ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

درب سردخانه

صفحه اصلی > درب سردخانه

درب سردخانه

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

انواع درب سردخانه
توضیحات
نقد و بررسی

نکات کاربردی قبل از خرید درب سردخانه

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع درب های سردخانه ها پرداخته و به نقش آن ها در عملکرد درست سردخانه ها بپردازیم.

در همه ی کشورهای جهان برای نگهداری مواد غذایی که قابلیت فاسد شدن دارند از تجهیزات و سیستم های متفاوتی استفاده می شود. همچنین در زمان های قدیم برای آنکه بیشتر از مواد غذایی نگهداری شود آن ها را دفن کرده و یا در سردابه ها نگهداری می کردند. کم کم و با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های جدیدتر و نوین تری اختراع شد که سیستم های برودتی و سیکل های تبریدی از مهمترین اختراعات بشر به شماررفت.

سردخانه ها مکان ها و تأسیساتی هستند که برای حفظ کیفیت مواد غذایی، گیاهی، دارویی، کشاورزی و هرگونه موادی که قابلیت فاسد شدن دارند از آن ها استفاده شده و مواد غذایی در مدت زمان بیشتری با همان کیفیت اولیه نگهداری می شوند.

در سردخانه ها قطعات و تجهیزات مختلفی برای تولید سرما و رساندن دما به میزان مطلوب و ثابت به کار گرفته شده است. اوپراتور، کندانسور، کمپرسور، درب و سازه های سردخانه از مهمترین عوامل تشکیل دهنده آن هستند.

در این مقاله اختصاصا به معرفی درب سردخانه می پردازیم

در صورت عملکرد نادرست درب سردخانه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

یکی از مهمترین کارها و وظایفی که سردخانه ها بر عهده دارند، رساندن دما به میزان ثابت و مطلوب و تولید هوایی خنک است. حال اگر درب سردخانه به گونه ای باشد که نتواند از هوای خنک درون محوطه محافظت کند و باعث ورود گرما به داخل سردخانه شود، تمامی انرژی هایی که برای ایجاد این هوای خنک توسط دستگاه ها و تجهیزات سردخانه ایجاد شده است به هدر خواهد رفت. چون در تولید هوای خنک تمامی تجهیزات سردخانه به صورت مداوم کار کرده اند تا دما را به اندازه و به میزان مطلوب برسانند. در صورت عملکرد نادرست درب سردخانه علاوه بر مصرف بالا و هدر رفت انرژی، شاهد استهلاک و عملکرد بسیار پایین سیستم های برودتی خواهید بود.

انواع درب سردخانه

همانطور که اشاره شد، عملکرد درست درب سردخانه تأثیر مستقیم و بسزایی در عملکرد باقی تجهیزات یک سیستم برودتی خواهد داشت. به صورت کلی این درب ها به سه دسته لولایی، کشویی و کنترل اتمسفر تقسیم می شوند.

 لولایی

همانطور که از نام درب لولایی پیداست، این درب در یک محور خود دارای لولایی بوده که به وسیله آن باز و بسته می شود. طراحی و ساخت آن بسیار راحت است و به دلیل طراحی ساده آن، هزینه های ساخت آن نیز بسیار پایین می باشد. یکی از نکات منفی درمورد درب لولایی این است که هنگام باز شدن، انرژی زیادی را اتلاف می کند پس باید در مکان هایی که در آن باز و بسته شدن درب ها کمتر اتفاق می افتد استفاده کرد.

همچنین در سردخانه های بزرگ از درب لولایی نمی توان استفاده کرد و باید از درب هایی دیگر متناسب با ابعاد سردخانه استفاده شود.

کشویی

نام دیگر این درب، درب ریلی است. حرکت این درب به صورت ریلی است و از مهمترین ویژگی های آن ، اتلاف بسیار پایین انرژی می باشد که این موضوع نسبت به درب های لولایی یک مزیت به حساب می آید. در نتیجه به دلیل مصرف کم انرژی این درب ها، می توان از آن ها در مکان هایی که رفت و آمد زیاد است و یا در سردخانه هایی با ابعاد بزرگتر  استفاده کرد.

از مهمترین ویژگی های دیگر درب سردخانه کشویی، باز و بسته شدن اتوماتیک آن است که این ویژگی تأثیر بسیار زیادی در عدم اتلاف انرژی دارد.

 کنترل اتمسفر

بسیاری از مواد غذایی هستند که برای نگهداری از آن ها باید در مکان هایی قرار بگیرند که در آنجا میزان اکسیژن کمتری وجود داشته باشد. برای مثال مواد دارویی، گیاهی، میوه ها و سبزیجات و… از جمله موادی هستند که نسبت به اکسیژن بالا در محل نگهداریشان حساس هستند و طول عمر آن ها در آن شرایط کم خواهد شد. به همین منظور درب های کنترل اتمسفر اختراع شد که تا حد بسیار زیادی از ورود اکسیژن در محیط بیرون به محیط درون سردخانه جلوگیری کند. به صورت کلی دانشمندان  عمدتا این درب ها را به صورت کشویی و یا ریلی می سازند و در آنها درزگیرهایی تعبیه می کنند که باعث جلوگیری از ورود آب اکسیژن به محیط داخل سردخانه شوند.

جمع بندی

درب های سردخانه وظیفه دارند تا از ورود گرما و در موادی اکسیژن به داخل محیط سردخانه جلوگیری کنند در نتیجه باید در انتخاب آن ها دقت فراوانی به خرج داد. در صورت عدم انتخاب درست این درب ها، عملکرد تجهیزات و طول عمر دستگاه های داخل سردخانه به شدت کاهش پیدا می کند و انرژی زیادی نیز اتلاف می شود. برای انتخاب درست درب می توانید با مشاوران و متخصصان مجموعه روتوپارس تماس گرفته و با آن ها مشورت کنید.

 

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.