ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

گازR134

صفحه اصلی > گازR134

گازR134

قیمت گاز R134

گاز R134

گاز فریون R134a جزو خانواده گازهای مبرد HFC است. این گاز بی‌رنگ، غیر سمی و غیر قابل اشتعال است. این گاز مبرد یک جایگزین مناسب برای گاز R12 است. گاز  R134 فاقد اتم کلر است و یکی از مبردهای غیر مخرب برای لایه ازن می‌ باشد. این مبرد در مقایسه با R12 از ضریب هدایت حرارتی بهتر و همچنین توانایی انتقال حرارت بالاتری دارد. این مبرد گرمای نهان بیشتری دارد و از نظر سلامت زیست محیطی نیز مورد تایید است.این گاز مبرد جاذب فوق‌ العاده رطوبت است، بنابراین قبل از شارژ گاز از عدم وجود رطوبت در دستگاه اطمینان حاصل کنید، زیرا این گاز در ترکیب با آب خاصیت اسیدی پیدا می‌کند و در نتیجه باعث خوردگی لوله‌های سیکل و سوختن موتور خواهد شد.

نکته در مورد گاز R134

مبرد R134a در طیف گسترده‌ ای از وسایل سرمایشی و تهویه مطبوع کاربرد دارد. این گاز مبرد در انواع یخچال و فریزر خانگی، چیلرهای بسیار بزرگ، تجهیزات خنک کننده خودرو، در سیکل‌ های تبرید با دمای بالا و متوسط، در قسمت خشک کن سامانه‌ های هوای فشرده و همین طور تجهیزات خنک‌ سازی کامپیوترها کاربرد گسترده‌ ای دارد. گاز R134a یک مبرد مناسب با قابلیت خنک کنندگی در دماهای بالا و متوسط است. این گاز یکی از گازهای پر مصرف در صنعت تهویه مطبوع است. همچنین این گاز در سیستم‌ های تهویه مطبوع خودرو و صنعتی و کولرهای با فناوری گریز از مرکز بسیار کاربرد دارد.

گازR134 جایگزین چه گازی شده است

مبرد R134 به عنوان یک جایگزین مناسب برای گاز R22 پیشنهاد شده‌ است. گاز R134 از هوا وزن کمتری دارد. لذا در صورتی که در فضای کارگاه رها شود می‌ تواند خطرات جانی به‌ همراه داشته باشد. لذا در هنگام کار با این گاز مطمئن شوید که محیط از سیستم تهویه مناسبی بهره می‌ برد. مبرد R134 اشتعال‌ زا نیست البته در مجاورت آتش تجزیه شده و گاز سمی فسوزن از آن متصاعد می‌ شود. همچنین مبرد ‌R134 یک جاذب رطوبت فوق‌ العاده است و هنگامی که با آب و یا رطوبت ترکیب شود محیط محیط اسیدی شکل می‌ گیرد که برای سلامت دستگاه سرمایشی مضر خواهد بود. در هنگام استفاده از گاز R134a باید حتما از ابزار و لوازم حفاظتی مانند دستکش پلاستیکی، عینک و دستکش برای جلوگیری از آسیب‌ های احتمالی استفاده کرد. علاوه بر این به‌خاطر داشته باشید سیلندرهای حاوی این گاز باید در محیط‌ هایی امن، خشک و به دور از نور خورشید نگهداری شوند و در فاصله مناسبی از مواد روغنی قرار داده شود.

