ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

کمپرسور روتاری

صفحه اصلی > کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 1 / 5. تعداد: 1

عکس نمای برش خورده کمپرسور روتاری
توضیحات
نقد و بررسی

در این مقاله قصد داریم به معرفی کمپرسور روتاری rotarycompressor پرداخته و ویژگی ها و کاربردهای آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

در سیستم های سرمایشی مانند کولرهای گازی و سردخانه ها و… از تأسیسات و تجهیزات مختلفی برای تولید هوای خنک استفاده می شود. کولرهای گازی معمولا برای خنک کردن محیط و سردخانه ها برای خنک کردن مواد غذایی، گیاهی، کشاورزی، دارویی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

قرار گرفتن موادی که قابلیت فاسد شدن دارند در سردخانه ها باعث می شود تا علاوه بر افزایش طول عمر مواد، کیفیت آن ها مانند روز اول باشد و از فاسد شدن آن ها جلوگیری شود.

کمپرسورهای  یکی از تجهیزاتی هستند که در اکثر فرایندهای صنعتی و غیرصنعتی و سردخانه ها و کولرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرند.این کمپرسورها در انواع مختلفی از قبیل: کمپرسور سمی هرمتیک ، کمپرسور اسکرال ، کمپرسور هرمتیک ،کمپرسول اسکرو تبرید و کمپرسور روتاری که در این متن در مورد آن بیشتر توضیح داده می شود طراحی و ساخته می شود.

یکی کمپرسورهای  که در کولرهای گازی معمولا مورد استفاده قرار می گیرد کمپرسور  روتاری است. به صورت کلی کار اصلی کمپرسور  دریافت گاز ، فشرده سازی و سپس انتقال به قسمت های دیگر سیکل برودتی می باشد .

کمپرسورهای انرژی الکتریکی را مصرف کرده و با دریافت مبرد از اواپراتور، گاز مبرد را فشرده کرده و به کندانسور انتقال می دهد.

کمپرسور روتاری چیست و چه کاربردی دارد ؟

همانطور که اشاره شد یکی از مهمترین موارد مصرف کمپرسور روتاری در سیستم های سرمایشی بوده و شامل دو بخش سیلندر و پیستون دوار هستند. بخش اصلی فرایند دریافت گاز و فشرده سازی آن  و انتقال به بیرون توسط این دو قسمت اصلی انجام می شود و سایر قطعات جانبی نیز در فشرده سازی  دخیل هستند اما مهمترین قسمت عملیات توسط این دو بخش انجام می گیرد.

یکی دیگر از نام های این تجهیز، کمپرسور دورانی-پیستونی است زیرا در داخل پیستون، به دلیل ایجاد حرکت دورانی درون سیلندر، باعث افزایش و کاهش فضای حرکت می شود.

به صورت کلی این حرکت دورانی باعث از یک طرف متراکم و فشرده کردن مبرد و از طرفی دیگر باعث مکش گاز می شود.

کمپرسور روتاری چگونه عمل می کند؟

روش کار این کمپرسور شامل چند مرحله است که در نهایت باعث افزایش فشار گاز خواهد شد.

مرحله اول

این مرحله با باز شدن شیر ورودی صورت می گیرد. پیستون داخل سیلندر نیز حرکت دورانی خود را شروع خواهد کرد.

مرحله دوم

در این مرحله در داخل جعبه، پره ها شروع به حرکات دورانی می کنند و این حرکت باعث می شود تا گاز از

شیر ورودی مکش داشته باشد.

مرحله سوم

با ادامه حرکات دورانی پره ها، گاز مبرد در پشت شیر تخلیه وارد شده و فشرده می شود. همانطور که می دانید عمل فشرده سازی گازها با افزایش دما و فشار همراه است.

مرحله چهارم

زمانی که گاز فشرده شد، وقت آن است که شیر تخلیه باز شود و گاز مبرد فشده شده از سیلندر خارج شده و تخلیه شود.

مرحله پنجم

زمانی که گاز به صورت کامل تخلیه شد، پره ها نیز حرکات دورانی خود را کم کرده و عملیات دوباره از سر گرفته می شود.

کمپرسور  روتاری از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

کمپرسورهای روتاری با توجه به میزان ظرفیت و سایر عوامل دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. اما اجزای آن ها متناسب با ظرفیت کمپرسور متفاوت است. به صورت کلی پره های درون سیلندر با توجه به نوع و ظرفیت کمپرسور وظیفه عملیات مکش، فشرده سازی و انتقال و تخلیه گاز  را بر عهده دارند. همچنین کمپرسور  روتاری از اجزای دیگری مانند لوله تخلیه، ورودی، میل لنگ، آکومولاتور و… تشکیل شده است. هر کدام از این قطعات به صورت جداگانه عمل کرده و با ایجاد یک هم افزایی در عمل فشرده سازی کمک می کنند.

مزایا

همانطور که اشاره شد، نام دیگر کمپرسور روتاری ، کمپرسور دورانی-پیستونی است. بین کمپرسور روتاری و پیستونی تفاوت هایی وجود دارد که یکی از این تفاوت ها در میزان کارایی و بازدهی این دو کمپرسور  است. کمپرسور  روتاری نسبت به نوع پیستونی از کارایی و راندمان بالاتر برخوردار است. مصرف پایین تر انرژی نیز یکی دیگر از مزیت های استفاده از کمپرسور روتاری است.

در بسیاری از مشاغل صنعتی و یا غیرصنعتی که نیاز به تجهیزات با وزن کمتری دارند، باید دقت بالایی برای انتخاب آن ها به کار گرفته شود. برای مثال کمپرسور روتاری نسبت به سایر کمپرسورهای  مشابه خود در بازار از حجم و وزن کمتری برخوردار بوده و در نتیجه فضای کمتری را نیز اشغال می کند.

همچنین با توجه به اینکه در این کمپرسور از قطعات کمتری استفاده شده است، می توان انتظار داشت که سر و صدای این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های مشابه خود در بازار بسیار کمتر باشد. دلیل دیگری که می تواند باعث سر و صدای کم دستگاه شود، عدم تغییرات در نوع حرکت قطعات می باشد.

اما همین کمپرسور روتاری ممکن است در مقابل برخی از کمپرسورهای باکیفیت و رده بالاتر بازار معایبی نیز داشته باشد. برای مثال کمپرسورهای دیگری در بازار هستند که از نظر توانایی و ظرفیت بالاتر از نوع روتاری عمل می کنند در حالی که کمپرسور روتاری می تواند حدودا 18 کیلووات ظرفیت داشته باشد.

همچنین از این دستگاه نمی توان در شرایط خاص استفاده کرد. برای مثال گاها نیاز به استفاده از یک کمپرسور  در مناطق بسیار شرجی و هم سطح دریا است . با توجه به اینکه برای شروع کار این کمپرسورها باید فشار گاز بالا باشد، در نتیجه نمی توان از این کمپرسورها در این مناطق استفاده کرد.

جمع بندی

کمپرسورهای روتاری دستگاه هایی هستند که با یک پیستون دوار و سیلندر فرایند مکش گاز مبرد و در نتیجه تولید سرمایش را انجام می دهند. این کمپرسورها می توانند به جای کمپرسورهای پیستونی مورد استفاده قرار گیرند و نسبت به آن ها نیز دارای مزایایی هستند. یکی از مهمترین کاربردهای استفاده از کمپرسورهای روتاری استفاده از آن ها در سیستم های سرمازا و تهویه هوا است. برای مشاوره در انتخاب و خرید کمپرسور  روتاری می توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.