ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

روغن دنده یا واسکازین

صفحه اصلی > روغن دنده یا واسکازین

روغن دنده یا واسکازین

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

روغن دنده یا واسکازین چیست ؟ | تفاوت روغن گیربکس با واسکازین
توضیحات
نقد و بررسی

راهنمای جامع انتخاب واسکازین

در این مقاله قصد داریم به معرفی روغن دنده یا واسکازین پرداخته و ویژگی ها و عملکرد آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

معمولا در بسیاری از صنایع از روغن‌های مختلف برای انجام کار روانکاری میان سیستم ها و قطعات مختلف یک دستگاه استفاده می شود. روغن ها علاوه بر انجام کار روانکاری می توانند وظایف دیگری مانند انتقال حرارت از نقطه ای به نقطه دیگر، عایق کاری، خنک کاری و… را انجام دهند. در سیستم های خودرویی نیز از این روغن در جهت روانکاری استفاده می شود. یکی از این روغن ها که در خودروها مورد استفاده قرار می گیرد، روغن دنده یا واسکازین است. روغن واسکازین که با نام روغن جعبه دنده مشهور است، یکی از اصلی ترین روغن هایی است که در خودرو از آن استفاده می شود. در این مقاله اختصاصا به معرفی روغن دنده یا واسکازین می پردازیم.

روغن دنده چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره شد، از روغن دنده یا واسکازین برای روانکاری و محافظت از قطعات داخل خودرو مانند گیربکس و دیفرانسیل و چرخ دنده ها و سایر قطعات استفاده می شود. کار محافظت از این قطعات توسط مواد افزودنی که داخل روغن جعبه دنده است صورت می گیرد.

روغن دنده با توجه به ساختار خود از طبقه بندی مختلفی در بازار برخوردار است که تمامی مواد تشکیل دهنده آن به گونه ای است که می تواند در برابر جنس قطعات خودرو و جعبه دنده که معمولا از فولاد و مس هستند، سازگار باشد. معیار طبقه بندی این روغن معمولا به دو مورد اصلی یعنی ویسکوزیته و سطح کیفیت آن بستگی دارد. همچنین نمی‌توان از بیان گرانروی این روغن گذشت. معمولا روغن های جعبه دنده با کیفیت از گرانروی خیلی کم حتی در شرایط سخت مانند دماهای بسیار پایین برخوردار هستند.

وظیفه اصلی روغن واسکازین چیست؟

یکی از وظایف اصلی روغن واسکازین یا روغن دنده، روانکاری گیربکس خودرو است. اما باید به این موضوع توجه داشت که روغن دنده یا واسکازین گیربکس های اتوماتیک با نوع دستی آن متفاوت است و باید در انتخاب آن دقت داشته باشید. روغن واسکازین باید در برابر دمای بالا نیز مقاومت بالایی داشته باشد و این مقاومت باعث افزایش سلامت قطعات خودرو بسیار کمک کننده است. زمانیکه راننده اقدام به تغییر دنده می کند، با توجه به درگیری میان قطعات، حرارتی ایجاد می شود و در صورت نبود مقاومت بالای روغن دنده، ممکن است مشکلات جدی برای جعبه دنده به وجود آید.

همچنین این روغن باید در برابر فشار زیاد نیز مقاوم باشد. معمولا برخی افراد برای افزایش مقاومت روغن در برابر فشار، به آن مکمل EP و ضد ساییدگی اضافه می کنند.

منظور از افزودنی های روغن دنده چیست؟

افزودنی های موجود در روغن دنده یا واسکازین معمولا برای محافظت از قطعات گیربکس، چرخ دنده ها و … نقش بسیار مهمی دارد. وظیفه اصلی این افزودنی ها، جلوگیری از ترک خوردن و سایش میان قطعات است. همچنین افزودنی های روغن واسکازین، در کاهش اصطکاک میان قطعات بسیار موثر بوده و از برخورد مستقیم فلزات با فلزات برای محافظت از سیستم جلوگیری خواهد کرد.