ویژگی گاز R134

ویژگی‌ های گاز R134

  1. گاز R134a فاقد اتم کلر می‌ باشد به همین علت تاثیر مخربی روی لایه ازن ندارد.
  2.  این گاز از گرمای نهان بالاتری نسبت با R12 برخوردار است و همین طور توانایی انتقال حرارت بیشتری دارد و به‌همین جهت توانایی خنک کنندگی بهتری نسبت به R12 دارد.
  3. این گاز از هوا سنگین تر است و در صورت نشر در محیط به سطوح بالاتر منتقل نمی‌ شود و در محیط باقی می‌ ماند و به‌همین دلیل هنگام کار با آن باید از تهویه مناسب در محیط اطمینان حاصل کرد.
  4. به دلیل حجم مخصوص بالاتر گاز R134 ظرفیت جابجایی کمپرسور در مقایسه با هنگامی که از گاز R12 استفاده می‌ شود بین 12 تا 25 درصد کاهش پیدا می‌ کند. به همین علت برای دست‌ یابی به توان مشابه با گاز R12 باید از سیلندر بزرگ تر و در نتیجه کمپرسور پر قدرت‌ تر استفاده کنیم.
  5. روغن مورد استفاده در کمپرسور هایی که با گاز R134a کار می‌کنند نوعی روغن مصنوعی با نام پلی استر است. این روغن مصنوعی که به شدت جاذب رطوبت می‌ باشد. این روغن مصنوعی کاملا با مبرد R134 سازگار است و برای عایق‌ های سیم‌پیچ موتور نیز بسیار مناسب است. اصولا روغن‌ های معدنی سازگاری مناسبی با مبردهای HFC ندارند و به همین علت از روغن‌ های مصنوعی در این سیستم‌ ها استفاده می‌ شود. ضمن اینکه روغن‌ های مصنوعی از عمر مفید بیشتری هم نسبت به روغن‌ های معدنی برخوردار هستند.
  6. چون کمپرسور R134a دارای حجم جابجایی نسبی بیشتری است بنابراین حجم کندانسور دستگاه نیز می بایست به میزان 10 درصد افزایش پیدا کند با این حال عمومی اواپراتور کندانسور هایی که برای استفاده از گاز R12 طراحی شده‌ اند قابلیت استفاده از گاز R134a را نیز دارا می‌ باشند.

دیگر ویژگی های گازR134

  1.  گاز R134a پک جاذب پر قدرت رطوبت است و به همین دلیل در دستگاه‌ هایی که از این گاز استفاده می‌ کنند باید از فیلتر درایرهای با ظرفیت و توان بیشتر استفاده کرد. فیلترهایی که برای درایر این نوع از گاز استفاده می‌ شود باید ظرفیت دو برابری نسبت به فیلترهای مورد استفاده در درایر دستگاه‌ هایی با گاز R12 داشته باشد.
  2.  به خاطر شرایط و خواص ترموفیزیکی ویژه و منحصر به‌ فرد گاز مبرد R134a همواره باید طول لوله مویی در مقایسه با طول لوله مویی در دستگاه‌هایی که با گاز R12 کار می‌ کنند به‌میزان 10-15 درصد بلندتر انتخاب شوند.
  3.  خلا یعنی کم کردن فشار سیستم به اندازه‌ای که مناسب شارژ  گاز سیستم مبتنی بر تبرید باشد. در هنگام ایجاد خلا در سیکل سیستم مبتنی بر تبرید می‌ بایست تمام رطوبت باقیمانده در سیکل بخار تخلیه گردد. پس از آن‌که فرآیند خلا به‌صورت کامل اجرا شد آن‌ گاه می‌ توان از خشک بودن داخل سیستم مطمئن شد. برای اطمینان از انجام صحیح فرآیند خلا در سیستم‌ های مبتنی بر تبرید که با گاز R134a کار می‌ کند بهتر است از پمپ وکیوم قوی با ظرفیت ۸ متر مکعب بر ساعت و حتی پرقدرت‌تر نیز استفاده کرد.
  4. در خصوص شارژ مبرد R134a در سیکل دستگاه‌ های مبتنی بر تبرید علاوه بر دقت در پاکیزگی محیط کار و‌ نحوه‌ی وکیوم و شارژ مبرد و استفاده از تجهیزات مخصوص مانند گیج و اتصالات- باید هنگام سرویس دهانه ورودی و خروجی لوله های باز و اتصالات سیستم تا لحظه قبل از شارژ (مانند کمپرسور -درایر-کندانسور) بسته بماند تا از نفوذ رطوبت و هوای کثیف به داخل سیستم و صدمات آتی جلوگیری شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.