ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330  66260346 66260359

گاز R410a

صفحه اصلی > گاز R410a

گاز R410a

فروش گاز R410A

معرفی گاز R410A

یکی از گازهای سیستم تبرید که در سال‌ های اخیر در سیستم های تهویه مطبوع جدید از آن استفاده می‌ شود، Refrigerant gas R410 یا گاز R410a نام دارد که با نام تجاری پورون نیز شناخته می شود . این گاز با نام علمی این گاز هیدرو فلوئور و کربن نیز شناخته می‌ شود. این گاز مبرد آسیبی به لایه اوزون نمی رساند و به همین علت در سال‌ های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است . با وجود اینکه اغلب واحدهای تهویه هوای موجود در بازار به طور خودکار از گاز کولر R410A استفاده می‌ کنند باز هم بهتر است قبل از خرید نوع گاز مورد استفاده در سیستم سرمایشی را بررسی کنید .

قانون هوای پاک R404

در سال 1989 میلادی قانونی تصویب شد که بر استفاده از مبردهای مورد استفاده در سیستم‌ های تهویه مطبوع و لوازم سرمایشی و نظارت و کنترل تولید سیستم‌ های تهویه مطبوع حافظ محیط زیست متمرکز بود . طی این قانون تولید کنندگان لوازم سرما ساز ملزم شدند تا درسیستم‌ های تهویه مطبوع جدید از گازهای مبردی که برای محیط زیست خطری ندارند و همینطور سرمایش بیشتری تولید می‌ کنند استفاده کنند .

از زمان تصویب آن قانون و پروتکل استفاده از گاز R22 درصنعت سرماسازها و سیستم‌ های تهویه مطبوع به‌تدریج حذف گردید و گاز R410aجایگزین آن شد . اگرچه گاز R22 هنوز هم برای سرویس و نگهداری کمپرسورهای قدیمی که از R22 استفاده می‌ کنند تولید و عرضه می‌ شود اما از آن در دستگاه‌ های جدید استفاده نمی‌ شود .

مزایا گاز E410A

گاز R22 که آن را با نام فریون نیز می‍ شناسند از ابتدای سال ۲۰۱۰ استفاده از آن به دلیل داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) بسیار محدود گردیده است. تحقیقات نشان داده که گاز فریون تاثیر زیادی در تخریب لایه ازن داشته است و از طرفی منابع استخراج این گاز نیز رو به اتمام است .

قانون هوای پاک:

در سال 1987 قانونی تحت عنوان هوای پاک و یا پروتکل مونترال که یک توافق نامه زیست محیطی بین المللی بود تصویب شد. این توافق‌ بین‌المللی الزاماتی را در استفاده از گازهای مورد استفاده در سیستم‌ های تبریدی به اجرا در آورد .

گاز HCFC22 که به اسم گاز R22 هم شناخته می‌ شود، به مدت بیشتر از چهار دهه مبرد پیشتاز برای سیستم‌ های سرمایشی بود. پس از اجرای پروتکل مونترال، توافقی صورت گرفته که به‌تدریج استفاده از گازهایی مانند R22 متوقف و گاز R410a جایگزین شود .

نکته طلایی:

کمپرسورهایی که از گاز مبرد R410 استفاده می‌ کنند قادر هستند  40% قدرت خنک‌کنندگی بیشتر در مقایسه با مبرد گاز R22 تولید کنند. این نقطه قوت فوق‌العاده دلیلی مهم برای تعویض و جایگزینی کمپرسورهای قدیمی با کمپرسورهای مبتنی بر گاز R410a می‌باشد . البته اگر کمپرسوری مبتنی برگاز R22 باشد و مبرد ان گاز R410aباشد موتور بیش از حد متحمل بار خواهد شد و اورلود می‌گردد که این موضوع موجب می‌ شود که سیستم با مشکل مواجه شده و بطور مداوم روشن و خاموش نشود و این موضوع فرآیند تولید سرمایش را مختل خواهد کرد .

معرفی گاز R410

مزایای گاز R410 در مقایسه به گاز R22:

1- گاز مبرد R410a در مقایسه با مبرد R22 در جذب و همینطور آزاد کردن گرما عملکرد و راندمان بهتری دارد.

2- یکی از دلایل اصلی خراب شدن کمپرسورهای R22 مشکل overheat درآن‌ها است اما چون کمپرسور R410 در دمای پایین‌تری کار می‌کند ریسک خرابی به‌علت over heat تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است و این امکان به صفر نزدیک شده‌است.

3- سیستم‌ های سرماساز مبتنی برگاز R410A دارای خوردگی و سایش کمتر نسبت به سیستم‌ های مبتنی بر گاز R22 ‌هستند.

4- در سیستم‌ هایی که با گاز R410A کار می‌ کنند شاهد سرمایش بیشتر و مصرف برق کمتر را شاد هستیم.

5- گاز R410A در دمای پایین‌تری کار می‌کند و بنابراین قدرت سرمایش و گرمایش بهتری در سیستم‌ های تبریدی را به مصرف کننده عرضه می‌ کنند.

تاریخچه گاز R410A

 

تفاوت اساسی گاز R410A و R22:

دیگر تفاوت اساسی گاز R410AوR22 در نوع روغن مورد استفاده در کمپرسورآن‌ها است. در کمپرسورهایی که با گاز مبرد R22 کار می کنند از روغن‌های معدنی استفاده می‌ شود درحالیکه در کمپرسورهایی که با مبرد R410 کار می‌ کنند از نوعی روغن مصنوعی و تقویت شده که با فرمول ویژه و برای همین منظور تولید شده است استفاده می‌ شود. روغن‌های طبیعی مورد استفاده در کمپرسور R22 قادر نیستند با مبرد های هیدرولیک فروکربن (HFC) با کمپرسورهایی که با گاز R410a کار می‌ کنند مخلوط شوند بنابراین در همه‌ی سیستم‌ های تهویه مطبوع که از مبرد R22 استفاده می‌ کنند، هرگاه کمپرسور را تعویض می‌ کنند باید روغن آن نیز تعویض گردد.

معایب گاز R410A:

در هنگام استفاده از فریون یا همان گاز R22 معایب دیگری مانند : حجم زیاد آن در مقایسه با آمونیاک در یخچال‌ها، تخریب لایه اوزون و همینطور ایجاد اثر گلخانه‌ای روبه‌رو بودیم که این مشکل در استفاده از گاز R410a وجود ندارد. گاز R410a در واقع یک گاز تبریدی ترکیبی است که با فرمول مهندسی فوق‌العاده ای ساخته شده‌است.

مزایای گاز R410

مزیت گاز R410A:

مزیت دیگری که در هنگام استفاده از گاز  R410 با آن روبه‌ور هستیم آن است که سیستم ها و کولرهایی که از گاز R410 در آن‌ها استفاده می‌ شود در مقایسه با سیستم‌ هایی که با گاز R22 کار می‌ کنند از کندانسور بزرگتری بهره می‌برند و بنابراین گاز برگشتی از اپراتور زمان بیشتری در اختیار دارد تا گرمای خود را بهتر و بیشتر به اتمسفر انتقال دهد و هنگام ورود به کمپرسور منقبض‌تر باشد و کمپرسور با نيروی کمتری گاز R410 را متراکم می‌کند و به همین علت مصرف برق نیز کاهش پیدا می‌کند.

کلام آخر:

در آخر دانستن این نکته خالی از لطف نیست که امکان جایگزین کردن گاز دستگاه سرماساز با گازهای دیگر به علت ساختار متفاوت و توانایی های منحصر به فرد انواع کمپرسور وجود ندارد.

 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.