شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی

فروش شیرآلات سردخانه و سیستم برودتیدر این مقاله قصد داریم به معرفی شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی پرداخته و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل تهویه مطبوع مانند کولر گازی، اسپیلت و … جایگزین سیستم های گرمایشی و سرمایشی قدیمی شده است. این سیستم های گرمایشی و سرمایشی برپایه سیکل تبریدی، تهویه مطبوع محیط را انجام می‌ دهند. سیستم های تهویه مطبوع از اجزای مختلفی مانند: کمپرسور، شیرآلات آمونیاکی و فریونی، کندانسور، سپراتور و اپراتور تشکیل شده اند. اما در کنار همه این تجهیزات شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی در دسته مهم‌ترین این قطعات قرار دارند. ما در این مقاله به بررسی شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

دسته بندی شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی

در سردخانه ها از شیرآلات متفاوتی برای تجهیز فضا استفاده می شود. ما در ادامه چند نمونه از موارد پر مصرف را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

شیرآلات آمونیاکی

شیرآلات آمونیاکی مناسب سیستم های تبریدی آمونیاکی هستند. اصولا نحوه کار سیستم های آمونیاکی با سیستم های فریونی تفاوت دارد. تفاوت اصلی بین این دو سیستم در روش فشرده سازی مبرد است. در سیستم های فریونی فشرده سازی توسط کمپرسور انجام می پذیرد درحالیکه این فرایند برای سیستم های آمونیاکی توسط کاتالیزور انجام می شود.

 

انواع شیرآلات آمونیاکی

شیر انبساط

از شیر انبساط جهت کنترل فشار مبرد در سیستم های تبریدی استفاده می شود، این شیر بین قسمت کمپرسور و کندانسور نصب شده و مبرد خارج شده از کندانسور را با کاهش فشار به اوپراتور منتقل می کند. این شیرها به دو گروه حرارتی و الکترونیکی تقسیم بندی می شوند، که با توجه به انواع شیرآلات آمونیاکی و مبرد و ظرفیت سرمایشی دستگاه انتخاب و نصب می شوند.

 

شیرهای قطع کننده جریان

این شیرها برای کنترل عبور مبرد استفاده می شود، هرگاه فشار و یا دمای سیستم افزایش یابد، این شیر جریان مبرد را قطع می کند. شیرهای قطع کننده جریان در دسته پر مصرف ترین شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی قرار دارند.

 

شیرهای کنترل فشار بالا

هرگاه دمای محیط پایین باشد، فشار بالای مبرد در داخل سیستم توسط شیرهای کنترل فشار بالا به صورت خودکار کاهش داده می شود. این فرایند به طور معمول توسط شیرهای کنترل فشار بالا انجام می شود.

 

شیر یک طرفه کمپرسور

این شیر از برگشت مبرد به داخل کمپرسور پس از فرایند فشرده سازی جلوگیری می کند.

 

انواع شیرآلات فریونی

عملکرد هر دو نوع شیرآلات آمونیاکی و فریونی مشابه هم هستند. پمپ آمونیاک در سیستم های برودتی آمونیاکی، یک قطعه مکانیکی است که جهت انتقال و افزایش دبی سیال در داخل سیستم تبرید استفاده می شود. سپس در انتها سیال را به کندانسور منتقل می کند. پس از سرد شدن مبرد در ناحیه کندانسور، سیال به اپراتور منتقل می گردد. هنگام انتقال سیال از کندانسور به اپراتور، لازم است مبرد فشرده شده از شیر انبساط عبور کند تا فشار آن کاهش پیدا کرده و در قسمت اپراتور به مایع تبدیل گردد و موجب گرمایش محیط گردد.

شیر دستی سردخانه

شیر انبساط یا اکسپنشن ولو

.

.

.

 

کلام آخر

ما در این مقاله به انواع شیرآلات سردخانه و سیستم برودتی پرداختیم. امیدواریم که مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button