ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09306411330 62999567

کمپرسور باد چیست؟

روتوپارس > کمپرسور باد چیست؟

معرفی کمپرسور باد

چرا با وجود انرژی الکتریکی، در صنعت تمایل استفاده  از انرژی جنبشی هوای فشرده بیشتر است ؟ هوای فشرده چه ویژگی هایی نسبت به انرژی الکتریکی دارد؟ کمپرسور باد چگونه می تواند با استفاده از انرژی الکتریکی، هوای فشرده تولید کند؟ قیمت کمپرسور باد به چه عواملی بستگی دارد؟ برای پاسخ به این سوالات و آشنایی با نحوه کارکرد کمپرسور هوا با ما همراه شوید.

تفاوت ابزار بادی با ابزار برقی

درصنعت، کارخانجات از ابزار های بادی به علت داشتن ویژگی هایی از جمله ایمنی بالا، استهکاک کم، مصرف پایین انرژی، نگهداری ساده تر، کم بودن خطرات و هزینه تعمیر و نگهداری پایین استفاده می کنند. همچین در صورت استفاده از ابزار پنوماتیکی به جای ابزار برقی می توان به مصرف اقتصادی تر انرژی و الگوی مصرف انرژی رسید.

آیا پمپ باد همان کمپرسور باد است؟

پمپ و کمپرسور اگرچه شباهت هایی با یکدیگر دارند اما نحوه کارکرد و محل کار آن ها باعث ایجاد تفاوت بین آنها می شود. شاخص ترین تفاوت این است که کمپرسور هوا با کاهش حجم هوا، آن را فشرده می کند اما پمپ ها وظیفه جا به جایی میعان و پمپاژ آن در مکان های مختلف را دارند. گرچه امروزه به کمپرسور باد ، پمپ باد نیز گفته می شود!

کمپرسور باد چیست

در ابتدا انرژی ابزارآلات موجود در صنعت، توسط سیستم های پیچیده تامین می شد. این سیستم ها پرهزینه، خطرناک، پیچیده و در صنایع کوچک غیر قابل استفاده بودند. اما با پیشرفت علم پنوماتیکی در دهه 60 میلادی و تولید ابزار پنوماتیکی، بسیاری از مشکلات موجود در صنعت رفع شد. این پیشرفت علم باعث شد تا بتوانیم از ابزار پنوماتیکی در صنایع کوچک مانند دندان پزشکی هم استفاده کنیم.

کمپرسور هوا وظیفه تامین انرژی ابزارآلات پنوماتیکی را بر عهده دارد و قسمت های اصلی آن شامل الکتروموتور، واحد هواساز و مخزن می باشد. هوا ساز، وظیفه فشرده کردن هوا را با استفاده از انرژی مکانیکی دریافتی از الکتروموتور دارد. اما می خواهید بدانید این فشرده سازی به چند روش صورت می گیرد؟ و نحوه کارکرد آنها چگونه است؟ پس ادامه مطالب را از دست ندهید.

در ادامه، هوای فشرده تولید شده را در مخزن ذخیره می کنیم تا بتوانیم از آن در مصارف خانگی، عمومی و صنعتی استفاده کنیم. این مصرف از باد کردن لاستیک تا مصارف پالایشگاهی می باشد.

کاربرد کمپرسور هوا

امروزه استفاده از هوای فشرده در صنایع به طور چشمگیری افزایش یافته است، به طوریکه در منازل نیز از آن استفاده می شود. این استفاده از پر کردن اسباب بازی بادی، کولر های گازی و یخچال ها در منازل شروع می شود و با استفاده در مکانیک ها، مبل سازی، فلز کاری و نجاری ادامه پیدا می کند.

از کمپرسور ها در صنایع مختلف مانند پزشکی، غذایی، بسته بندی، نساجی، قالب سازی و صنایع رنگ آمیزی استفاده می شود. همچنین از کمپرسورهای ابعاد بزرگ در صنعت های بزرگ مانند خودرویی، هواپیمایی، کشتی، معادن، گاز، پالایشگاه، حمل نقل و دفاعی استفاده می شود.

معرفی انواع کمپرسور های باد 

کمپرسورهای باد ویژگی های مخلتفی دارند. بر اساس هر یک از این ویژگی ها می توانیم آن ها را طبقه بندی کنیم. این ویژگی ها عبارتند از :

– دسته بندی کمپرسور های هوا بر اساس نوع سیستم خنک سازی آن ها، که این خنک سازی می تواند بر پایه روغن، آب و هوا باشد.

– قدرت کمپرسور ها نوع دیگری از دسته بندی را مشخص می کند.

