ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

گاز R22

صفحه اصلی > گاز R22

گاز R22

فروش گاز R22

در این مطلب قصد داریم به معرفی گاز R22 پرداخته و ویژگی ها و قیمت گاز R22  را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم .

سیستم ها و تجهیزات بسیاری در جهت خنک سازی محیط برای نگهداری بسیاری از موادی که قابلیت فاسد شدن دارند مورد استفاده قرار گرفته است .  موادی مانند مواد غذایی، گیاهی، کشاورزی، دارویی و… همگی از جمله موادی هستند که پس از فاسد شدن استفاده چندانی نداشته و استفاده از آن ها ممکن است به سلامتی انسان لطمه وارد کند . به همین دلیل انسان از همان زمان های قدیم در تلاش بود که تجهیزاتی را راه اندازی کند تا در افزایش طول عمر و حفظ کیفیت مواد غذایی نقش مهمی را ایفا کند . دفن مواد غذایی و نگهداری آن ها در سردابه ها اولین اقدامات انسان ها در زمان های قدیم بود و کم کم و با پیشرفت علم و فناوری سیستم های پیشرفته ای مانند سیستم تبریدی در نگهداری و حفظ کیفیت این مواد به وجود آمدند .

معرفی گاز R22

R22 refrigerant gas گازی است که به عنوان مبرد در اکثر سیستم های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر سیستم های خنک کننده نیز با این گاز سازگاری دارند . برای مثال برخی از گازها مخصوص کار در دمای بالای صفر درجه و برخی دیگر نیز مناسب دمای زیر صفر درجه هستند . اما گاز R22 مناسب دستگاه هایی است که هم در دمای بالای صفر درجه و هم در دمای پایین صفر درجه مورد استفاده قرار می گیرد .

نکته طلای:

علاوه بر این ویژگی و کاربرد گاز R22، قیمت پایین تر آن نسبت به سایر گازهای برودتی هم رده خود باعث شده است تا از این گاز استفاده شود .

اما سوال اینجاست که چرا کشورهای توسعه یافته استفاده از این گاز را ممنوع کرده اند؟

یکی از مشکلات و زیان های گاز R22 که باعث ممنوعیت استفاده از این گاز در کشورهای توسعه یافته شده است، تاثیر و زیانی است که به لایه ازن وارد می شود . لایه ازن امروزه در معرض خطر است و یکی از موادی که می تواند باعث نابودی آن شود گاز R22 است . در صورت نابودی لایه ازن، گرم تر شدن زمین، از بین رفتن آب و خطرات انقراض حیوانات و گیاهان پیامدهایی است که به وجود خواهد آمد .

معرفی گاز R22

با وجود خطرات این گاز و سایر گازهای فریونی هنوز از آن ها در سیستم های برودتی استفاده می شود. اما باز هم گازهای جدیدتری در کشور های توسعه یافته مورد استفاده قرار گرفته است که اثرات تخریبی کمتری نسبت به نوع قدیمی تر خود دارند .

 

برای مثال:

سردخانه ها یکی از همان تجهیزاتی هستند که در آن ها مواد دارای قابلیت فاسد شدن را نگهداری می کنند . کیفیت این مواد در سردخانه ها حفظ می شود و طول عمر آن ها نیز افزایش پیدا میکند . در ساختار سردخانه ها نیز قطعات و تجهیزات مختلفی وجود دارد که هر کدام در تولید هوای خنک نقش اساسی دارند . برای مثال گازهای مختلفی در این سیستم ها و حتی سایر سیستم های خنک کننده مانند کولرهای گازی، یخچال های فروشگاهی و … به کار گرفته می شود. یکی از اولین گازهایی که در این سیستم ها مورد استفاده قرار گرفت گاز R22 می باشد که در ادامه مقاله اختصاصا به معرفی این گاز خواهیم پرداخت .

معرفی گاز R22

گاز R22

گاز R22 یک ماده مبرد است که در انواع سیستم‌ های سرمایشی می‌ تواند استفاده شود . سیستم‌ های سرمایشی با استفاده از ماده مبرد و عملیات مکانیکی داخل کمپرسور هوا و یا محیط را خنک می‌ کنند . گاز R22 در سال 1950 معرفی شد و تا سال‌ ها به‌ عنوان برترین گاز جهت استفاده در سیستم‌ های سرمایشی شناخته می‌ شد . اکثر سیستم‌ های سرمایشی و تهویه مطبوع که قبل از سال 2010 ساخته شده‌ اند به احتمال زیاد از این گاز در آن‌ ها استفاده شده است .

