ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 62999567

اگزاست فن چیست ؟

صفحه اصلی > اگزاست فن چیست ؟

اگزاست فن چیست ؟

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 4.5 / 5. تعداد: 2

قیمت اگزاست فن
توضیحات
نقد و بررسی

اگزاست فن چیست

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی کارکرد اگزاست پرداخته و بررسی نماییم که اگزاست فن چیست ، همچنین قیمت آن را مورد مقایسه قرار دهیم و ..

اگزاست فن چیست ؟

همیشه در طی تاریخ تهویه در زندگی انسان نقش حیاتی داشته و دارد. سیستم تهویه همواره درحال پیشرف و تغییر بوده است و تا به امروز هم همینطور که ملاحظه میکنیم، انواع پیشرفته آن در بازار موجود هستند.

برای پاسخ به این سوال که اگزاست فن چیست ؟ می توان گفت : یکی از اجزاء مهم و میشه گفت مهترین جزء در سیستم تهویه اگزاست فن می باشد. اگزاست فن ها انواع مختلفی دارند که علاوه بر نصب در ساختمان ها یا مراکز خرید، در کارخانه ها، صنایع پتروشیمی یا نفت و گاز و کارخانه های بزرگ نیز نصب می شوند.

در تعریف اگزاست فن می توان گفت، هواکش هایی هستند که از یک سمت هوا را مکش کرده و به سمت دیگر خارج می کنند. این ساده ترین نوع در تعریف اگزاست فن می باشد. بطور مثال، هواکش آشپزخانه جزو معمولی ترین نوع اگزاست فن ها هستند. یک نمونه از مزیت مهم در مورد اگزاست فن شامل، پاک سازی هوای محیط از هر نوع آلودگی یا گرمای زیاد است.

فروش اگزاست فن

انواع مختلف اگزاست فن 

به لحاظ نوع فن اگزاست فن ها exhaust-fan به دو دسته آکسیال و سانتریفیوژ قابل تقسیم هستند. به لحاظ کاربرد هم به موارد زیر قابل تقسیم بندی می باشند.

 1. هواکش های سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از اگزاست فن درون سرویس بهداشتی و حمام جدای از خارج نمودن هوای گرم و بوی نامطبوع به جلوگیری از رشد قارچ و کپک نیز در این محیط ها کمک میکند.

 1. هواکش آشپزخانه

آشپزخانه یک محیطی است که دارای بوی غذا و گرمای بسیاری به علت پروسه درست کردن غذا می باشد. به همین دلیل با استفاده از اگزاست فن مخصوص آشپزخانه می توانیم این هوا را تهویه نماییم و هوای درون آن را تمیز کنیم.

مشتریان محترم میتوانند جهت انتخاب مدل مناسب هواکش برای آشپزخانه با بخش فنی و  فروش مجموعه روتوپارس ارتباط برقرار نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوند.

 

اگزاست فن چیست - قیمت اگزاست فن

 1. در فصول گرم سال

به دلیل اینکه معمولا هوای بیرون کمی خنک تر از داخل خانه است، بوسیله اگزاست فن پنجره ای می توانید با ایجاد فشار منفی هوای خارج را به سمت داخل هدایت کنید و سبب تعدیل هوای محیطی شوید.

 1. نصب در گارگاه ها و تعمیرگاه ها

در کارگاه های تولیدی و یا گاراژها ممکن است افراد حاضر با مواد شیمیایی و مضر سروکار داشته باشند. از این رو برای اینکه بتوانیم این هوا را خارج و برای تنفس متعادل نماییم باید از اگزاست فن به منظور تهویه و ورود هوای تازه استفاده کنیم.

به طور کلی از اگزاست فن ها علاوه بر مکان های ذکر شده در سایر مکان هایی مانند، انبارها، فروشگاه ها، اتاق عمل، رستوران ها، آزمایشگاه ها و… که به هوایی پاک و تمیز نیاز دارند می توان استفاده کرد.

برای پاسخ کامل تر به پرسش اگزاست فن چیست در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

در ضمن جهت نصب و راه اندازی محصولات خریداری شده از مجوعه روتوپارس میتوانید با کارشناسان بخش فنی در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم جهت نصب را دریافت نمائید.

نحوه نصب اگزاست فن - اگزاست فن پارکینگ

اگزاست فن پارکینگ

با توجه به اینکه پارکینگ خودروها در طبقات زیرین ساختمان ها وجود دارند و محلی برای تجمع آلاینده های حاصل از سوخت خودرو ها می باشند، اگزاست فن وسیله ای برای پاکسازی و تهویه هوا و خارج کردن این آلاینده های مضر از پارگینگ را برعهده دارند.

همچنین به دلیل اینکه امکان آتش سوزی و انفجار در فضای پارگینگ زیاد است اگزاشت فن با تهویه هوا از وقوع این حوادث جلوگیری می کند.