– ساختار کمپرسورها در 3 حالت باز، نیمه بسته و بسته می باشد. پس نوع دیگر دسته بندی می تواند بر اساس نوع ساختار کمپرسوها باشد.

– مراحل کاری کمپرسورهای باد به صورت تک مرحله ای ، دو مرحله ای و چند مرحله ای می باشد. این ویژگی نیز می تواند نوع دسته بندی کمپرسورها را مشخص کند.

– دسته بندی کمپرسور ها می تواند بر اساس نحوه کارکرد آن ها باشد.

– و در آخر کمپرسورها  در دو نوع سرعت ثابت و متغیر تولید می شوند. این ویژگی نیز می تواند برای طبقه بندی کمپرسور ها مورد استفاده قرار گیرد.

کمپرسور دینامیکی

کمپرسور ها دینامیکی برای فشار های پایین مورد استفاده قرار می گیرند و با فشار ثابت کار می کنند. انتقال انرژی به سیال در این کپرسور ها به صورت دائمی است و عملکرد آن ها تحت تاثیر شرایط بیرونی قرار دارد یعنی با تغییر اندکی در فشار ورودی، تغییر زیادی در ظرفیت آن ها ایجاد می شود. نیروی محرکه این نوع کمپرسور توسط الکتروموتور یا موتور دیزلی تامین می شود. کمپرسورهای دینامیکی در دو نوع طرح جریان محوری و جریان شعایی ساخته می شوند.

نام دیگر کمپرسور های جریان محوری، کمپرسورهای توربینی یا کمپرسورهای توربین شعاعی می باشد. این کمپرسور دارای جریان محوری است. پره های ثابت و متحرک در امتداد محور گردان به صورت ردیفی در کنار هم قرار دارند.سرعت هوا با عبور از میان پره ها افزایش می یابد و فشار هم به وسیله پره های ثابت افرایش می یابد. این کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای گریز از مرکز کوچک تر هستن ولی سرعت آن ها 25% بیشتر است.

نام دیگر کمپرسور گریز از مرکز، کمپرسور شعایی می باشد و ویژگی جریان شعایی دارد. کمپرسورهای گریز از مرکز 6 مرحله دارند و می توانند فشاری بالغ بر 25 بار ایجاد کنند. نحوه کارآن ها به این صورت است که هوا را به کمک پره های شعایی از یک پخش کننده و یک محفظه حلزونی عبور می دهد تا انرژی استاتیکی ایجاد کند بعد از آن  وارد مرکز چرخ پروانه می شود تا توسط نیروی گریز از مرکز به بیرون پرتاب شود. سرعت این کمپرسور ها نسبت به دیگر کمپرسورها خیلی بالاتر می باشد و حدود سرعت آن 1500 تا 100000 دور بر دقیقه می باشد.

کمپرسور باد چیست ؟

کمپرسور جا به جایی مثبت

انتقال انرژی به سیال توسط این کمپرسو به صورت متناوب و دوره ای می باشد و با جریان ثابت کار می کند و نسبت به کمپرسور دینامیکی از قدرت تراکم بیشتر و دبی کمتر برخوردار هستن. نحوه کار این کمپرسور به این صورت است که هوا را مکش می کند و آن را در یک محفظه با حجم معین حبس می کند و با کاهش حجم محفظه، حجم هوا را کاهش داده تا فشار آن را افزایش دهد.

کمپرسور های جا به جایی مثبت به دو دسته کمپرسورهای رفت برگشتی و دورانی تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی مختصری از انواع کمپرسورهای جا به جایی مثبت که در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم.

کمپرسور پیستونی

نام دیگر کمپرسور رفت برگشتی، کمپرسور پیستونی می باشد. این کمپرسور از میل لنگ، پیستون و سیلندر تشکیل شده است. نحوه کارکرد کمپرسور پیستونی به این صورت است که با حرکت پیستون به سمت پایین، هوا را مکش می کند و با حرکت پیستون به سمت بالا و بسته بودن دریچه خروجی و ورودی سیلندر، دما و فشار هوا افزایش می یابد. در این مرحله دریچه خروجی باز می شود تا هوای فشرده شده با دمای بالا از سیلندر خارج شود.

اگر عملیات فشرده سازی هوا توسط یک طرف پیستون انجام گیرد، آن را کمپرسور یک طرفه می نامند، اگر این عملیات در دو طرف پیستون انجام گیرد آن را کمپرسور دو طرفه می نامند. کمپرسور پیستونی در دو نوع کارکرد روغنی و بدون روغن ساخته می شود.

