روغن دنده صنعتی

روغن دنده صنعتی چیست و چه کاربرد هایی دارد

در این مقاله قصد داریم به معرفی روغن دنده صنعتی پرداخته و ساختار، انواع و وظایف آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی از قطعات و سیستم های مختلفی تشکیل شده اند که این قطعات برای حرکت گرمایی تولید می کنند و با انتقال قدرت وارد شده به آن ها شروع به حرکت می کنند. حرکت این قطعات روی یکدیگر است و ممکن است هنگام انجام عملکرد به هم فشار وارد کرده و یا با یکدیگر برخورد کنند و اصطکاک به وجود بیاید. نیروی اصطکاک یک نیروی بازدارنده است که در طولانی مدت علاوه بر اتلاف انرژی، باعث گرم شدن قطعات شده و طول عمر آن ها را نیز کم می کند و در نهایت باعث خراب شدن آن ها و فرسایش سیستم خواهد شد.

در این میان روانکارهای صنعتی مانند روغن دنده صنعتی برای محافظت از سیستم ها در برابر اصطکاک بسیار مفید هستند و در برابر نیروی اصطکاک از قطعات و چرخ دنده ها مراقبت خواهند کرد.

 

روغن دنده صنعتی چیست ؟

تولید روغن صنعتی بر اساس دو پایه معدنی و مصنوعی انجام می شود که می توان از آن در بسیاری از صنایع مختلف استفاده کرد. معمولا اکثر خودروها ر جعبه دنده خود نیازمند روغن دنده صنعتی هستند و این دنده ها ممکن است دارای انواع مختلفی مانند ساده، مارپیچی و یا حلزونی باشند. با توجه به آنکه معمولا این دنده ها در دمای بالا به کار خود ادامه می دهند، باید از روغنی استفاده شود که بتواند در برابر شرایط مختلف دمایی و فرسایشی از جعبه دنده محافظت کند.

به علاوه بر شرایط سخت دمایی که جعبه دنده معمولا در آن قرار می گیرد، احتمال ورود ذرات ریز و غبار و آلودگی های مختلف در جعبه دنده بالا بوده و توصیه می شود از این روغن برای جلوگیری از آسیب رساندن به قطعات و سیستم ها و برای روانکاری سیستم استفاده شود. معمولا سوال میپرسند که آیا می توان از روغن معمولی برای محافظت از جعبه دنده استفاده کرد؟ جواب خیر است! روغن عادی نمی تواند از پس این وظایف برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم بر بیاید.

روغن دنده صنعتی از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشد؟

  • یکی از مهمترین ویژگی هایی که روغن دنده صنعتی باید از آن برخوردار باشد، پایداری گرمایی است. زمانی که چرخ دنده ها شروع به حرکت می کنند، در اثر تماس با یکدیگر نیروی اصطکاک ایجاد می شود که در اثر این نیرو گرما نیز تولید می شود. این گرما به صورت مستقیم بر روی روغن دنده تاثیر گذاشته و ترکیب شیمیایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر روغن دنده صنعتی از پایداری بالایی برخوردار نباشد تمامی ساختار شیمیایی آن نابود خواهد شد و کارایی خود را از دست می دهد. در نتیجه بهتر است اقدام به تهیه روغن دنده صنعتی کنید که بتواند در هر شرایط دمایی کار کرده و ساختار شیمیایی خود را از دست ندهد.
  • میزان پایین اکسیداسیون روغن دنده صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت است. همانگونه که آب با آهن ترکیب می شود و زنگ زدگی را ایجاد می کند، چرخ دنده ها و گیربکس ها نیز ممکن است با هوا دچار یک واکنش شیمیایی شده و اکسیداسیون رخ دهد. در نتیجه باید از روغنی استفاده شود که کمترین میزان از اکسیداسیون را داشته باشد تا در عملکرد آن اختلالی ایجاد نشود.
  • برخی از روغن ها هستند که نمی توانند در شرایط فشار بالا نیز کار کنند. در نتیجه باید نسبت به تهیه روغن دنده صنعتی با کیفیتی اقدام شود که قابلیت کار و تحمل فشار بالا را داشته باشد. میزان تحمل این روغن ها باید در شرایط مختلف سنجیده شود در نتیجه قبل از خرید آن به این موضوع نیز دقت کنید. شرکت های مختلفی هستند که اقدام به تولید و فروش روغن های مختلفی کرده اند که این میزان از تحمل فشار روغن ها بستگی به نوع و برند روغن دنده صنعتی دارد.

