ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

سوپاپ اطمینان کمپرسور

صفحه اصلی > سوپاپ اطمینان کمپرسور

سوپاپ اطمینان کمپرسور

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

نکات مهم در انتخاب سوپاپ اطمینان کمپرسور قرمز رنگ و قیمت و فروش آن
توضیحات
نقد و بررسی

کدام نوع سوپاپ اطمینان مناسب کمپرسور ما هست ، فروش سوپاپ اطمینان کمپرسور یا سوپاپ خطر کمپرسور

سوپاپ اطمینان کمپرسور (safety valves)

 

در این مقاله قصد داریم به معرفی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد  و همچنین قیمت سوپاپ اطمینان کمپرسور باد پرداخته و نکات مهم آن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

این سوپاپ در‌واقع دسته‌ی گسترده‌ای از سوپاپ‌های اطمینان کنترل کننده فشار بوده که  در انواع محفظه‌های تحت فشار مانند دستگاه‌های شیمیایی و کمپرسور هوا تعبیه شده است. این شیرها کنترل کننده‌ی وضعیت فشار هستند و قبل از آسیب دیدگی، از تجهیزات تحت فشار محافظت می‌کند. وظیفه‌ی آن کنترل فشار داخلی محفظه‌های تحت فشار است.

بیشتر بدانید:کمپرسور باد چیست ؟

سوپاپ اطمینان در کمپرسور باد، مخازن تحت فشار، محفظه‌های نگهدارنده‌ی گاز و تجهیزات پرفشار استفاده می‌شود. اگر فشار داخل کمپرسور هوا از حد معمول بیشتر شود و احتمال آسیب یا انفجار وجود داشته باشد، شیر اطمینان بر اساس استاندارد با خارج کردن سیال (مایع یا گاز) فشار داخلی محفظه را به حالت عادی برمی‌گرداند.  به سوپاپ اطمینان کمپرسور باد،  شیر کنترل نهایی هم گفته می‌شود. چرا که وظیفه‌ی کنترل فشار را به عهده دارد. این قطعه همان‌طور که در صرفه‌جویی انرژی و کنترل آسیب ‌دیدگی در تجهیزات اهمیت دارد، در حفظ و جان اپراتور و سایر کارکنان نقش به سزایی دارد.

استاندارد‌های بین‌المللی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

شیرهای اطمینان مختلفی در شکل‌های متنوع وجود دارد تا در بسیاری از بخش‌ها از آن استفاده شود. هر سوپاپ بنا بر نوع کارایی خو معیار‌های مختلفی را در بردارد. در بسیاری از کشور‌های پیشرفته استانداردهای مختلفی برای سوپاپ اطمینان وجود دارد. مثلا بین کشور آمریکا و اروپا اختلافات در نحوه‌‌ی بیان شیر اطمینان وجود دارد. در اروپا به عنوان سوپاپ اطمینان و در آمریکا به عنوان سوپاپ ایمنی شناخته می‌شود.

قیمت سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

رابطه فشار بیش از حد و سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

فشار بیش از در پمپ باد می‌تواند در صورت برآورده شدن هر یک از شرایط زیر ایجاد شود:

* عدم تعادل در جریان سیال

* افزایش دمای سیستم و در نتیجه افزایش فشار داخل محفظه کمپرسور

* در صورت افزایش فشار گذرا، فشار بیش از حد در پمپ هوا تولید می‌شود.

* بی توجهی به مبدل حرارتی .

* تغییرات ناگهانی در دمای محیط کار

شیر اطمینان با بررسی میزان فشار موجود در دستگاه در داخل محفظه به صورت خودکار بخش اضافی را خارج می‌کند.

استانداردهای بین المللی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

نحوه‌ی عملکرد سوپاپ اطمینان

زمانی فشار داخل محفظه کمپرسور باد افزایش یابد، نازل داخل سوپاپ اطمینان افزایش فشار را حس کرده و در نتیجه فنر موجود در آن جمع می‌شود. سپس نیروی خود را به بالا انتقال می‌دهد. زمانی که مقدار فشار بیشتر از میزان تنظیم شده باشد صفحه‌ی دیسکی شکل که در داخل سوپاپ تعبیه شده، به سمت بالا حرکت کرده و تخلیه سیال انجام می‌شود. تخلیه تا زمانیادامه می‌یابد که فشار داخل محفظه به حد نرمال برسد و فنر به حالت اولیه خود برگشته و صفحه دیسکی کل سرجای خود قرار می‌گیرد.