به صورت کلی دو نوع از افزودنی ها در روغن جعبه دنده مورد استفاده قرار می گیرد: یکی افزودنی هایی که باعث کاهش نقطه انجماد روغن واسکازین شده که به آن افزودنی های کم کننده نقطه سیلان گفته می شود و باعث ایجاد بهترین عملکرد روغن در دماهای بسیار پایین می شود و دیگری افزودنی هایی است که باعث کاهش مقاومت فلز در مقابل اکسیداسیون و خوردگی ها می شود. همانطور که می دانید ایجاد واکنش های شیمیایی و اکسیداسیون دشمنان فلزات هستند و باعث خراب شدن سریع تر آن ها می شود.

ویژگی ظاهری:

واسکازین خودرو، روغنی است که به آن اصطلاحا روغن گیربکس نیز گفته می شود چرا که اصلی ترین وظیفه این روغن در گیربکس ها می باشد. شکل ظاهری این روغن کاملا صاف بوده و بویی شبیه بوی نفت دارد. رنگ روغن گیربکس معمولا قرمز است اما زمانی که نیاز به تعویض روغن باشد، متوجه رنگ قهوه ای آن می شوید. حال که صحبت از تعویض روغن دنده شد بهتر است به بیان زمان مناسب برای تعویض آن بپردازیم.

زمان مناسب تعویض روغن دنده 

معمولا برخی افراد در تعویض روغن گیربکس کاهلی کرده و این موضوع باعث آسیب رساندن به گیربکس خودرو آن ها خواهد شد. به علاوه آنکه تعویض به موقع روغن به عملکرد بالای خودرو کمک شایانی می کند. همچنین بسیاری از تعمیرکاران خودرو توصیه می کنند هنگام تعویض صفحه کلاج و یا دیسک، روغن جعبه دنده را نیز تعویض کنید. یکی از علائمی که باعث می شود تا زمان دقیق تعویض روغن واسکازین را تشخیص دهید، نشتی روغن از قسمت جلو و یا وسط خودرو است که باید در این گونه موارد محل اصلی نشتی را پیدا کرده و اقدام به تعویض روغن دنده یا واسکازین کنید.

همچنین زمانیکه سطح این روغن بسیار پایین بیاید، در عملکرد گیربکس کمی اختلال به وجود خواهد آمد و باعث کند عمل کردن آن خواهد شد. معمولا توصیه می شود به ازای هر 50000 کیلومتر رانندگی روغن عوض شود چرا که درصورت تمام شدن روغن ممکن است گیربکس به طور کامل ازکار بیفتد!

یکی دیگر از علائم تعویض روغن جعبه دنده یا گیربکس، جا نرفتن دقیق دنده و یا سخت جا رفتن آن است که نشان از کیفیت و غلظت نامناسب روغن دنده یا واسکازین می دهد و باید تعویض شود.

در صورت تعویض به موقع این روغن:

چرخ دنده ها و جعبه دنده به خوبی عمل می کنند

طول عمر تمامی قطعات جعبه دنده افزایش پیدا خواهد کرد

گیربکس و دیفرانسیل با عملکرد بالایی کار می کنند

فشار روی موتور خودرو کم و درجه حرارت جعبه دنده کاهش پیدا خواهد کرد

علاوه بر همه این موارد نیز سر و صدا و خوردگی و ساییدگی قطعات نیز به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

جمع بندی

در جعبه دنده گیربکس، زمانیکه راننده دنده را تغییر دهد، دنده ها با یکدیگر درگیر می شوند و به وسیله قدرت منتقل شده در سیستم، میان قطعات اصطکاک به وجود می آید. نقش روغن گیربکس در این موقعیت بسیار مهم است و کار آن نیز حفظ سلامت قطعات خودرو می باشد. این روغن باعث افزایش روانکاری میان قطعات شده و باعث می شود تا دنده بدون هیچ مشکلی اقدام به حرکت کند.

برای انتخاب بهترین روغن دنده یا واسکازین، می‌توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.