الکتروموتور، مخزن، شیرتخلیه، درجه، شیرهای ورودی و خروجی، کلید اتومات و تابلو برق در صورت سه فاز بودن  موتور از دیگر قسمت های تشکیل دهنده کمپرسورهای پیستونی می باشد.

کمپرسور
پیستونی
روتوپارس

کمپرسور اسکرو

کمپرسور های پیستونی قابلیت کار به صورت دائم و پیوسته را ندارند همپنین ساخت آن ها در ظرفیت های بزرگ مقرون به صرفه نیست اما کمپرسور اسکرو این مشکلات را حل کرده است به همین علت در ظرفیت های بالا تر از 2000 لیتر در دقیقه طرفدار زیادی در صنعت دارد.

قسمت اصلی اسکرو واحد هواساز آن است. این واحد از دو شفت مارپیچ با قابلیت چرخش 360 درجه به همراه سیلندر تشکیل شده است. هوا به واسطه چرخش مداوم این مارپیچ ها مکش می شود و در فضای بین مارپیچ ها حبس می شود. این فضا با حرکت مارپیچ ها رفته رفته کوچک تر می شود وباعث فشرده شدن هوا می شود. این عملیات به صورت مداوم می باشد. کمپرسور های اسکرو در دو نوع روغنی و بدون روغن ساخته می شود.

الکتروموتور، مخزن، تابلو برق، آنلودر، مینیمم پرشرولو، اویل سپراتور، فیلتراویل سپراتور، رادیاتور، شیر آلات کمپرسور و کابین از دیگر اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرو می باشد.

 

ویژگی های کمپرسور اسکرو

به طور کلی کمپرسورهای اسکرو دارای ویژگی‌های بسیار زیادی می‌باشند که در ادامه چند مورد از آن را شرح داده ایم.

 1. قابلیت کار به صورت مداوم و پیوسته
 2. تامین هوای فشرده در ظرفیت های بالا
 3. افزایش راندمان
 4. لرزش و ارتعاشات کمتر به همراه کم بودن قطعات آن
 5. مورد استفاده در کارخانجات کوچک و بزرگ و کلیه ماشین آلات پنوماتیک

نکات مربوط به کمپرسور هوا

– عوامل مختلفی در قیمت کمپرسور هوا تاثیر دارد از جمله این عوامل می توان به حداقل و حداکثر و متوسط مصرف، نوع سیستم خنک کاری اشاره کرد.

– نیاز سنجی اصلی ترین عامل در خرید کمپرسور هوا  است.

– استفاده از مخزن متناسب با خروجی هوادهی واحد هواساز تاثیر زیادی در افزایش راندمان و طول عمر کمپرسور دارد. به عنوام مثال در کمپرسورهای پیستونی بدون روغن، مخزن ذخیره هوا باید نصف مقدار هوادهی هواساز باشد.

– چند عامل از انتخاب کمپرسور مهم تر از قیمت کمپرسور هوا می باشد از جمله  محل مصرف کمپرسور می باشد به عنوان مثال در صنایع پزشکی از کمپرسور های بدون روغن باید استفاده شود گرچه قیمت آن ها بالاتر از روغنی می باشد.

– برای راه اندازی کمپرسور باید مواردی همچون بررسی روغن کمپرسور باد، اتصال فیلترهوا ورودی، چک کردن شیر اطمینان، بستن شیر تخلیه آب و شیر تخلیه هوا ، نصب فیلتر هوا خروجی، نصب شلنگ هوا، چک کردن رله یا اتومات کمپرسور هوا و اتصال به برق را مورد بررسی قرار دهیم.

– اغلب افت فشار و نشتی هنگام انتقال هوای فشرده در لوله ها و اتصالات به وجو می آید. به همین علت در انتخاب قطر و طول این تجهیزات باید توجه کرد. به عنوان مثال برای مصارف عمومی از شیلنگ های کوتاه تر از 8 متر و برای مصارف و مسافت های بزرگ تر از لوله کشی با لوله های فلزی استفاده می شود. از قطعات کوچکی همانند کوپلینگ و فیتینگ برای اتصال بین لوله ها و شیلنگ ها باید استفاده کرد.

نکات مربوط به کمپرسور هوا - کمپرسور باد چیست؟

استفاده کلی از کمپرسور باد

طرز استفاده ازکمپرسورسود باد به این گونه بوده :

1/ شلنگ را به آن متصل کرده و دستگاه را به برق وصل نمایید

2/میتوان از طریق گیج نصب شده بر روی دستگاه میزان هوای خروجی را بررسی کرد .

