ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

چک ولو سردخانه

صفحه اصلی > چک ولو سردخانه

چک ولو سردخانه

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

قیمت چک ولو سردخانه
توضیحات
نقد و بررسی

جهت نصب چک ولو سردخانه

چک ولو سردخانه check valve جزو آن دسته از شیرهایی است که به دلیل ناشناخته بودن محبوبیت کمتری در بین مشتریان دارد. این شیر به شیر یک طرفه معروف است و در بسیاری از صنایع و مخصوصا در سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از چک ولو سردخانه در علاوه بر سیستم برودتی در سیستم های هیدرولیک استفاده می شود و کار اصلی آن جلوگیری از بازگشت سیال هایی است که در خطوط جریانی در حال حرکت هستند.

در این مقاله اختصاصا به معرفی چک ولو سردخانه می پردازیم و عملکرد و ساختار آن را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهیم داد.

چک ولو سردخانه چیست و چه کاربردی دارد؟

نام دیگر چک ولو شیر برگشتی است و زمانی که سیال درون لوله در جهت عکس در حال حرکت است به صورت اتوماتیک وارد عمل شده و اجازه حرکت معکوس به سیالات را نخواهد داد.

یکی از ویژگی های مثبت چک ولو سردخانه، اتوماتیک بودن آن است و و عملکرد آن کاملا اتوماتیک بوده و  انسان در عملکرد آن دخالت بسیار ناچیزی خواهد داشت.

اما نمی توان گفت که چک ولوها فقط در صنایع و سردخانه ها به کار می آیند بلکه در هر شغل و مکانی که پمپ وجود داشته باشد می توان آن را یافت. حتی در پمپ های منازل و در مسیر خط تخلیه پمپ های مخزنی نیز به کار گرفته می شوند.

عملکرد چک ولو سردخانه

همانطور که می دانید در بسیاری از خطوط جریانی در صورت بازگشت جریان، ممکن است خسارات و آسیب های جبران ناپذیری به دستگاه های صنعتی وارد شود در نتیجه نیاز به این قطعه در بسیاری از صنایعی که در آن پمپ به کار گرفته می شود ضروری است.

چک ولو نیز باعث برقراری یک جریان یک طرفه در لوله می شود و از بروز این خسارات جلوگیری خواهد کرد. نصب چک ولو سردخانه باید در جهتی باشد که مورد نظر فرایند است . به صورت کلی زمانی که سیال در جهت درست در حال حرکت هستند، فشاری ایجاد می شود که باعث منحرف شدن درپوش شیر شده و جریان برقرار می شود. حال زمانی که فشار سیال پشت شیر از جریانی که در حال حرکت است بیشتر باشد، قاعدتا باید بازگشت و حرکت جریان در جهت معکوس اتفاق بیفتد. اما چک ولو، درپوش به جای اولیه خود بازگشته و اجازه حرکت جریان سیال را نخواهد داد و در نتیجه جریان قطع خواهد شد .

چک ولو سردخانه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟‌

همانطور که اشاره شد، از چک ولوها در بسیاری از مشاغل و صنایع استفاده می شود که یکی از موارد استفاده از آن ها سردخانه ها می باشد. چک ولوها دارای انواع و مدل های مختلفی هستند و در انتخاب درست آن ها باید دقت فراوان به کار گرفته شود.

یک چک ولو سردخانه باید از ویژگی هایی مانند رتبه بندی شیر ANSI، ابعاد مشخص، سازگار بودن این شیر با فرایند، اتصالات پایینی و… برخوردار باشد.

چک ولوهای توپی، دو دریچه‌‌ای یا دو طرفه، پیستونی و فنر در خط، تنها چند نمونه از این شیرهای یک طرفه موجود در بازار هستند.

نکته مهم در انتخاب چک ولو 

در انتخاب چک ولو سردخانه باید به سایز آن و تناسب متریال چک ولو با فرایند توجه کرد.

اگر سایز درست چک ولو سردخانه انتخاب شود، دیگر نیاز به سرویس های دوره‌ای نیست و طول عمر آن نیز بالا خواهد رفت. همچنین چک ولو سردخانه باید کاملا درست در موقعیت باز یا بسته قرار گیرد در غیر این صورت باعث لرزش در دیسک خواهد شد. موقعیت قرارگیری آن باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد لرزش در دیسک نشود.

جریان در چک ولوها باید به صورت کافی باشد در غیر این صورت باعث حرکت دیسک در داخل آن شده و همیشه در همان مسیر جریان قرار می‌گیرد و ممکن است عوارضی مانند ساییدگی و افت فشار را ایجاد کند. در نتیجه در صورت کافی نبودن جریان، باز نشدن کامل شیر برگشتی اتفاق می افتد و باعث عدم چرخش کامل دیسک شده و عملکرد آن نیز تغییر خواهد کرد.

اجزای چک ولو 

به صورت کلی در همه چک ولو ها قطعاتی وجود دارند که به صورت یکسان هستند اما برخی از آن ها را نمی توان به جای هم در شیرهای مختلف استفاده کرد چراکه دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی هستند و عملکرد آن ها نیز ممکن است متفاوت باشد. اما به صورت کلی همه چک ولوها از جمله چک ولو سردخانه دارای اجزای زیر هستند:

پورت داخلی و خروجی: پورت داخلی اجازه ورود مواد به شیر را نمی‌دهد و پورت خروجی نیز اجازه خروج مواد از شیر را نخواهد داد.

بدنه: بدنه همان قسمتی است که مواد از آن طریق عبور می کنند.

برای انتخاب درست چک ولو سردخانه می توانید با مشاوران و مختصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.