انتخاب سوپاپ اطمینان  مناسب

انتخاب نوع خاصی از این قطعه با توجه به عوامل مختلفی انجام می‌شود:

  • بدیهی‌ترین شرط در انتخاب شیر اطمینان قیمت آن است. با این حال با در نظر گرفتن چند گزینه و مقایسه‌ی قیمتی را انجام دادید بهتر است معقول‌ترین سوپاپ را با بیشترین کارایی مناسب سیستم خود انتخاب کنید.
  • باید توجه داشت که نحوه‌ی تخلیه در این سوپاپ‌ها به چه صورت است. از سوپاپ در مواقعی که گاز یا مایع نباید مستقیما خارج شوند، باید به صورت سربسته استفاده کرد.
  • جنس این قطعه بسته به محیط کار از متریال مختلفی برای ساخت استفاده می‌شود. مثلا سوپاپ اطمینان کمپرسور باد از فولاد کروم دار، که قابلیت استفاده در محیط‌های آبی را دارد چون کمتر دچار زنگ زدگی و خوردگی می‌شود. لذا باید سوپاپ را بر حسب نوع استفاده خود خریداری نمایید.
  • داشتن استاندارد یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید به آن توجه نمایید. بنابراین برای تمامی مواقعی که از سوپاپ اطمینان استفاده می‌شود، وجود استاندارد الزامیست. حتما باید از خرید سوپاپ‌هایی که مطابق استاندارد است اطمینان حاصل کرد.

محل نصب شیر اطمینان کمپرسور

در کمپرسورهای باد معمولا سوپاپ را در جایی که فشار بیش از حد، جریان برگشتی هوا و حتی افت فشار را کنترل می‌شود، نصب می‌کنند. یکی از نکات مهم در نصب شیر اطمینان که باید توجه کرد، نصب محکم و دقیق آن در مخزن فشار پمپ باد است. نصب درست از هرگونه نشتی جلوگیری می‌کند. در نتیجه عملکرد دستگاه بهبود پیدا می‌کند. اگر دستگاه نادرست نصب شود، فشار مخزن به طور ناگهانی افت کرده و دستگاه با اختلال همراه می‌شود. همچنین باعث از کار افتادن عایق‌ها می‌شود. بهتر است سوپاپ‌های اطمینان فلزی در محلی هموار نصب شود، یعنی سطوحی که کاملا پرداخت کاری شده باشد و سطح به اصلاح ناصاف نباشد. نکته حائز اهمیت این است که نباید تحت هیچ شرایطی سوپاپ در زیر محفظه قرار گیرد. چرا که نمی‌توان به درستی مقدار فشار داخل محفظه را تشخیص داد و حتما باید بالای محل انتقال قرار گیرد.

زمان تعمیر سوپاپ اطمینان

شیر اطمینان باید قادر به ارائه سرویس درست و مناسب باشد. به طور کل دو رویه برای حفظ و نگهداری وجود دارد:

اول اینکه هر سال اقدام به بررسی سوپاپ اطمینان کمپرسور باد کرده و آن را به صورت آزمایشی تست کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.

دوم اینکه بهتر است بعد از سه الی چهار سال اقدام به تعویض سوپاپ اطمینان کمپرسور باد نمایید.

رابطه فشار بیش از حد و سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد با فشار ثابت

این دسته از سوپاپ‌ها تا وقتی فشار هوای درون مخزن به بیشترین مقدار ممکن نرسد اقدام به تخلیه نمی‌کند. جالب است بدانید میزان فشاری که این نوع سوپاپ‌ها برای شروع فعالیت خود نیاز دارند 1تا5/1 برابر فشار هوای درون مخزن می‌باشد.

سوپاپ اطمینان کمپرسور باد با فشار متغیر

این دسته از کمپرسورها امکان تنظیم فشار عملیاتی در آن‌ها میسر است و در ایمنی از استاندارد بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل این سوپاپ‌ها باید در فشاری به مراتب کمتر اقدام به تخلیه هوای اضافه درون مخزن نماید و فشار عملیاتی این دسته از سوپاپ‌ها بر عهده‌ی شیرهای تعبیه شده در ساختار آن‌ها است.

قیمت سوپاپ اطمینان کمپرسور باد

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت سوپاپ اطمینان کمپرسور باد با کارشناسان مجموعه روتوپارس تماس حاصل نمایید .

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.