طریقه کارکرد اگزاست فن چیست

با منتقل کردن انرژی مکانیکی توسط الکتروموتور به فن، پروانه به گردش می افتد و در نتیجه هوا بوسیله هواکش جابجا می شود. در هواکش های آکسیال به شکل ساده ای هوا بوسیله پروانه از یک سمت به سمت دیگر می رود و در هواکش های سانتریفیوژ قطعه حلزونی هوای القایی را به قسمت فن می فرستد.

در هواکش های سانتریفیوژ جابجایی هوا بر دو اصل مهم پایه ریزی شده اند، در وحله اول با کمک نیروی گریز از مرکز و در وحله دوم نوع و زاویه پره ها می باشد. اگزاست فن سانتریفیوژ مخصوص جابجایی هوا در افت فشار استاتیک بالا طراحی و استفاده می شوند. اما اگر واقعا به زبان ساده بخواهیم توضیح دهیم که اجزای اگزاست فن چیست باید موارد ذیل را در نظر داشته باشید.

خرید اگزاست فن ، نحوه عملکرد اگزاست فن

 1. هواکش سانتریفیوژ یا حلزونی

هواکش های حلزونی به هواکش های گریز از مرکز هم معروفند. اگزاست فن سانتریفیوژ در دونوع پروانه بکوارد و فوروارد در بازار موجود است. ورودی هوا در فن های سانتریفیوژ در دو مدل یکطرفه و دوطرفه مکش می شوند. از اگزاست فن سانتریفیوژ در مواردی که نیاز به کانال کشی هست و فشار کاری بالا می باشد و همچنین میزان دبی زیادی هم نیاز داریم، استفاده می شود.

 1. هواکش آکسیال یا دیواری

از ساده ترین شکل و مرسوم ترین اگزاست فن های موجود برای جابجایی می باشند. هواکش آکسیال با سهولت روی دیوار و یا پنجره قابلیت نصب دارد. هواکش آکسیال میزان حجم هوادهی پایینی داشته و اصلا برای سیستم هایی که دارای کانال کشی هستند توصیه نمی شود، زیرا به هیچ وجه بر افت فشار استاتیکی نمی توانند غلبه نمایند.

اجزاء تشکیل دهنده اگزاست فن

اجزای تشکیل دهنده مختلف در اگزاست فن چیست

 • الکتروموتور

وظیفه اصلی الکتروموتور در اگزاست فن ایجاد نیروی لازم برای گردش پروانه به منظور عمل مکش یا دمش می باشد. اکثر الکتروموتورهای فن های داخلی تولید شرکت موتوژن یا الکتروژن هستند. انتخاب نوع الکتروموتور بستگی به میزان دبی مورد نیاز برای هواکش دارد. از کمیت های متر مکعب بر ساعت یا فوت مکعب بر دقیقه جهت اندازه گیری حجم هوادهی استفاده می شود.

 • پروانه

نوع پروانه در اگزاست فن ها شامل، بکوارد، فوروارد، رادیال و تخت می باشد.

 • قسمت هوزینگ

هدایت هوای ایجاد شده در هواکش به سمت بیرون و محافظت از پروانه وظیفه اصلی قسمت هوزینگ می باشد.

 • کوپلینگ

در حقیقت کوپلینگ در هواکش وظیفه منتقل کردن گشتاور از موتور به پروانه را عهده دار است. در نتیجه به سه شکل، مستقیم، تسمه پولی و اتصال به گیربکس انجام  میشود.

اگزاست فن بی صدا

انواع کاربرد اگزاست فن چیست

 • تهویه مطبوع
 • پارکینگ
 • سرویس بهداشتی
 • کارگاه های سنگ بری
 • کارگاه های چوب بری، پولیش کاری و رنگ سازی
 • موتورخانه ها، آشپزخانه ها
 • کارگاه های ذوب فلزات
 • کارخانه های کاغذ سازی
 • کارخانه فولاد
 • تهویه بیمارستان ها
 • آزمایشگاه ها
 • صنایع پتروشیمی
 • تخلیه دود و کارگاه های جوشکاری
 • و…

قیمت و خرید اگزاست فن

تفاوت بین فن تهویه یا ونتیلاتور فن با اگزوز فن چیست؟

در حالی که تهویه طبیعی و ونتیلاتور برای ایجاد جریان هوا به قوانین طبیعت متکی است، اگزوز برقی با بیرون آوردن هوا با استفاده از فن های اگزاست جریان هوا ایجاد می کند. این فن ها هوای بالایی را می مکند در حالی که هوای تازه را از طریق منافذ ساختمان و هواکش ها به داخل ساختمان می مکند.