3/زمانیکه اقدام به تعویض دستگاه کردید  حتما قبل از شروع به استفاده فشار هوای خروجی کمپرسور باد را با دستگاه جدید تطبیق کنید .

4/در انتهای کار شیر تخلیه باز باشد .

راهنمای خرید کمپرسور باد

قبل از خرید هر ابزاری لازم است یک سری نکات را فراگیرید تا در انتخاب بهترین دستگاه مپرسور باد به شما کمک نماید :

فشار هوا

فشاز هوا که به عبارتی به آن PSI گفته می شود که با پوند بر اینچ مربع اندازه گیری می شود که حداقل مقدار قابل قبول برای آن PSI 90 میباشد و برای نگهداری از آن دستگاهی با فشار هوای بالاتر خریداری نمایید .

حجم هوا

مقداری هوایی که توسط کمپرسور تولید میگردد بر اساس فوت مکعب در دقیقه (CFM)

محاسبه میگردد بدین منظور داشتن اطلاعات در مورد CFM  برای کارکرد نوع دستگاه الزامیست .

منبع تغذیه دستگاه

نیرویی که برای کمپرسور های بادی مورد استفاده قرار میگیرد از برق و گاز و بنزین است اما باید ببنید که این هارا برای چه مکانی میخواهید

اگر برای استفاده در محیط داخلی میخواهید بهتر است از نوعی که بابرق کارمکیند استفاده نمایید که دود هم تولید نمیکند اما برای محیط های صنعتی از نوع دیزلی آن که قدرمندتر است استفاده می شود .

کمپرسور های برقی با ولتاژ 110 تا 120 ولت کار میکنند و مدل های دوموتوره آن به 220 الی 240 ولت برق لازم دارند . 

اسب بخار

قدرت کمپرسور با با اسب بخار می سنجند که این روش خوبی  برای خرید کمپرسود باد می باشد .

قیمت کمپرسور باد چقدر است؟

مارک دستگاه خیلی برا قیمت کمپرسود باد موثر می باشد که اگر میخواهید بهترین آن را تهیه کنید بالطبع باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید

سوالات متداول کمپرسور باد

پمپ قابلیت متراکم سازی را ندارد و تنها وظیفه آن افزایش سرعت مایعات به ویژه آب می باشد. این افزایش سرعت می تواند مکش مایعات و سپس انتقال با سرعت بالا را به همراه داشته باشد. در صورتی که کمپرسور وظیفه فشرده سازی هوا را به عهده دارد. گرچه امروزه به کمپرسور باد، پمپ باد نیز می گویند.

مزایای انرژی پنوماتیکی باعث شد تا بسیاری از نیاز های ما، توسط تجهیزات پنوماتیکی رفع شود و رفع این نیاز ها به وسیله کمپرسور هوا می باشد. بنابراین کاربرد کمپرسور هوا، از مکانیکی و مشاغل خانگی آغاز شده و تا صنایع کوچک، متوسط و بزرگ ادامه دارد.

همان طور که می دانید شرکت های تولید کننده کمپرسور افزایش یافته است. به طوریکه انتخاب کمپرسور، مشکل شده است. پس می توانید برای خرید کمپرسور ایدا آل خود، با مشاورین ما تماس بگیرین تا راهنمای خرید شما در کمپرسور باشیم.

یکی از نکات مهم هنگام خرید کمپرسور، گارانتی و مخصوصا خدمات پس از فروش می باشد. زیرا اگر کمپرسور خریداری شده فاقد خدمات پس از فروش باشد در صورت نیاز به تعمیر و خرید قطعات با مشکل مواجه می شوید این مشکل تا جایی ادامه پیدا می کند که باعث می شود شما به خرید کمپرسور دیگری فکر کنید.!. یکی از ویژگی محصولات ما ضمانت کمپرسور و داشتن خدمات پس از فروش است

مشاوره فنی رایگان

تیم روتوپارس همواره آماده ارائه کمک به شما است.

صدور فاکتور رسمی

امکان صدور فاکتور رسمی طبق فرمت امور مالیاتی

ضمانت اصل بودن کالا

بهترین برند های بازار با ضمانت اصالت کالا

نماد الکترونیکی

جهت دسترسی به اینماد بر روی آیکن کلیک کنید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “کمپرسور باد چیست؟

 • اصلانی گفت:

  سلام قیمت کمپرسور باد و لطف میکنید

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   لطفا جهت اطلاع از قیمت کمپرسور باد و آشناسس با مفهوم کمپرسور باد چیست با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمایید.