ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09306411330 62999567

روغن کمپرسور تبرید

روتوپارس > روغن کمپرسور تبرید
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

فروش انواع روغن کمپرسور تبرید ، روغن کمپرسور سردخانه ، روغن کمپرسور چیلر و روغن برودتی
توضیحات
نقد و بررسی

معرفی انواع روغن های تبرید

در این مقاله قصد داریم به معرفی روغن کمپرسور تبرید یا روغن کمپرسور برودتی  Refrigeration compressor lubrication پرداخته و ویژگی ها و انواع آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

اختراع سیستم های برودتی و در سیکل تبرید یکی از مهمترین اختراعات بشر در طول قرون اخیر بوده است. به طوریکه یکی از معیارهای اصلی پیشرفت یک کشور، استفاده از سیستم های انجماد مناسب مواد مختلف غذایی و… می باشد.

سردخانه ها مکان ها و تأسیساتی هستند که وظیفه نگهداری از مواد غذایی، گیاهی، دارویی، کشاورزی و هر موادی که قابلیت فاسد شدن را دارند بر عهده دارند. سردخانه ها علاوه بر نگهداری و افزایش طول عمر مواد غذایی، وظیفه حفظ کیفیت مواد را نیز بر عهده دارند. این تأسیسات با تولید سرما و با کمک تجهیزات خود و رساندن دما به میزان مطلوب برای نگهداری از مواد غذایی، به افزایش طول عمر و حفظ کیفیت آن ها کمک خواهند کرد.

در فرایند تبرید، یکی از اصلی ترین و مهمترین عوامل ایحاد سرمایش روغن تبرید است که در عملکرد بالای روغن کمپرسور بسیار کمک کننده می باشد. وظیفه اصلی روغن کمپرسور تبرید، کمک که بازدهی بالا و روانکاوی کمپرسور و در نتیجه تولید سرما و اثربخشی بالای عملکرد سیستم سرمایشی است.

اما قبل از توضیحات دقیق تر درباره روغن کمپرسور تبرید، بد نیست کمی درباره سیستم های تبرید بدانید.

سیستم های تبرید

در یک سیستم تبرید، فرایندهای مهمی از قبیل حرکت گاز درون لوله ها، تبدیل مایع به گاز و در نهایت فشرده شدن آن اتفاق می افتد. در مرحله اول گرما به وسیله ورود بخار فشرده شده با فرایند خنک شدن به کندانسور راه پیدا می کند . در مرحله دوم نیز مبرد به کمپرسور راه پیدا کرده و به دلیل فشرده شدن بیشتر آن دمای آن بالا رفته و دچار حرارت بالاتری می شود. در مرحله سوم، مخلوط ، وارد فرایند تبخیر شده و قسمت مایع آن تبخیر می شود. و در مرحله آخر نیز مبرد مایع فشرده شده، به وسیله شیر انبساط حرکت کرده و این حرکت باعث کاهش فشار می شود. سپس در اثر این کاهش فشار، قسمتی از مبرد مایع تبخیر شده و در نهایت دمای بخار و مایع مبرد کاهش پیدا می کند.

به چه علت از روغن کمپرسور تبرید استفاده می شود؟

معمولا به دو علت مهم از روغن کمپرسور تبرید و یا روغن کاری کمپرسور استفاده می شود:

  1. قطعاتی که از کمپرسور در حال حرکت و فعالیت هستند به وسیله روغن کاری می توانند عملکرد بالاتری داشته باشند و دچار ساییدگی نشوند. همچنین روغن کاری کمپرسور، تأثیر بالایی در کاهش اصطکاک قطعات آن می شود.
  2. قطعات و قسمت های مختلف کمپرسور، خنک کاری می شوند.

روغن کمپرسور تبرید از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشد؟‌

به صورت کلی روغن تبرید باید دارای سه ویژگی پایداری حرارتی، شیمیایی و قابلیت حلالیت متعادل باشد.