 آیا قیمت اگزاست فن همانند  ونتیلاتور فن است؟

اگزاست فن فني است كه براي كنترل محيط داخلي با خارج كردن بوهاي ناخواسته، ذرات، دود، رطوبت و ساير آلاينده هاي موجود در هوا استفاده مي شود. می توان از یک اگزوز فن برای تخلیه هوای گرم و مرطوب به بیرون استفاده کرد، جایی که می تواند به طور بی ضرری پخش شود. لذا قیمت این دو محصول کاملا با هم متفاوت است.

آیا میشود از پنکه رومیزی به عنوان اگزوز فن استفاده کرد؟

از  پنکه میز خود برای مکیدن هوای دودی استفاده کنید و آن را از پنجره یا در باز بیرون کنید. اگر در جهت درست انجام شود، می تواند به عنوان اگزوز عمل کند. هنگامی که اتاق پاک شد، آن را بچرخانید تا هوای تازه به اتاق بازگردد. پس اینجا متوجه شدیم که شباهت عملکرد پنکه رومیزی و اگزاست فن چیست.

فن تهویه چه کار می کند؟

هواکش‌های اگزوز بو ها، دودها و رطوبت را از قسمتی از خانه بیرون می‌کشند و آن‌ها را در فضای باز بیرون می‌دهند تا از بین بروند. این فن از یک موتور برای چرخاندن پره های خود استفاده می کند که وظیفه بیرون کشیدن هوا از فضا را دارد. هوای کهنه، مرطوب یا آلوده از طریق دریچه اگزوز هدایت می شود و از خانه خارج می شود.

در ادامه برای آگاهی بیشتر از اینکه اگزاست فن چیست و قیمت اگزاست فن بر چه اساس است با ما همراه باشید.

 

اگزاست فن چیست - کاربرد اگزاست فن

نحوه انتخاب و محاسبه برای اگزاست فن

در قدم اول برای محاسبه اگزاست فن، دانستن نوع فن که آیا آکسیال می باشد یا سانتریفیوژ مهم است. در قدم دوم محاسبه میزان دبی یا حجم هوادهی است. که این حجم هوادهی بر اساس مترمکعب برساعت یا فوت مکعب بر دقیقه اندازه گیری می شود. قدم سوم هم اندازه گیری میزان افت فشار استاتیکی  می باشد، که این موضوع برای هواکش های سانتریفیوژ صدق می کند.

در مورد طراحی اگزاست فن یکی دیگر از موارد تکفاز یا سه فاز بودن موتوراست. مطلب نهایی هم می تواند تعداد تیغه و سایز هواکش باشد که در حجم هوادهی تاثیر بسزایی دارد. طراحی در قیمت اگزاست فن تاثیر چشمگیری دارد. فکر می کنم تا به اینجا در مورد اینکه اگزاست فن چیست اطلاعات خوبی ارایه شده است، قصد ما همواره کمک به شما در انتخاب بهترین کالای مناسب شما با نازلترین قیمت می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر انتخاب اگزاست فن چیست ؟

 • وجود رطوبت نسبی در محیط
 • اسیدی یا باز بودن هوای عبوری از فن
 • مقدار دمای هوا
 • طول کانال و ابعاد آن برای محاسبه میزان افت فشار استاتیکی
 • نیاز به نصب موتور ضد انفجار و ضد جرقه
 • طراحی بر حسب نوع فن(آکسیال یا سانتریفیوژ)
 • معین کردن محل نصب هواکش

قیمت اگزاست فن - خرید اگزاست فن

قیمت اگزاست فن

عوامل بسیاری در تعیین قیمت اگزاست فن موثر است، که بطور مثال، ضخامت ورق بکار رفته و یا قسمت هوزینگ هواکش یکی از همین عوامل مهم می باشد. موارد بعدی هم نوع پروانه، میزان دبی، قطر پروانه، نوع پوسته موتور، تکفاز یا سه فاز بودن، میزان دور فن و… همگی از جمله عواملی هستند که در قیمت گذاری انواع اگزاست فن موثرند.

 

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


4 نظر درباره “اگزاست فن چیست ؟

 • آرزو گفت:

  سلام قصد خرید اگزاست فن دارم لطفا اطلاعاتی درباره ی قیمت و مشخصات فنی اگزاست فن داخل سایت قرار بدهید.

  • مدیر فنی 1 گفت:

   سلام.جهت خرید و اطلاع از قیمت اگزاشت فن با شماره تماس های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید تا همکاران بخش فروش کاتالوگ محصولات رو خدمت تون ارسال کنند.

 • یاسمین گفت:

  سلام روز بخیر. شرکت شما قطعات اگزاست فن رو به صورت جداگانه ام به فروش میرسونه؟

  • مدیر فنی 1 گفت:

   سلام.لطفا برای پیگیری این مورد با کارشناسان بخش فروش و بخش فنی در ارتباط باشید