در چه فضایی باید اقدام به نگهداری از روغن دنده صنعتی نمود؟

معمولا توصیه می شود این روغن در شرایطی نگهداری شود که دارای اختلاف دمای بالا نباشد زیرا این اختلاف دما کارکرد آن را دچار مشکل کرده و طول عمر آن را نیز کم خواهد کرد. همچنین توصیه می شود این روغن را در جای خشک و خنک نگهداری کنند و این مکان از تغییرات بالای دمایی برخوردار نباشد. نکته بعدی درباره آلودگی است که توصیه می شود تا جای ممکن از ورود ذرات ریز، غبار، آلودگی ها ، دود و بسیاری از گازهای شیمیایی در روغن جلوگیری شود زیرا ورود و تماس این گازها به روغن باعث کاهش عملکرد درست روغن دنده صنعتی و همچنین کاهش طول عمر آن خواهد شد.

چه عواملی بر کارکرد روغن دنده صنعتی تاثیر گذار هستند؟

عوامل بسیاری بر کارکرد روغن دنده صنعتی تاثیر گذار هستند که یکی از آن ها اندازه گیربکس می باشد. معمولا جعبه دنده های امروزی دارای اندازه های کوچکتر هستند و از قطعات کوچکتری درست می شوند. اما بر خلاف اندازه کوچک این سیستم، انتظار عملکرد بالایی از آن می رود و باید با قدرت بسیار بالایی به انجام کار بپردازند و انتظار می رود که طول عمر بالایی نیز داشته باشند. اما همین اندازه کوچک گیربکس ها بر کارایی و طول عمر روغن دنده صنعتی تاثیرگذار بوده و به دلیل استفاده کمتر از این روغن در جعبه دنده، فرایند کار در دماهای بالاتر و اکسیداسیون نیز با سرعت بیشتری انجام می شود که این عمل باعث آسیب به قطعات شده که در نتیجه آن تشکیل لجن و کاهش طول عمر روغن خواهد بود.

چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن دنده صنعتی کرد؟

معمولا شرایط نگهداری روغن و شرایطی که روغن در آن فعالیت خود را انجام می دهد در تعیین زمان درست تعویض آن تاثیرگذار هستند. بسیاری از روغن های دنده صنعتی در محیط های آلوده اقدام به کار کرده و فشارهای زیادی را متحمل می شوند. به صورت کلی و تقریبی بر روی بسته بندی آن ها یک زمان مشخصی برای تعویض روغن وجود دارد که همانگونه که اشاره شد این زمان تقریبی است. معمولا روغن هایی که در شرایط دمایی و فشار بالا مشغول فعالیت هستند و امکان تماس آن ها با آلودگی ها بالا است باید سریعتر تعویض شوند.

قبل از خرید روغن باید به چه نکاتی توجه نمود؟

  • یکی از مهمترین نکاتی که باید قبل از خرید این روغن توجه نمود داشتن استاندارد های بین المللی و یا ملی است. امروزه روغن های مختلف  با مارک های ناشناخته وارد بازار شده اند که اکثرا نیز تقلبی هستند و باعث اختلال در عملکرد دستگاه خواهند شد.
  • میزان پایداری شیمیایی، گرمایی، نقطه ریزش، شاخص گرانروی و دانسیته باید حتما مد نظر قرار گیرد.

جمع بندی

روغن دنده صنعتی یکی از روانکارهایی است که در گیربکس و جعبه دنده خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن از چرخ دنده ها و سایر قطعات جعبه دنده محافظت کرده و باعث افزایش طول عمر قطعات و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن ها می شود. این روغن ها معمولا در شرایط بالای دمایی وفشاری مشغول فعالیت هستند لذا روغن های صنعتی نیز باید بتوانند استانداردهای جهانی را گذرانده و در شرایط مختلف اقدام به فعالیت و محافظت از جعبه دنده کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button