پایداری حرارتی

پایداری یک روغن کمپرسور تبرید بسیار مهم و حیاتی است چراکه ممکن است دمای متراکم شدن نهایی درون این کمپرسورها تا 180  درجه سانتی گراد باشد در نتیحه این روغن باید طیف وسیعی از دما را شامل شود.

همچنین باید در انتخاب روغن دقت کافی به خرج داده شود زیرا اگر از میزان روغن پس از مدت زمانی، کاسته شود، ممکن است روغن نتواند به صورت کامل وارد کمپرسور شود و این موضوع باعث کاهش عملکرد کمپرسور خواهد شد.

پایداری شیمیایی

مهم است که روغن کمپرسور تبرید دچار واکنش با مبرد نشود چرا که ممکن است با ترکیب و واکنش با مایع و یا گاز، واکنش شیمیایی اتفاق افتاده و در نهایت انفجاری از واکنش ایجاد شود.

حلالیت مناسب

یکی از مواردی که در انتخاب روغن تبرید باید به آن توجه شود، حلالیت مناسب روغن است. نکته اینجاست که مخلوط روغن تبرید و مبرد بهتر است از ویسکوزیته بالایی برخوردار باشد تا در کمپرسور عملکرد مناسب اتفاق بیفتد. اگر روغن دارای حلالیت کامل باشد، ممکن است کار روغنکاری دقیق و به خوبی انجام شود اما ممکن است باعث کم شدن ویسکوزیته در کمپرسور و ایجاد اصطکاک شود. در نتیجه باید به این نکته نیز توجه کرد.

سایر ویژگی های روغن های تبرید

  • باید دارای غلظت مناسب باشد تا در صورت حرارت بالا، ترکیب شیمیایی در پمپ باد و در حرارت پایین، بتواند حالت مایع خود را در اوپراتور داشته باشد.
  • دارای نقطه اشتعال بالایی باشد.
  • دی الکتریک و یا عایق الکتریسته باشد.
  • در درجه حرارت پایین غلیظ نشود.
  • با مبرد دچار واکنش شیمیایی نشوند.

انواع روغن تبرید

روغن های تبرید دارای انواع مختلفی در بازار هستند که همانطور که اشاره شد باید در انتخاب آن ها دقت فراوان به خرج داد. در ادامه به چند نمونه از انواع روغن های تبرید اشاره می کنیم:

روغن های معدنی

این روغن ها از نفت خام تهیه شده و از ریختگی کمی برخوردار هستند.

پلی استر (POE )

این روغن جزو روغن های مصنوعی بوده که جذب رطوبت بالایی نیز دارد و می توان برای مبردهای R-134 از آن ها استفاده کرد.

آلکیل بنزن (AB)

یکی از روغن های کمپرسور تبریدی که دارای پایداری خوب حرارتی و شیمیایی است آلکیل بنزن می باشد. با توجه به اینکه این روغن ها می توانند با روغن های PAO و روغن های معدنی محلول شوند، مخلوطی به وجود خواهند آورد که در نتیجه آن بهبود خواص روغن کاری اتفاق خواهد افتاد.

Polyalphaolefin (PAO)

این روغن از درجه ویسکوزیته خوبی برخوردار بوده و از ویژگی های پایداری حرارتی و شیمیایی قابل قبولی برخوردار می باشد.

نتیجه گیری

اندازه روغن در یک سیستم برودتی باید مناسب باشد چرا که کم بودن آن ممکن است باعث فرسودگی سریعتر قطعاتی مانند پیستون ها، سوپاپ ها و یاتاقان ها و.. شود . افزایش بیش از اندازه آن نیز ممکن است باعث پمپاژ بیشتر آن توسط کمپرسور شده و مدار ماده سرما زا دچار گرفتگی شود. می توانید برای انتخاب بهترین روغن کمپرسور تبرید در یک سیستم برودتی با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.