به سرعت دور کرده و به افراد این امکان را می‌دهد تا به وسیله راه جدیدی که در آن شرایط حساس به وجود آمده است اقدام به فرار کنند.

در واقع زمانی که کل راهروها پر از دود است و حتی آتش نشانان هم به سختی می توانند وارد ساختمان شوند، این فن می‌تواند مانند یک فرشته نجات عمل کرده و هوای تازه پرفشار را از طریق سقف و دیوارها به وسیله کانال های خود به راهرو‌ها برساند تا علاوه بر ایجاد راه جدید خروجی، آتش نشانان نیز بدون مشکل حادی بتوانند وارد ساختمان شوند و امکانات خاموش کردن آتش را فراهم کنند.

فن فشار مثبت آتش نشانی از سنسورهایی تشکیل شده است که نسبت به حرارت و دود و… حساس هستند و اگر میزان حرارت و دود بیشتر از حالت طبیعی خود باشد شروع به کار می‌کند و حجم زیادی از هوای نامطلوب را از ساختمان دور کرده و هوای تازه و مطبوع تری را وارد ساختمان خواهد کرد.

اگر برای شما این سوال به وجود آمده است که فن فشارمثبت آتش نشانی positive pressure fan firefighting جزو کدام یک از فن‌های بازار است بهتر است بدانید که این دستگاه از خانواده‌ی فن‌های سانتریفیوژ است که برای انجام کار و ایجاد هوای مطبوع نیازمند هوای تازه است برای همین محل نصب آن در راهروهای منفذدار و یا سقف و جاهای دیگری که امکان ورود هوای تازه باشد، نصب می شود.

فن فشار مثبت آتش نشانی چیست

اما هواکش فشار مثبت آتش نشانی به چند طریق نصب می شود؟

به دو صورت می توان فن فشار مثبت آتش نشانی را نصب کرد.

در روش مستقیم  این فن را در قسمت هایی از ساختمان برای مثال راهرو‌ها نصب می‌کنند و هنگام بروز خطر فن هایی که به صورت مستقیم در راهروها نصب شده اند هوای تازه را به محیط راهرو وارد می‌کنند. اما برای انجام کار بدون نقص این هواکش، باید آن را در راهروهایی نصب کنید که دارای منفذ باشند زیرا هواکش فشار مثبت آتش نشانی نیاز به دریافت هوای تازه برای شروع کار دارد.

روش شبکه ای

این روش کاملا منطقی تر و البته هزینه‌بر تر نسبت به تزریق مستقیم است. با استفاده از این روش فن فشار مثبت آتش نشانی در خارج از راهرو نصب می شود. هنگام بروز خطر هوای تازه پرفشار از طریق کانال‌های خاصی وارد ساختمان می‌شود و کانال‌هایی که در دیوارهای راهروها قرار گرفته‌اند به صورت یکنواخت این هوا را به راهروها پخش می کنند. در واقع آن قسمت از ساختمان تنها محیط امنی خواهد بود که می‌توانید از آن طریق اقدام به خروج از ساختمان کنید.

قیمت فن فشار مثبت آتش نشانی

همچنین فشار بالا و مثبتی که از طریق این هواکش وارد راهرو شده است علاوه بر آن‌که امکانات لازم برای سلامت شما را فراهم می‌کند از پیشروی آتش در قسمت‌های دیگر ساختمان نیز جلوگیری خواهد کرد و امکان ورود آتش به مکان دیگری را نخواهد داد.

مزیت‌های استفاده از فن فشار مثبت آتش نشانی

  • همانطور که اشاره شد استفاده از فن فشار مثبت آتش نشانی با جا به جایی هوا و ایجاد هوای سالم همراه خواهد بود که می‌تواند شرایط برای نجات شما را از ساختمان را فراهم کند.
  • هواکش‌های فشار مثبت می‌توانند جلوی پیشروی آتش در سطح گسترده تر را گرفته و مانع بروز خسارات جبران ناپذیر شوند.
  • این فن مقاومت بسیار بالایی در مقابل آتش دارد و طول عمر آن نیز بالا است .
  • سنسورهای این هواکش بسیار حساس هستند و در صورت انتخاب دستگاه خوب و با کیفیت، می‌توانند به صورت دائمی و در مدت زمان زیادی شروع به کار کنند.

دلیل استفاده از فن فشار مثبت

نتیجه گیری

شاید تصور کنید که محال است در ساختمان شما آتش سوزی اتفاق بیفتد و یا مگر چند بار قرار است ساختمان دچار آتش سوزی شود . اما مطمئنا می‌دانید که خطراتی در کمین هستند که ممکن است اگر میدان را برای جولان دادن باز ببینند وارد عمل شوند و با همان یک بار حریق کل دارایی شما که جانتان هم جزو آن ها است را از شما بگیرند.

در نتیجه حتما باید از فن فشار مثبت آتش نشانی در هر ساختمانی استفاده شود. در هنگام انتخاب آن نیز حتما از افراد متخصص مشورت بگیرید و عواملی مانند اندازه راهروها را نیز مد نظر قرار داده و اقدام به انتخاب هواکشی کنید که اندازه کل راهروها را تحت پوشش داشته باشد تا هنگام بروز آتش سوزی نقطه ای نباشد که فن به آن دسترسی نداشته باشد و همان یک نقطه دردسر ساز شود. همچنین سعی کنید اقدام به انتخاب فن‌هایی با کیفیت و با سنسورهایی بسیار قوی کنید که خیالتان از بابت اجرای کار و ایجاد محیطی امن برای فرار راحت باشد.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “فن فشار مثبت آتش نشانی