ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

اویل سپراتور سردخانه

صفحه اصلی > اویل سپراتور سردخانه

اویل سپراتور سردخانه

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

اویل سپراتور سردخانه چیست ؟ و در چه کاربردهایی استفاده میشود
توضیحات
نقد و بررسی

قیمت سپراتور روغن سردخانه های تراکمیدر این مقاله قصد داریم به معرفی اویل سپراتور سردخانه پرداخته و ساختار و عملکرد آن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

حتما تا به حال نام سیستم های برودتی به گوشتان خورده است. سیستم های برودتی سیستم هایی هستند که کار اصلی آن ها تولید و ایجاد سرما است. به صورت کلی هر وسیله و دستگاهی که باعث ایجاد سرما شود را می توان تحت عنوان سیستم های برودتی نامید. امروزه وجود تجهیزات و سیستم هایی که باعث تولید سرما می شوند به عنوان یکی از معیارهای پیشرفت یک کشور به حساب می آید.

سردخانه ها یکی از همان سیستم های برودتی هستند که در آن دما به اندازه و میزان ثابتی کاهش یافته و با استفاده از سیکل تیبریدی سرما ایجاد می شود. در زمان های قدیم مردم برای نگهداری مواد غذایی، گیاهی، دارویی، کشاورزی و… از روش هایی مانند قرار دادن محصولات در سردابه ها و یا دفن آن ها استفاده می شد اما با گذشت زمان تأسیسات و تجهیزات مختلفی به وجود آمدند تا بتوانند در مدت زمان کوتاهی تولید سرما کنند و به نگهداری مواد فاسد شدنی بپردازند.

در سیستم های برودتی مانند سردخانه ها اجزا و قطعات مختلفی دخیل هستند که مهمترین آن ها کمپرسور، اوپراتور، فیلترها، کندانسور و… هستند. در این مقاله قصد داریم اختصاصا به معرفی اویل سپراتور سردخانه بپردازیم.

اویل سپراتور سردخانه چیست و چه کاربردی دارد؟‌

اویل سپراتور سردخانه یکی از مهمترین اجزای این سیستم ها است که تولید آن به صورت معمول در یک صفحه فلزی انجام می شود. به صورت کلی می توان گفت که سه قسمت اصلی اویل سپراتور سردخانه شامل بدنه، صفحه فلزی و شناور کننده یا فلوتر هستند.

 اویل سپراتور دقیقا به چه معنا است؟‌

این قطعه همان جدا کننده روغن است و محل قرارگیری آن دقیقا بعد از کمپرسور می باشد. به اویل سپراتور، جداکننده روغن نیز گفته می شود.

یکی از مهمترین قطعات سیستم های برودتی همان کمپرسور است که وظیفه فشرده کردن گاز را بر عهده دارد. زمانیکه گاز درون کمپرسور فشرده شود، مقداری روغن ایجاد می شود که این روغن همراه گاز به کمپرسور وارد می شود. معمولا ورود روغن به همراه گاز به درون کمپرسور مشکلی ایجاد نمی کند اما خروج آن از کمپرسور ممکن است باعث بروز مشکلاتی در سیستم شود. در نتیجه باید از این خروج غیر معمول، جلوگیری کرد. در این مرحله نقش اویل سپراتور سردخانه پررنگ تر خواهد شد که باعث جدا کردن روغن از گاز می شود.

محل نصب اویل سپراتور 

همانطور که اشاره شد، اویل سپراتور سردخانه دقیقا بین کمپرسور و کندانسور قرار می گیرد تا باعث جلوگیری از خروج روغن از کمپرسور شود. اویل سپراتور به صورت عمودی و از طریق یک شیر یکرفه بین آن و کندانسور نصب می شود. شیر یک طرفه یا چک ولو، اجازه بازگشت گاز از کندانسور را نخواهد داد.

حال سوال اینجاست که سرنوشت روغنی که اویل سپراتور سردخانه آن را جمع کرده است چه می شود؟

این روغن دوباره از طریق یک سیکل فنی دوباره به کمپرسور برگردانده می شود و در کارتر که محل ذخیره روغن است، ذخیره می شود. می توان گفت که این عملکرد باعث صرفه جویی در مصرف روغن شده و در نتیجه بازگشت آن به کمپرسور، عملکرد آن را بهبود می بخشد.

به زبان ساده تر هنگامی که این روغن از اویل سپراتور سردخانه دوباره به کمپرسور بازگردد، تمامی قطعات پمپ باد، روغن کاری می شوند و باعث تولید صدای کمتر نیز می شوند. همچنین طول عمر این قطعات نیز افزایش پیدا کرده و این کار باعث جلوگیری از فرسایش تمامی قطعات کمپرسور خواهد شد.

در صورت عدم استفاده از اویل سپراتور سردخانه، روغن در تمامی قطعات کندانسور، اوپراتور و… رخنه کرده و جلوی عملکرد مطلوب قطعات در یک سیستم برودتی گرفته خواهد شد.

چه نکاتی برای اثربخشی بالای عملکرد اویل سپراتور پیشنهاد می شود؟

همانطور که اشاره شد، وظیفه اویل سپراتور سردخانه، جلوگیری از خروج روغن از کمپرسور و بهبود عملکرد کمپرسور است. همچنین محل نصب آن نیز در نزدیکی و بعد از کمپرسور می باشد. حال هرچه این قطعه به کمپرسور نزدیک تر باشد، اثربخشی و عملکرد بالاتری نیز خواهد داشت.

همچنین برای جلوگیری از مصرف بالاتر انرژی بهتر است، قبل از اویل سپراتور سردخانه، از عایق های حرارتی استفاده کرد. همچنین استفاده از سایت گلاس باعث بهبود عملکرد اویل سپراتور نیز خواهد شد چراکه ممکن است در طول فرایند، اویل سپراتور به دلایل مختلفی دچار نقص شود و نتواند آنطور که باید از خروج روغن جلوگیری کند. سایت گلاس باعث کمک به اویل سپراتور شده و باعث کنترل عملکرد این قطعه می شود.

مزیت ها

همانطور که اشاره شد، یکی از مهمترین مزیت‌ های استفاده از اویل سپراتور سردخانه، بهبود و افزایش در عملکرد کمپرسور و جلوگیری از فرسایش قطعات آن می باشد. همچنین سر و صدای کمپرسور به دلیل بازگشت روغن درون آن کاهش یافته و به دنبال آن، ارتعاشات آن نیز کاهش پیدا می کند.

هزینه های سیستم های برودتی تا حد قابل توجهی کاهش به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی کاهش پیدا خواهد کرد.

جمع بندی

برای جدا کردن روغن از مبرد و جلوگیری از خروج آن از کمپرسور از اویل سپراتور استفاده می شود. نصب این قطعه به صورت عمودی است و در قسمت ورودی آن یک قطعه ای وجود دارد. زمانی که مخلوط روغن و گاز با فشار بالا به این قطعه برخورد می کنند، ضربه سنگین ایجاد شده باعث جداسازی روغن شده و این روغن در قسمت پایینی اویل سپراتور جمع می شود. این روغن ذخیره شده که در شناور قرار گرفته شده است، باعث باز شدن شیر می شود و در نتیجه آن روغن به کارتل کمپرسور بازگشت داده می شود.

می توانید برای انتخاب بهترین اویل سپراتور با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.