هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی

قیمت اگزاست فن یوتیلیتی ، کاتالوگ فن سانتریفیوژ ، اگزاست فن سانتریفوژ ، اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد ، قیمت فن سانتریفیوژ مکنده ، مشخصات فنی فن سانتریفیوژ، هواکش سانتریفوژ یوتیلیتی

در این مقاله قصد داریم به معرفی هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی پرداخته و ویژگی های آن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم . برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

از زمان‌های قدیم انسان همواره به دنبال راهی برای زندگی راحت‌تر و سالم‌تر بود. یکی از مولفه‌هایی که باعث سلامتی انسان‌ها و آسان‌تر شدن تنفس است تهویه مناسب هوا است. وجود یک هواکش با کیفیت آن هم در مکان‌هایی که بیشتر زمان خود را در آن‌جا می‌گذرانیم بسیار لازم بوده و حتی از نون شب نیز واجب‌تر است. مخصوصا امروزه که آلودگی‌ هوا سر به فلک کشیده و مطمئنا اثرات آن در منازل و محیط‌های کار ما نیز پیداست.

علاوه بر آلودگی‌ هوا ویروس کرونا هم مانند زالو به دنیا چسبیده و مرتب این پیام را می‌شنویم که افراد زیاد مدام در یک مکان بسته قرار نگیرند و اگر مجبور به قرارگرفتن در فضایی بسته شدند، آن مکان حداقل تهویه مناسبی داشته باشد و از هواکش‌های سالم و با کیفیت استفاده شود. هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی که اغلب آن را با نام فن یوتیلیتی می‌شناسند یکی از همان هواکش‌های سانتریفیوژ ( گریز از مرکز) است که توسط بسیاری از مشتریان مورد استفاده قرار گرفته است.  هواکش یوتیلیتی علاوه بر آن که جزو محصولات پرکاربرد و پراستفاده است، راندمان و طول عمر بسیار بالایی نیز دارد.

هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره شد، هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی از آن‌دسته هواکش‌های پرطرفدار و پرکاربرد است که هم به عنوان مکنده و هم دمنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. فن یوتیلیتی جزو فن‌های سانتریفیوژی است که می‌تواند عمل تهویه هوا را با فیلتراسیون موثر انجام داده و به دلیل آن‌که افت فشار استاتیک را تأمین می‌کند نسبت به هواکش‌های آکسیال مناسب تر و کاربرد‌ی تر هستند.

اساس کار هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی، کشیدن هوا به بیرون و خارج کردن آن باعث ایجاد هوای تازه و باطراوت خواهد شد. همچنین به وسیله فناوری‌ها و تجهیزات به کار رفته در هواکش، گرد و غبار موجود در هوا نیز به بیرون کشیده شده و هوای بسیار تازه وارد محیط خواهد شد.

هواکش یوتیلیتی نیز در محیط‌های بسته‌ای که از رطوبت زیاد و آلودگی‌های مختلف آغشته شده‌اند، کارآمد بوده و تا حد زیادی رطوبت و آلودگی را از بین خواهند برد.  ضمنا هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی نیز علاوه بر محیط‌های بسته در محیط های باز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای آن‌که از اجزای مهم هواکش مانند موتور حفاظت شود، پوشش‌های مخصوصی روی آن‌ها استفاده شده است که در شرایط مختلف محیطی و جوی از آن قسمت‌ها محافظت کند.

 

از هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

شاید تا به اکنون تصور کرده باشید که از هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی تنها در مکان های صنعتی استفاده می‌شود . اما بهتر است بدانید که از فن یوتیلیتی در بسیاری از مکان‌های باز و بسته مانند کارخانه‌ جات صنعتی، منازل مسکونی و محیط‌ها و مجتمع‌های اداری، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها و همچنین صنایع مختلف پتروشیمی و نفت و گاز و… استفاده می‌شود.

یکی از دلایل پرکاربرد بودن فن یوتیلیتی، قابلیت استفاده از آن در محیط‌های بسیار مرطوب و یا با حرارت بالا است . این هواکش در این‌گونه محیط‌ها بدون هیچ‌گونه مشکلی کار کرده و حتی در محیط‌هایی که دارای خورندگی بالا هستند و یا محیط‌های انفجاری نیز قابل استفاده است . صدای هواکش کم است و باعث آزار دیگران نخواهد شد.