 

چرا استفاده از گاز R22 از طرف حامیان محیط زیست،‌مشکل زاست؟

این محصول  طی چند دهه گذشته بسیار مورد استفاده قرار گرفت، در گذشته‌ ای نه‌ چندان دور دانشمندان به این نتیجه رسیدند که گاز R22 گزینه چندان مناسبی نیست . زیرا تاثیر بسیار مخربی در از بین بردن لایه ازن دارد . به‌ همین علت سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا و گروه‌ های حامی محیط زیست در سراسر جهان تصمیم به تصویب پروتکل‌ هایی در سطح جهانی گرفتند . در انتهای تلاش‌ های این فعالان محیط زیست توافق‌ نامه‌ ای بین المللی شکل گرفت و آیین‌ نامه‌ هایی در آن وضع شد که به پروتکل مونترال معروف است . در پروتکل مونترال عوامل متعددی را در صدمه زدن به لایه ازن موثر شناخته شده‌ است؛ ولی نقش R22 از همه پر رنگ‌ تر است .

ممنوعیت استفاده از گاز R22

در پروتکل مونترال زمان‌ بندی خاصی تعریف شد تا به‌تدریج استفاده از گاز ‌R22 از چرخه صنعت و مصرف حذف شود . طبق زمان‌ بندی از سال   2003 – 2020 باید تولید محصولاتی که در آن‌ ها از گاز R22 استفاده می‌ شود متوقف شود و گاز ‌R22 صرفا برای تعمیرات محصولات سرمایشی قدیمی در بازار عرضه شود تا به تدریج آن محصولات نیز از رده خارج و در نهایت مصرف گاز ‌R22 برای همیشه متوقف شود.

 

ممنوعیت استفاده از گاز R22

نوع گاز مصرف شده در وسایل سرمایشی در قیمت آن‌ ها بسیار تاثیرگذار هستند. در حال حاضر به‌علت پروتکل‌ هایی که قبل‌ تر اشاره شد، استفاده از این گاز ‌ممنوع شده است. لذا وسایل سرمایشی که با این گاز کار می‌ کنند بسیار کاهش پیدا کرده‌ است. همچنین  از طرفی به‌علت گران بودن هزینه سرویس و نگهداری سیستم‌ هایی که به گاز R22 کار می‌ کنند عملا استفاده از آن‌ ها دیگر مقرون به‌صرفه نیست. خصوصا اینکه علاوه بر‌اینکه گاز ‌R22 در بازار به فراوانی گذشته نیست هزینه تعویض گاز R22 نیز نسبت به سایر مبردها بیشتر است .

قیمت گاز R22

جهت اطلاع از گاز R22 میتوانید با واحد فروش  مجموعه روتوپارس تماس حاصل نمایید.

استفاده از گاز R22 تا سال 2010

اگر سیستم سرمایش شما قبل از سال 2010 ساخته شده است، احتمال اینکه از گاز R22 در آن استفاده شده باشد؛ بسیار زیاد است . اما متوجه شدن این موضوع نیز کار خیلی سختی نیست کافی است برچسب یا پلاک نصب شده روی یونیت خارجی دستگاه تهویه خود را مطالعه کنید . در آن‌ جا نوع گاز مصرفی درج شده است. اگر اطلاعاتی راجع به این موضوع در بدنه دستگاه پیدا نکردید، می‌ توانید دفترچه راهنمای دستگاه را هم مطالعه کنید.

گاز R22

کلام آخر

در بعضی مواقع در هنگام تعمیر وسایل سرمایشی گفته می‌شود می توانید گاز جایگزین R22 به دستگاه تزریق کنید. شاید این پیشنهاد در ظاهر عملی باشد.  اما در واقع غیر ممکن است. زیرا برای اینکه دستگاه شما با گاز جدید کار کند نیازمند آن هستید تا گران‌ترین اجزای سیستم سرمایشی را تعویض کنید و اصلا مقرون به‌صرفه نیست . در موارد این چنینی توصیه می‌شود یک دستگاه جدید خریداری کنید.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب گاز فریونی مناسب سیستم برودتی خودو قیمت گاز R22 با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید .

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.