از فن‌های یوتیلیتی نه تنها برای مصارف صنعتی بلکه در منازل و محیط‌های دارای شرایط جوی نامناسب نیز می توان استفاده کرد.

مشخصات و ساختار فنی هواکش یوتیلیتی

پروانه‌هایی که در هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی مورد استفاده قرار گرفته اند به دو صورت بکوارد و فوروارد می‌باشد. این پروانه‌ها از نظر دینامیکی و استاتیکی دارای بالانس بوده و در قطرهای مختلف در بازار قابل دسترس هستند.

ظرفیت هوادهی همه‌ی هواکش‌های بازار با توجه به میزان و نوع هواکش متفاوت بوده و این قضیه در مورد هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی نیز صادق است. می‌توانید با توجه به اندازه محیط خود، هواکش‌های مختلف با سایزهای متفاوت را انتخاب کنید. دبی آن‌ها نیز با توجه به اندازه هواکش مورد نظر شما بین ۱۰۰ تا ۲۰۰۰۰ متر مکعب بر ساعت متفاوت است.

جنس فن یوتیلیتی نیز از ورق گالوانیزه، فولاد، استیل و.. است که مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل فرسایشی دارند. همچنین از پوشش روی دستگاه از رنگ مرغوب صنعتی جهت مقاومت در برابر محیط‌های دارای خورندگی استفاده شده است .

جنس الکتروموتورهای هواکش یوتیلیتی نیز از نوع صنعتی می‌باشد. کلاس حرارتی و محافظتی الکتروموتورها نیز به ترتیب F و IP 54 است.

اما سیستم انتقال قدرت این فن نیز به سه صورت انجام می شود:

  • تسمه پولی
  • اتصال مستقیم
  • اتصال کوپلینگی

پروانه‌های هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی از دو نوع بکوارد و فوروارد و به صورت گالوانیزه در بازار موجود می باشند .

 

مزایای استفاده از هواکش

  • از فن یوتیلیتی می‌توان برای تهویه کامل و به دقت محیط‌های مرطوب که امکان رشد انواع میکروب‌ها وجود دارد، استفاده کرد. این هواکش با تجهیزات و فناوری‌های به روز می‌تواند عمل تهویه هوا را به دقت انجام دهد و هوایی تازه برای محیط‌های بسته و باز به ارمغان بیاورد.
  • این هواکش ها از لحاظ اقتصادی نسبت به کاربرد مناسب خود، بسیار به صرفه هستند و در مصرف بهینه انرژی نیز بسیار کمک کننده می باشند.
  • می‌توانید با توجه به نوع آلودگی موجود در محیط از هواکش یوتیلیتی مناسب استفاده کنید. توان‌های این هواکش متفاوت هستند و در هر محیط متناسب با اندازه و نوع آلودگی آن فضا باید انتخاب شوند.
  • از این دستگاه می توان در مکان‌هایی مانند آشپزخانه و حمام استفاده کرد و از رشد انواع قارچ ها میکروب‌ها در اینگونه مکان‌ها جلوگیری خواهد شد.
  • هزینه حفاظت و نگهداری از فن‌های یوتیلیتی کم بوده و به دلیل طول عمر بالا، از لحاظ اقتصادی نیز کاملا به صرفه است.

نتیجه‌گیری

هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی یکی از کارآمدترین هواکش‌های موجود در بازار است که نسبت به هواکش های آکسیال موارد استفاده بیشتری دارد. این هواکش‌ها در بسیاری از مکان‌های باز و بسته مورد استفاده قرار می گیرند و پروانه‌های آنها نیز در دو مدل بکوارد و فوروارد در بازار موجود می‌باشند. مقاومت فن های یوتیلیتی در برابر حرارت و رطوبت بالا زیاد بوده و به همین دلیل در محیط‌های دارای ریسک مانند محیط‌های انفجاری و صنایع مختلف نفت و گاز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نصب و راه‌اندازی و تمیزکاری هواکش راحت است و هزینه های مربوط به تعمیرات و نگهداری آن نیز پایین می‌باشد. در نهایت سعی کنید در صورت نبود هیچگونه اطلاعات، برای نصب آن از افراد متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button